Santariškių klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro vyriausioji specialistė
akušerijai Diana Ramašauskaitė sako, jog Lietuvoje leidžiamo leidinio „Gimimo statistiniai duomenys“ duomenimis, rūkančių nėščiųjų yra apie 5-6 proc. nuo visų nėščių moterų. Tačiau realus skaičius gali svyruoti tarp 5 ir 10 proc. – nes toli gražu ne kiekviena besilaukianti moteris prisipažįsta, jog net tokiu svarbiu laikotarpiu negali atsispirti žalingam įpročiui.
„Moteriai atvykus mes turime jos visko išklausinėti, todėl klausiame ir apie rūkymą, ir apie narkotikų vartojimą. Dabar gal netgi dažniau, nei anksčiau, nėščiosios prisipažįsta, kad rūko“, – sako vyriausioji specialistė akušerijai.
Rūkančias būsimas mamas atpažįsta po pirmosios echoskopijos
Kaune įsikūrusių ir ilgą istoriją turinčių Prano Mažylio gimdymo namų gimdymo ir slaugos koordinatorė Dangyra Ruseckienė nerimauja, jog rūkančių nėščiųjų daugėja, be to, rūko vis jaunesnės moterys. „Deja, negalime joms uždrausti, galime patarti ir paprašyti: „Gal, nerūkykite?“, – sako D.Ruseckienė.
Rūkydama būsima mama kenkia ir kūdikiui, ir sau. Nuodingos medžiagos, tokios, kaip anglies monoksidas, pasiekia ir vaisių. Medikai jau ultragarsiniu būdu tirdami būsimą mamą paklausia: „Rūkote?“
„Galime tai suprasti iš placentos – rūkančių motinų ji subręsta per anksti, blogiau aprūpina vaisių maisto medžiagomis. Paklausę apie rūkymą dažnai gauname teigiamą atsakymą. Mano su studentėmis atliktas tyrimas Santariškių klinikose parodė, kad rūkančių moterų naujagimiai du kartus dažniau gimė neišnešioti“,– kalbėjo D.Ramašauskaitė.
„Stebėdami nėštumą iškart pastebime, kad sulėtėja vaisiaus augimas“, – pridūrė ir D.Ruseckienė. Rūkant didėja tikimybė, kad vaisius žus dar gimdoje, arba gims anksčiau laiko neišnešiotas. D.Ruseckienė sako, jog net 25 proc. išauga persileidimo tikimybė. Apskritai vaisiaus žūties rizika išauga net 1,5 karto, nes rūkančiųjų placenta gali tiesiog atšokti – tuomet vaikas įsčiose žūva iškart.
„Jei vaikas gimsta neišnešiotas, jis dažniau atsiduria reanimacijoje, neretai gali būti ir hipoksija – deguonies trūkumas, turime prijungti aparatus, kurie naujagimiui padėtų kvėpuoti. Tokie mažyliai laikomi inkubatoriuose, jie sunkiau adaptuojasi prie aplinkos“, – pasakoja D.Ruseckienė.
Cigaretės paveikia ir motinos pieno kokybę
Cigaretės taip pat nulemia, kad vaikas turi didesnę tikimybę sirgti cukriniu diabetu bei širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, astma. Santariškių klinikų medikės D.Ramašauskaitės teigimu, įrodyta, jog cigaretėse esančios medžiagos gali nulemti ir genetinių pakitimų.
Būsimai mamai rūkant pakinta vienas iš genų, kuris yra atsakingas už hematologines ligas. Vaikas gali turėti raidos ydų: „kiškio lūpą“, nesuaugusį gomurį, širdies ydą, neišsivysčiusius inkstus ar kitokią inkstų patologiją
„Būsimai mamai rūkant pakinta vienas iš genų, kuris yra atsakingas už hematologines ligas. Vaikas gali turėti raidos ydų: „kiškio lūpą“, nesuaugusį gomurį, širdies ydą, neišsivysčiusius inkstus ar kitokią inkstų patologiją“, – perspėjo medikė.
Tuo metu D.Ruseckienė yra pastebėjusi, jog rūkančių mamų vaikai sunkiau ima krūtį, nemoka žįsti. Dar visko besimokanti mama tokiu atveju iškart susiduria su problemomis, turi nusitraukti pieną. Beje, rūkančios mamos turi mažiau pieno ir jo kokybė yra gerokai prastesnė. D.Ruseckienė sako, jog nerūkyti reikėtų ir visą laiką maitinant kūdikį. „Nežiūrint viso to, dabar atsiranda mokslinių tyrimų, įrodančių ryšį tarp rūkančių mamų ir to, jog jų vaikai užaugę taip pat rūko“, – sako D.Ramašauskaitė.
Vyras taip pat turėtų mesti cigaretes į šalį
Beje, moteris, kuri laukiasi, turėtų ne tik nerūkyti, tačiau ir nebūti prirūkytose patalpose, šalia rūkančių. Taigi, atsakomybė už būsimo vaiko sveikatą tenka ir vyrui – planuojant kūdikį mesti žalingą įprotį turėtų ir jis.
„Neįvertiname pasyvaus rūkymo žalos. Šis poveikis – galbūt ne toks stiprus, tačiau vis tiek žalingas. O jei moteris rūkė anksčiau ir dabar mėgina mesti, artimieji turėtų ją skatinti, palaikyti. Tuo metu jei artimieji toliau rūko, jai turėtų būti labai sudėtinga“, – svarstė D.Ramašauskaitė.
Ne išeitis ir nikotino pleistrai, čiulpiamos tabletės, kurios suteikia organizmui nedideles nikotino dozes. Kai kalbame apie nėštumą, visų šių preparatų taip pat reikėtų atsisakyti.
Medikė svarstė, jog dalis rūkančiųjų greičiausiai nusprendžia, kad jei nieko nenutiko iki to momento, nenutiks ir per likusias nėštumo savaites. Tačiau jau geriau mesti bet kuriame nėštumo etape, nei numoti ranka: „greičiausiai nieko blogo nebus“.
„Idealu būtų, jei moteris prieš planuodama kūdikį mestų rūkyti ir laukdamasi nesilankytų vietose, kur rūkoma“, – patarė D.Ramašauskaitė.
„Atsakinga mama tikrai nenorės, kad jos įprotis taip stipriai pakenktų naujagimiui“, – paragino būsimas mamas Prano Mažylio gimdymo namų gimdymo ir slaugos koordinatorė D.Ruseckienė.
Vilniaus miesto visuomenės sveikatos biuro naujienas rasite ir „Facebook“ puslapyje.