Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Roberto J.Waldingerio 75 metų tyrimas apie laimę: kur iš tikrųjų ji slypi?

Kas mums atrodo laimė? Laimingas ir sveikas gyvenimas? „Jeigu galvojate, kad tai yra šlovė ir pinigai, toks esate ne vienintelis, tačiau neteisus“, – sako Harvardo medicinos mokyklos profesorius ir psichiatras Robertas J. Waldingeris.
Laiminga moteris
Laiminga moteris / Fotolia nuotr.

Tyrimų apie laimę būta ne vieno, tačiau šis pasižymi tuo, kad tai vienas ilgiausių – trukęs net 75 metus – atradimas. Jame, prasidėjusiame dar XX amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje, sudalyvavo 724 vyrai iš įvairių socialinių sluoksnių, kurie buvo vertinami, kaip laimingai ir ilgai jie nugyveno/nugyvens savo gyvenimą.

Skaudinantys santykiai itin neigiamai veikia tiek fizinę, tiek emocinę sveikatą, todėl verta žinoti, kad šiltas bendravimas apsaugo žmones nuo problemų su sveikata.

Mus nuolatos spaudžia kažką daryti, vis labiau stengtis, todėl sukuriamas įspūdis, kad tą ir reikia daryti, kad jaustumėmės laimingi, gyventume geriau. „Esame bombarduojami tobulo gyvenimo paveikslais“, – tikina Robertas J. Waldingeris. 

Tačiau jeigu turėtumėte galimybę stebėti kitų gyvenimą, veiklą, prisiliesti prie jų suvokimo ir patirties – koks būtų jūsų pasirinkimas? Šio tyrimo atskleista laimės paslaptis gana paprasta – geri santykiai mums padeda išlikti laimingiems ir sveikiems.

Taip pat skaitykite: Žingsnis po žingsnio: 7 dienų gidas į laimę

Savo kalboje „TED“ konferencijoje Robertas J. Waldingeris pateikė tyrimus iš dviejų socialinių grupių – vienai jų priklausė Harvarde besimokantys jaunuoliai, o kitai – paaugliai iš skurdaus Bostono rajono. Per 75 metus mokslininkai stebėjo, kaip klostytis jų gyvenimas – ar sugebės žmonės atrasti savo laimę?

Reguliariai buvo tiriama tyrime dalyvaujančių sveikata, karjera, asmeninis gyvenimas, mokslininkai taip pat atliko medicininius tyrimus (kraujo, smegenų tomografijos), vėliau prie mokslinio eksperimento prisijungė ir dalyvių giminaičiai. Kai kurie tyrimo dalyviai (net 60) gyvi ir šiandien – jau perkopę 90 metų.

Taigi, kur slypi laimė? Štai 3 Roberto Waldingerio, kuris yra ketvirtas šio tyrimo autorius, pastebėjimai.

Venkite užmušančios vienatvės

Bendravimas su žmonėmis mums yra labai naudingas, o vienatvė nuodija. Socialinių ryšių buvimas teigiamai veikia fizinę žmogaus sveikatą. Žmonės, kurie gerai sutaria su savo kolegomis, pažįstamais, dažniausiai būna kur kas sveikesni nei tie, kurie turi bendravimo problemų, taip ilgiau gyvena, jaučiasi laimingesni. Vieniši jaučiasi kur kas blogiau, jų smegenys greičiau sensta, ir ilgainiui netgi trumpėja jų gyvenimo trukmė.

Santykių kokybė turi didelę reikšmę

Kita išmokta laimės pamoka – reikalas ne draugų skaičiuje, o santykių kokybėje su artimais žmonėmis. Gal kartais geriau nutraukti sunkius ryšius, išeiti iš darbo, kad tais konfliktais neskaudintume nei savęs, nei kitų. Skaudinantys santykiai itin neigiamai veikia tiek fizinę, tiek emocinę sveikatą, todėl verta žinoti, kad šiltas bendravimas apsaugo žmones nuo problemų su sveikata.

Taip pat skaitykite: Stebuklinga žodžių galia: kodėl verta „niekada“ keisti į „retai“?

Patikimi santykiai teigiamai veikia smegenų veiklą

Puikūs santykiai ne tik apsaugo mūsų kūną, jie apsaugo ir mūsų smegenis. Pagyvenusios poros, kurios pasitikėjo vienas kitu, palaikė sunkiais laikais, ilgiau išsaugojo šviesų protą. O štai tie žmonės, kurių gyvenimas kartu vien tik skaudūs potyriai, konfliktai ir pyktis, atminties problemas patiria gerokai anksčiau.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?