Tai – viena opiausių mūsų šalies problemų, kurios pagrindinė sukėlėja – depresija ir kiti psichikos sutrikimai, kuriuos bent kartą gyvenime patiria kas ketvirtas pasaulio gyventojas.
Įpastas gydymas – nepakankamai veiksmingas
Depresija – vis dar sunkiai atpažįstama tiek pačių ligonių, tiek ir sveikatos specialistų. Pasak Pasaulinės psichikos tyrimų iniciatyvos (angl. World Mental Health Surveys Initiative), net ir aukšto išsivystymo šalyse tik pusė depresija sergančių žmonių sulaukia gydymo. Iš jų, net 40 proc. pacientų gydymas būna mažai veiksmingas dėl netinkamai parinkų medikamentų.
Atskleista, kad apie 40-70 proc. depresijos atvejų medikamentinis gydymas nėra pakankamai veiksmingas, o apie 7 proc. besigydančiųjų patiria nepageidaujamą šalutinį vartojamų vaistų poveikį.
Medikamentus parenkant įprastiniu būdu, sunku išvengti nepageidaujamos reakcijos su kitais paciento vartojamais vaistais, prognozuoti gydymo trukmę ar rezultatus.
Pirmas žingsnis savižudybių prevencijos link
Bene veiksmingiausias šiuolaikinis savižudybių prevencijos būdas – farmakogenetinis tyrimas, kurį rekomenduojama atlikti siekiant individualiai parinkti antidepresantus, neuroleptikus bei kitus psichotropinius vaistus pagal žmogaus genotipą.
Parenkant efektyviausią įmanomą gydymo metodą, užkertamas kelias šiurpiausiam teisingai negydomos depresijos padariniui – savižudybei.
JAV farmakogenetinius tyrimus pradėta taikyti 2005-aisiais. Į Europą jie atkeliavo tik po 2010-ųjų, o šiandien ir Lietuvos gydytojai jau gali remtis aukščiausius pasaulinius standartus atitinkančių molekulinių farmakogenetinių tyrimų rezultatais, taip parinkdami individualiam pacientui tinkamiausią gydymo metodą.
Farmakogenetinis tyrimas – tai racionalus, farmakogenetikos mokslu paremtas metodas, padedantis gydytojui idividuoliai pacientui parinkti veiksmingiausius vaistus, prognozuoti jų veiksmingumą bei vaisto įsisavinimo organizme galimybes.
Šis tyrimas ypač svarbus pirmą kartą diagnozavus psichikos sutrikimus. Tyrimą atlikus ligos pradžioje pastebėtas greitesnis ir kokybiškesnis sveikimas. Individualus vaisto parinkimas gydymosi pradžioje yra tiesiogiai susijęs su greitesniu laukiamos savijautos bei darbingumo susigrąžinimu.
Kur kreiptis dėl tyrimo?
Dėl konsultacijos apie farmakogenetinį tyrimą psichotropinių vaistų parinkimui rekomenduojama teirautis savo gydytojo psichiatro arba gydytojo genetiko. Gydytojas psichiatras, esant objektyvioms aplinkybėms, gali duoti siuntimą atlikti farmakogenetinį tyrimą psichotropiniams vaistams parinkti.
Tyrimui paimamas paciento kraujo mėginys, iš kurio laboratorijoje išskiriama DNR ir atliekama jos genetinė analizė. Tuomet unikalia, kol kas vienintele pasaulyje programine įranga atliekama išsami genotipo analizė, o gauti duomenys lyginami su JAV esančios referentinės labaratorijos duomenimis.
Pacientui ir jo gydytojui pateikiama išsami informacija apie konkrečių veikliųjų medžiagų individualų tinkamumą, dozavimą bei galimą sąveiką su kitais vartojamais vaistais.
Tyrimo trukmė – apie 4-5 savaitės nuo kraujo paėmimo datos. Gavęs tyrimo rezultatus, gydytojas psichiatras, suteiks konsultaciją ir skirs reikiamus vaistus. Šio tyrimo išlaidų Valstybinė ligonių kasa nekompensuoja.
Gavus gydytojo psichiatro siuntimą molekulinį farmakogenetinį DNR tyrimą galima atlikti šiose laboratorijose:
LSMU LIGONINĖ KAUNO KLINIKOS GENETIKOS IR MOLEKULINĖS MEDICINOS KLINIKA
Eivenių g. 2, LT-50009, Kaunas
Tel. (8 37) 32 67 71
El. paštas: GMMklinika@kaunoklinikos.lt
NACIONALINĖ VISUOMENĖS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS LABORATORIJA
Žolyno g. 36, LT-10210 Vilnius
Tel. (8 5) 234 4003
El. p. priimamasis.zolyno@nvspl.lt
Gėlių g. 9, Vilnius
Tel. (8 52) 12 27 18
El. paštas: priimamasis.geliu@nvspl.lt
Aušros g. 4, LT-44156, Kaunas
Tel. (8 37) 33 16 99
El. paštas: priimamasis.kaunas@nvspl.lt