Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

S.Čaplinskas paaiškino: skydeliai išties saugo nuo COVID-19 ar tai tik placebas?

Pastaruoju metu, kai visose viešosiose vietose privaloma dėvėti kaukes, populiarėja permatomi plastikiniai veidą ar dalį veido dengiantys skydeliai. Viena vertus, jie nepaslepia veido, todėl atrodo estetiškiau, kita vertus, nevaržo, kaip kaukės, kvėpavimo. Tačiau ar iš tiesų jie saugūs?
Saulius Čaplinskas
Saulius Čaplinskas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Kaip veikia skydelio apsauga

Pasak virusologo prof. Sauliaus Čaplinsko, skydeliai yra „geriau negu nieko“, ypač jeigu kontaktas – nedidelės rizikos, pavyzdžiui, neilgai bendraujant, pavyzdžiui, televizijoje, darant bendrą nuotrauką ir pan. Bet tiek Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), tiek kiti pasaulio ekspertai, jeigu tik įmanoma, vienareikšmiai rekomenduoja dėvėti kaukes.

„Rekomendacijose, kaip teisingai dėvėti kaukę, yra nurodoma, kad ji turi būti prigludusi trijose vietose – prie nosies, smakro ir skruostų. Tai daug ką pasako – juk skydelis taip nepriglunda. Aišku, jis apsaugo mūsų veidą, kad ant jo nepatektų dideli lašai, kai pašnekovas kalba, čiaudi ar kosti.

Tačiau jis nesulaikys taip efektyviai, kaip sulaikytų kaukė, smulkių aerozolinių lašelių, kurie kabo ore. Jų kiekį ir pasiskirstymą galima įsivaizduoti palyginant su tvyrančiu cigaretės dūmų kvapu. Šie lašeliai laisvai gali pralįsti pro tarpą, kuris susidaro tarp skydelio ir mūsų veido. Tik tiek, kad juose viruso bus mažiau nei stambiuose lašeliuose“, – aiškino mokslininkas.

Jis apsaugo mūsų veidą, kad ant jo nepatektų dideli lašai, bet nesulaikys taip efektyviai smulkių aerozolinių lašelių.

Pasak jo, saugesni tie skydeliai, kurie gana ilgi, o ne tokie, kurie dengia tik pusę nosies ir pusę smakro. Kuo labiau skydelis prigludęs, tuo mažesnis susidaro tarpas, pro kurį gali patekti virusas. Tiesa, akis dengti nėra būtina.

„Užsikrėtimas COVID-19 per akis nėra labai įprastas. Virusas gali patekti per ašarų lataką ar junginę, kai liečiame rankomis akis, bet ne per rageną. Svarbiausia saugoti nosį, nors matant, kaip pas mus dėvimos kaukės, akivaizdu, kad žmonės to nesupranta.

Pagrindinis koronaviruso taikinys, per kurį jis įsiskverbia į žmogaus organizmą, yra nosies gleivinė. Pastaroji šiam virusui patinka labiau nei gerklė. Todėl nosis turi būti būtinai uždengta“, – įspėjo pašnekovas.

Paklaustas, ar taip pat silpnai skydeliai apsaugo sveikus žmones nuo infekuotojo, kuris dėvi skydelį, S.Čaplinskas pakartojo tą patį: stambiausius infekuoto žmogaus lašelius skydelis sulaikys ir jie iš karto kris žemyn, nepasklisdami ore, bet aerozoliniai lašeliai pro esamus tarpus prasiskverbs.

Kodėl kaukės geriau?

Taigi apibendrinimas aiškus – jeigu norite jaustis tikrai saugūs, dėvėkite kaukes. PSO rekomenduoja rinktis ne medžiagines, o medicinines kaukes, kurios yra saugesnės.

„Medicininės kaukės susideda iš trijų sluoksnių. Išorinis sluoksnis yra hidrofobinis, jis nepralaidus vandeniui, t. y. atstumia lašelius, vidinis sluoksnis, esantis prie veido, yra hidrofilinis, jis sulaiko, kad nesklistų toliau iškvėpti lašeliai, o vidurinis sluoksnis tarp jų yra filtras, kuris nepraleidžia bakterijų ir virusų“, – aiškino S.Čaplinskas.

Taip pat pašnekovas priminė, kad kaukes būtina keisti bent kartą per dieną, laikyti jas ne kišenėje, kurioje jos trinasi, o saugiai maišelyje. Medžiagines kaukes reikia kasdien skalbti ne žemesnės nei 60 laipsnių temperatūros vandenyje.

Pasak mokslininko, įprastoje aplinkoje kaukių apsaugos visiškai pakanka. Ten, kur rizika užsikrėsti didesnė, reikia dėvėti respiratorių. Medikai, nuolat dirbantys padidintos rizikos sąlygomis, naudoja maksimalią apsaugą – ir kaukes, ir skydelius, kurie jiems apsaugo ir akis. Mat medikai su kiekvienu pacientu turi elgtis kaip su infekuotuoju.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų