Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Sėkmingesniam gyvenimui: 7 žodžiai, kuriuos verta išbraukti iš savo žodyno

Žodžiai išties galingi, galintys žmogų iškelti į aukštumas ir atvirkščiai, ilgam sugadinti nuotaiką. Tačiau svarbu ne tik tai, ką sakome kitiems, bet taip pat, ką sakome sau.
Moteris
Moteris / Fotolia nuotr.
Temos: 1 Psichologija

„Žodžiai gali pakeisti jūsų smegenis“, – tikina gyvenimo būdo mokytoja Belinda Anderson. Kai kurie mūsų nuolatos vartojami žodžiai tampa tikra savidestrukcija, todėl psichologiškai jaučiamės netvirtai ir nejaukiai. Pradėkite nuo paprasčiausių dalykų – pasitikrinkite, kaip dažnai sakote šiuos žemiau nurodytus žodžius ir galiausiai pamėginkite bent dieną neduoti savo liežuviui laisvės.

Storas/bjaurus

Kaip dažnai moterys sau sako šiuos žodžius net tada, kai realybė prieštarauja tokioms mintims. Jos gražios, lieknos, protingos ir sveikos, tačiau niekaip neatsikrato įpročio sau prieštarauti. Tačiau tam, kad suformuotumėte savo įvaizdį, labai svarbu šiuos negatyvius būdvardžius mesti tiek iš galvos, tiek iš žodyno.

„Nereikia savęs sieti su negatyviais terminais“, – tikina Beverly Flaxington, knygos Self-Talk for a Calmer You autorė. Ji siūlo pagauti save sakant šiuos žodžius ir keisti kuo pozityvesniais ar neutraliais, tarkime, vietoje „negraži“, verčiau sakyti, kad „esate graži ir patraukli savaip“ ir pan.

Tau pasisekė

Šie žodžiai yra apgaulingi: vienu atveju malonūs girdėti, kitu – pasakomi su pašaipia gaidele. Niekada jų nesakykite tada, kai norite save pateisinti, negalite kažko padaryti ar trokštate ką nors sumenkinti. Tarkime, bendradarbė sako, kad laukia nesulaukia atostogų, o jūs pabrėžiate: „Kaip tau pasisekė. Gerai, kad turi vyrą, kuris gali už viską sumokėti“.

Tačiau tai ne viskas – kaip tikina personalo mokytojas ir autorius Noah St. Johnas, yra toks dalykas kaip sėkmė, tačiau dažniau reikia susieti sėkmę ir juodą, sunkų, atkaklų darbą. Taip pat jis pabrėžia, kad nereikia lyginti savo ir kitų žmonių gyvenimo – ypač socialinėje erdvėje. Jeigu žiūrėdami į kažkieno ištreniruotą pilvo presą jūs sprogstate pavydu, verčiau susimąstykite, kad to buvo pasiekta tikrai ne kemšant bandeles ar spurgas. O kas trukdo jums?

Taip pat skaitykite: Asmenybės ugdymo trenerė pataria: 9 dalykai, kuriuos verta prisiminti, jei jaučiatės užstrigę

Privalau

„Frazė „aš privalėjau pabėgoti“ privers jus jaustis kaltu, kad to nepadarėte“, – tikina B. Anderosn. Jos nuomone verčiau sakyti: „Aš šiandien nusprendžiau nebėgioti“, kadangi tokia frazė jus įgalina spręsti, sprendimą priimti patiems. O štai žodis „privalau“ dažniausiai situaciją nuspalvina varginančia, negeidžiama spalva. Nes jūs to nenorite daryti. Ir visai kitaip yra su pasirinkimu, taigi dažniau sakykite „noriu“, „geidžiu“, „trokštu“, „renkuosi“, „galiu“ ir pan.

Niekada

„Niekada nesakyk niekada“ – tik pabandykite tai ištarti, tarkime, sakydami, jog niekada daugiau nedarysite vieno ar kito dalyko, ir pamatysite, kad būtinai padarysite. „Kad ir svorio metimas. Norite numesti vieną kitą kilogramą, tačiau sau sakote, „o, aš niekada to nepadarysiu“. Jau iš anksto save užprogramuojate nesėkmei, kadangi netikite, kad galite įveikti sau mestą iššūkį“, – teigia psichologė Kate Cummins.

Žinoma, tikrai užtrunka mesti rūkyti, atsikratyti antsvorio, tačiau visam tam reikia laiko. Psichologė pataria remtis pozityviu savęs palaikymu, kad ir mielais rašteliais ant veidrodžio, kuriuose būtų paminėtos žaviausios jūsų savybės.

Taip pat skaitykite: Miegokite saldžiau: ką atskleidžia jūsų miego įpročiai?

Kvailas

Jūs turėtumėte vengti bet kokių neigiamų būdvardžių savo atžvilgiu: „Kaip jūs nukreipsite savo mintis, tokia trajektorija jos ir judės. Jeigu jūsų mintys ir įsitikinimai yra visiškai negatyvūs, tuomet nesėkmė yra būtent tai, ką jūs gausite“, – tikina B. Flaxington. Ji pataria destruktyvias mintis keisti pozityviomis, pavyzdžiui, „Aš niekaip nemetu rūkyti, esu tokia kvaila“  į „Aš esu stipri priimti sprendimą neberūkyti“.

Nesėkmė

Laiminga moteris
Laiminga moteris

Vadinti save nesėkmingu ir tikėtis, kad jums seksis, tiesiog neįtikėtina. Kiekvienas mūsų klysta, patiria didžiausių nelaimių, todėl verta susitaikyti su tuo, kad nesėkmės yra neišvengiamos, tačiau į jas nereikėtų žiūrėti neigiamai. Tai puikus būdas išmokti kažko naujo, įgyti patirties, surasti savo kelią, kuriuo norite eiti. Verčiau „nesėkmė“ keisti į „pamoka“. Būkite sau atviri, lankstūs bet kokioje situacijoje, nemeluokite, išlikite kantrūs, kad galėtumėte visomis prasmėmis augti.

Taip pat skaitykite: Asmeninių pokyčių konsultantė L. Blekaitytė: 3 klausimai sau, galintys iš esmės pakeisti gyvenimą

Negaliu/nenoriu

Sakydami „Aš negaliu valgyti šitos picos“ kenkiame patys sau. „Kai norite, kad jūsų situacija pasikeistų, atitrūkite nuo negatyvios kalbos, – sako B. Flaxington. – Labai svarbu pripildyti savo mintis pozityviomis „ką aš norėčiau daryti“ idėjomis ir nemaišyti jų su negatyviais terminais.“

Susikoncentruokite į tai, ką jūs darote, o ne į tai, ką norite daryti, be to, dažnai „nenoriu“ ir „negaliu“ nėra tiesa. Verčiau sakyti: „Aš galiu sau leisti vieną dieną valgyti viską, ką tik noriu“ ir pan., o ne akcentuoti, koks blogis yra ta pica.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?