Vaistininkė Jovita Juodsnukytė pastebi, kad žmonėms vis dar sunku prašyti pagalbos vaistinėje, ypač, kai kalba pasisuka apie tokias ligas kaip ŽIV. Vis dėlto ji sako matanti, kad žmonės yra susipažinę su greitaisiais ŽIV testais, apie juos girdėję bei jausdami įtarimą, kad gali būti užsikrėtę jais naudojasi.
Išsitirti dėl ŽIV rekomenduojama visiems, kurie yra ar ketina tapti kraujo donorais, turėjusiems nesaugių lytinių santykių, ypač, jei partneris serga ŽIV. Vaistininkė atkreipia dėmesį, kad šis virusas taip pat plinta per panaudotas adatas, švirkštus, darantis manikiūrą, tatuiruotes su nevienkartiniais, nesteriliais įrankiais. Šį virusą vaikui gali perduoti užsikrėtusi mama gimdant, maitinant.
ŽIV testą galima įsigyti 63-juose „Eurovaistinės" filialuose. Daugiausiai testų parduodama Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos „Akropolio" vaistinėse. Greitasis ŽIV testas rezultatus parodo per keletą minučių, jam naudojamas kraujas iš piršto. Greitieji ŽIV testai išsiskiria savo patogumu, konfidencialumu. J.Juodsnukytė akcentuoja, kad atlikus greitąjį testą ir pamačius teigiamą rezultatą, būtina nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją ir gydymosi įstaigose pakartoti testą.
Vaistininkė sako pastebinti augantį visuomenės sąmoningumą. „ŽIV sergantys žmonės kreipiasi į gydytojus pagalbos, vartoja priešvirusinius vaistus, gyvena visavertį gyvenimą. Žmonės ima suprasti, kad reikia saugotis, dezinfekuoti įrankius, laiku kreiptis pagalbos esant menkiausiam įtarimui", – sako J.Juodsnukytė.
Remiantis Užkrečiamų ligų ir AIDS centro statistika, pastebima, kad sergamumo ŽIV infekcija rodiklis 2018 metais ženkliai sumažėjo lyginant su 2017 metais (nuo 9,3 iki 5,7 atvejo 100 tūkst. gyventojų). Aukščiausi sergamumo ŽIV rodikliai 2018 metais užregistruoti Vilniaus ir Šiaulių apskrityse, žemiausi – Alytaus ir Tauragės apskrityse.