Rūpinatės, kaip ilgiau išlikti jauniems. O kaip ilgiau išlaikyti gerą smegenų sveikatą?

Ar žinote, kad mūsų smegenys pradeda senti sulaukus 25-erių? Ir tai, kaip mes jomis rūpinamės nuo šio amžiaus, daro didžiulę įtaką, kaip protausime būdami 60 ar 80 metų. Stebuklingų vitaminų šiame straipsnyje nerasite, bet kelis faktorius, kurie gali net 50 proc. sumažinti senatvinės demencijos tikimybę, – žinoti būtina.
Senatvė
cristian-newman-Zi8-E3qJ_RM-unsplash / Cristian Newman nuotr./ Unsplash nuotr.

Pasak Neuropsichologijos mokslų dr., knygos „Kaip veikia mūsų smegenys“ autorės Ramunės Dirvanskienės, mūsų smegenys vystosi vidutiniškai iki 25-tojo gimtadienio. Nuo tada prasideda su senėjimu siejami procesai, kai darosi vis sunkiau įsiminti naują informaciją, pradedame dažniau rinktis pažįstamus dalykus nei naujus.

Tai yra normalus procesas, nes prasideda tiesiog naujas gyvenimo etapas, su kuriuo turime susitaikyti, tačiau įvertinti, kad yra dalykų, kuriuos žinant ir praktikuojant, ilgiau išsaugosime gerai funkcionuojančias smegenis ir pristabdysime jų senėjimo procesą.

Pirmieji smegenų senėjimo simptomai dažniausiai pasireiškia orientavimosi aplinkoje problemomis.

„Pirmieji smegenų senėjimo simptomai dažniausiai pasireiškia orientavimosi aplinkoje problemomis, kai žmogui darosi vis sunkiau rasti kelią naujose vietose ar jis pasiklysta jau pažįstamoje aplinkoje. Taip pat dažni atminties sutrikimai, kai tampa sunkiau įsiminti naują informaciją ar vienu metu susieti daugiau nei kelis informacijos vienetus“, – komentavo R.Dirvanskienė.

Įdomus faktas, kad pastebima skirtumų tarp moterų ir vyrų senėjimo. Nauji moksliniai tyrimai rodo, kad po menopauzės, nukritus estrogeno kiekiui, šie su senėjimu vykstantys procesai moterims vystosi sparčiau.

Taip pat pastebėta, kad nekoreguotos klausos problemos paspartina demencijos progresą. Nors su amžiumi sunkiau girdime, tačiau mūsų visuomenėje klausos aparatų ir kitų korekcinių klausos priemonių naudojimas vis dar stigmatizuojamas.

Prastai girdinčiam asmeniui sunku dalyvauti pokalbiuose, todėl jis ima vis labiau izoliuotis ir, negaudamos pakankamai stimuliacijos girdimuoju kanalu, jo smegenys ima sparčiau senti. To išvengti padėtų klausos aparatų naudojimas.

123RF.com nuotr./Smegenys
123RF.com nuotr./Smegenys

Stebuklingo patarimo nėra, bet štai kas sumažins demencijos tikimybę

Pašnekovė atkreipė dėmesį, kad jokios magijos ar stebuklingų vitaminų, stiprinančių smegenis, žinoma, nėra, bet yra daug faktorių, kuriuos kontroliuojant, senatvinės demencijos tikimybę galima sumažinti apie 50 proc. O tai yra reikšmingas skaičius, tiesa?

„Šiuo metu mokslininkai galvoja, kad apie pusės demencijos atvejų išvengti neįmanoma, nes juos nulemia genetinės ar kitos priežastys. Likusius atvejus nulemia gyvensena. Svarbu atkreipti dėmesį, kad tai tikrai bent iš dalies galima kontroliuoti“, – pažymi R.Dirvanskienė.

Blogai išsimiegojęs žmogus yra daug jautresnis nerviniams dirgikliams.

Miegas yra pirmas svarbus faktorius. Gera miego kokybė gali sulėtinti smegenų senėjimo procesus, miego metu smegenys tvarkosi, šalinami kenksmingi baltymai, miegas yra būtinas gerai hormonų reguliacijai bei gerai emocinei savijautai. Blogai išsimiegojęs žmogus yra daug jautresnis nerviniams dirgikliams, o kortizolis dar labiau paskatina smegenų senėjimo procesus.

Antras svarbus faktorius yra fizinis aktyvumas. R.Dirvanskienės teigimu, kartais žmonės galvoja, kad smegenims treniruoti naudingiausi yra kryžiažodžiai, tačiau joms atsinaujinti labiausiai padeda lengvas fizinis aktyvumas. Štai išėję pusvalandžiui pasivaikščioti po gamtą suteiksite smegenims daugiau naudos nei išsprendę kryžiažodį.

Vida Press nuotr./Kryžiažodis
Vida Press nuotr./Kryžiažodis

Mityba ir žalingi įpročiai taip pat svarbūs aspektai, nes smegenų sveikata labai priklauso nuo geros kraujotakos, o nesveikas maistas, alkoholis ir rūkymas kenkia kraujagyslėms, tai reiškia – kenkia ir smegenims.

„Kartais žmonės klausia, ar yra vitaminų, kurie gerintų smegenų funkcijas. Tokio vitamino, deja, nėra, bet vartojant tas medžiagas, kurių trūksta žmogaus organizmui, galima bent iš dalies kompensuoti tam tikrus smegenų veiklos sutrikimus“, – sako R.Dirvanskienė.

Kokybiškas laikas sau tikriausiai yra svarbiausias patarimas, į kurį reikia atkreipti dėmesį: miegas, poilsis, grynas oras ir visavertė mityba. Tai faktoriai, kurie daro įtaką tiek mūsų išorinei jaunystei, tiek vidiniams kūno procesams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis