Rusnė Kirtiklytė: be pauzių apie menopauzę

Kaip jaustumėtės, jei pastarosios vasaros oro pokyčiai – sausra ir karščio bangos, lietaus šuorai, audros su žaibais ir perkūnija, tada vėl karščio bangos – būtų vykusios Jūsų kūne? Šių stichijų atitikmenys – tos pačios karščio bangos, gleivinių sausumas, gausus prakaitavimas, emocinės būklės prastėjimas ir emocijų labilumas – dažniausi menopauzės simptomai. Menopauzės, kuri, būdama natūrali pusės pasaulio populiacijos gyvenimo dalimi, išlieka vis dar itin stigmatizuota ir retai aptariama tema.
Brandaus amžiaus moteris
Brandaus amžiaus moteris / Vida Press nuotr.

Kaip yra įprasta vaikus ruošti paauglystei ir su ja atkeliaujantiems „stogą raunantiems“ ir kartu visiškai natūraliems hormonų persitvarkymams, taip pat svarbu kalbėti apie menopauzę, kuri, hormonų prasme, gali būti palyginta su atvirkštine paauglyste: jos metu mažėja moteriškų lytinių hormonų koncentracija ir taip pat vyksta organizmo prisitaikymo pokyčiai.

Menopauzė, lygiai kaip ir mėnesinės, nėra liga. (Beje, svarbu, jog vartojamose frazėse tai irgi atsispindėtų: sakome „menstruoti“, nevartojame stigmatizuojančio žodžio „sirgti“). Visgi, fiziologiniai reiškiniai, vykstantys moters organizme perimenopauzės* ir menopauzės metu, gali ryškiai daryti įtaką kasdieniam funkcionavimui ir sukelti įvairių tiek buitinių, tiek emocinių sunkumų.

Šiuolaikinėje medicinoje, deja, gaji patriarchalinė atgyvena – moterų simptomų bei išgyvenimų ne(į)vertinimas, tikint atgyvenusiais ir mokslo paneigtas stereotipais apie tariamą emocijų įtaką moterų skundams.

Taip objektyvūs fiziologinio pagrindo moterų nusiskundimai, statistiškai daug dažniau nei vyrų, sumenkinami ir nesulaukia tinkamos pagalbos. Svarbu rasti profesionalą (-ę), kuri (-s) gebėtų adekvačiai įvertinti nusiskundimus ir paskirti atitinkamą veiksmingą gyvenimą apsunkinančių menopauzės simptomų gydymą/palengvinimo būdą.

Vėlgi, jaustis keistai / nemaloniai ir ieškoti pagalbos menopauzės (kaip ir visų kitų gyvenime vykstančių kūno pasikeitimo laikotarpių!) metu yra visiškai NORMALU!

manoteises.lt archyvo nuotr./Rusnė Kirtiklytė
manoteises.lt archyvo nuotr./Rusnė Kirtiklytė

NEnormalu yra:

  • nekalbėti su šeima/artimaisiais apie menopauzės patyrimus;
  • menkinti jaučiamus menopauzės simptomus ar leisti kitiems juos menkinti;
  • slėpti nuo kitų savo blogą fizinę ir/ar emocinę savijautą;
  • apsimesti, kad menopauzės patyrimai nedaro įtakos gyvenimui;
  • laidyti juokelius apie menopauzę (apie vyrų vidurio amžiaus krizę, beje, irgi. Negalime objektyviai suprasti, ką žmogus išgyvena vidutinio amžiaus hormonų kitimo, būdingo abiems lytims, metu, todėl negalime juoktis ar teisti jo (-s) pasirinkto šių pokyčių išveikos būdo.).

Menopauzė, lygiai kaip ir kūdikystė, vaikystė, paauglystė, yra vienodai svarbus ir savo iššūkiais pasižymintis gyvenimo laikotarpis. Apie jos savitumus būtina kalbėti ir juos pažinti, nes būtent menopauzės procesų supratimas padeda pasiruošti šiems neišvengiamiems kitimams, jaustis saugiai jiems atėjus ir su meile priimti besikeičiančią savo versiją bei kūno pasikeitimus.

*Perimenopauzė – amžiaus tarpsnis, kai pasireiškia pirmieji menopauzės simptomai mėnesinėms dar neišnykus.

Rusnė Kirtiklytė yra VŠĮ Įvairovės ir edukacijos namų lytiškumo ugdymo lektorė, Lietuvos medicinos studentų sąjungos Žmogaus teisių ir taikos komiteto Vilniaus skyriaus koordinatorė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų