Paprastai batai turėtų būti keičiami kas 8–12 nešiojimo – pabrėžiu – mėnesių. Lietuvos sąlygomis – du trys sezonai, jei turite tik vienus batus konkrečiam metų laikui.
Sportinių arba bėgimo batelių „gyvenimo“ trukmė – apie 600 kilometrų. Žinoma, kai kurių batų gyvenimas ilgesnis. Tad kaina ir kokybė – ypač svarbus aspektas.
Tad kaip pažinti susidėvėjimą? Vienas esminių raktų, leidžiančių suprasti, kad batų gyvenimas baigiasi, – pėdos pradeda jaustis tam tikrą dėvėjimo nepasitenkinimą, nepatogumą. Kai medžiagos nusidėvi, amortizacijos ir pėdos išlaikymo efektas nyksta, todėl batai nebėra tokie atsparūs.
Beje, kiekviena pėda juda skirtingai, todėl, jeigu jūsų žingsniai sunkesni, batus sudėvėsite greičiau. Būtent todėl svarbu nuolatos tikrinti batų būseną.
Ekspertai sako, kad egzistuoja trys esminiai susidėvėjimo ženklai: pado susidėvėjimas, vidpadžio spaudimas ir išorinė bato išvaizda. Norėdami įvertinti savo batus, galite naudotis šiomis gairėmis:
- padėkite batą ant lygaus paviršiaus akių lygyje. Dauguma batų turėtų stovėti stabiliai, nesvirti nė į vieną pusę;
- dar labai paprastas pasiūlymas – atidžiai stebėkite bato kulną. Vos atsiradus odos ar kitos medžiagos nelygumams, vertėtų susirūpinti.
Keliaukime prie vidpadžio.
- Šioje bato srityje viskas dar lengviau. Dažniausiai vidpadis pagamintas iš medžiagos, kuri judant išsiplečia ir susitraukia. Tačiau po kurio laiko ši medžiaga pradės trauktis ir susidarys raukšlių. Tad jei batuose pastebite labai daug raukšlių – tai ženklas, kad teks atverti piniginę ir pirkti naujus.
Ir galiausiai išvaizda.
- Paprasčiau būti negali. Jeigu jau atrodo nekaip, yra skylučių ar kitų defektų, tiesiog jų atsisakykite.