„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 07 04

Šeimos gydytojas įvardijo 3 vaistus, kuriuos turite išmesti iš savo vaistinėlės

Šeimos gydytojas Valerijus Morozovas dažnai pasisako apie tai, kad žmonės vartoja per daug vaistų, todėl ir nuotolinėje paskaitoje, kurią organizavo „Žalioji dėžutė“, pabrėžė, jog linkęs daugiau kalbėti ne apie tai, kas turi būti vaistinėlėje, bet kokių medikamentų joje tikrai nereikia turėti.
Vaistai
Vaistai / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Nuo ko pradėti?

„Praėjusiais metais į vaistines priduota 20 tonų vaistų, tiek sveria trys drambliai. Dar tris kartus daugiau vaistų nepriduota ir dūli sąvartynuose. Manęs dažnai pacientai klausia, kas čia blogo turėti vaistų atsargai. Pirma, jei neatsitiks tai, dėl ko juos turime, jie pasens ir juos reikės išmesti.

Antra, kuo daugiau vaistų turime namuose, tuo dažniau juos vartojame – kaip ir su alkoholiu. Tokiu atveju mes suvartosime vaistą tiesiog apsidraudimui ar pabandymui – o gal padės. Ir gali užsisukti ydinga grandinė, kad po vieno vaisto geriamas kitas jo sukeltiems simptomams malšinti. Naudą gaus tik vaistų pardavėjas“, – pasakojo lektorius.

Asmeninio archyvo nuotr./Valerijus Morozovas
Asmeninio archyvo nuotr./Valerijus Morozovas

Pasak jo, norint suplanuoti vaistinėlę, reikia žinoti, kam ji reikalinga – apsisaugoti nuo visų įmanomų atvejų ar pirmajai pagalbai suteikti. Tiesa, jis sutiko, kad jeigu žmogus gyvena labai toli nuo vaistinės, pavyzdžiui, kaime, jam sunkiau pasiekiama kitokia pagalba (šeimos gydytojas), geriau turėti vaistų atsargai, bet jie turi būti nuo labai tikslinių simptomų. Pavyzdžiui, jeigu sergame lėtine liga ar diagnozuota alergija, galime turėti vaistų nuo ligos paūmėjimo.

Taip pat platesnė vaistinėlė gali būti, jei turime mažų vaikų, kuriems dygsta dantukai, pučia pilvą ar dažnai kamuoja sloga, juolab kad jiems skirti vaistai paprastai būna kitokios formos – sirupai, žvakutės.

Kuo daugiau vaistų namuose turime, tuo dažniau juos vartojame – kaip ir su alkoholiu.

Dar vienas svarbus niuansas sudarant namų vaistinėlę – mūsų elgesys ir įpročiai. Pavyzdžiui, jei kartais piktnaudžiaujame alkoholiu, verta turėti mikroelementų, širdies lašų, vaistų nuo spaudimo. Jei dažnai užkliūvame ir patiriame traumas – tvarsčių, pleistrų, antiseptikų ir kitų traumoms naudojamų priemonių. Jei mėgstame persivalgyti, pravers vidurių lašai, elektrolitai, vidurius laisvinantys medikamentai.

Namų vaistinėlė

Pasak V.Morozovo, sveikiems žmonėms dažniausiai prireikia vaistinėlės dėl šių trijų pagrindinių priežasčių:

1. Trauma: kraujavimas, skausmas.

2. Infekcija: temperatūra, skausmas, viduriavimas.

3. Alkoholio ir maisto perdozavimas: visi anksčiau išvardinti simptomai, plius troškulys.

„Peržvelkite savo įpročius, sveikatos būklę ir pagalvokite, kokios greitosios pagalbos jums gali prireikti“, – patarė medikas.

Vida Press nuotr./Vaistinėlė
Vida Press nuotr./Vaistinėlė

Jis atkreipė dėmesį, kad nuo skausmo dažnai vartojamas paracetamolis padeda tik galvos skausmo ir temperatūros atveju, o kitokio pobūdžio skausmų (pavyzdžiui, nugaros) jis nemalšina. Be to, jį vartojant ilgai galimas perdozavimas su labai rimtomis pasekmėmis. Todėl nuo ūmaus skausmo reikia rinktis nesteroidinius priešuždegiminius vaistus. Tačiau ir jų vartoti negalima labai ilgai. Traumos atveju geriausia pirmoji pagalba nuo skausmo yra ne tabletė, o ledukai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“