„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Šis lytinės sveikatos sutrikimas gali aplankyti bet kurią porą

Priešlaikinė ejakuliacija kaip klinikinis simptomas pirmą kartą buvo aprašyta dar 1943 metais. Bernard Schapiro suskirstė ją į A ir B tipus. Dabar šis lytinės sveikatos sutrikimas skirstomas į pirminę arba visą gyvenimą trunkančią ir į antrinę arba įgytą priešlaikinę ejakuliaciją (PE). Kuo skiriasi kiekvienas minėtasis tipas? Kas galėtų padėti kovoti su šia problema?
Atmintinė moterims: ko baiminasi vyrai
Šis lytinės sveikatos sutrikimas gali aplankyti bet kurią porą / Fotolia nuotr.

Pirminė arba visą gyvenimą trunkanti PE pasitaiko žymiai dažniau

Manoma, kad pirminė arba visą gyvenimą trunkanti PE kamuoja maždaug du vyrus iš trijų, kurie skundžiasi PE. Taigi pirminė PE yra toks lytinės sveikatos sutrikimas, kuris pasireiškia jau nuo pirmųjų lytinių santykių. Kokios ypatybės jai būdingos?

1) pasireiškia nuo pačios aktyvaus lytinio gyvenimo pradžios, t.y. nuo pirmųjų arba beveik pirmųjų lytinių santykių;

2) trunka visą gyvenimą, o bėgant laikui, situacija gali tik blogėti;

3) ejakuliacija įvyksta pernelyg greitai – dažniausiai per 1-2 minutes nuo vaginalinės penetracijos pradžios. Apskaičiuota, kad net 9 vyrams iš dešimties, kenčiantiems nuo šios problemos, sėklos išsiveržimas įvyksta greičiau nei per 60 sekundžių nuo pirmųjų lytinės sueities akimirkų – o toks laikotarpis, ne nuostabu, per trumpas daugeliui porų;

4) pastebimas pasikartojamumas – pernelyg ankstyvas sėklos išmetimas įvyksta praktiškai kiekvieną kartą, kai tik mėginama suartėti. Sudėtingiausia tokiems vyrams, kuriems ypatingai trūksta ejakuliacijos proceso savikontrolės – pasirodo, kad gana didelei daliai lytiškai aktyvių vyrų ejakuliacija įvyksta dar įžanginių glamonių metu, o tai ypatingai menkina lytinio akto kokybę. Būna ir taip, kad ejakuliuojama įsiskverbimo momentu arba pirmųjų judesių metu – juk visai nesudėtinga suprasti, kad partnerei susitaikyti su tokiu pasikartojančiu nutikimu taip pat gali būti labai nelengva. Tačiau tokiu atveju gali padėti vienas sprendimas. Koks? Pakalbėsime apie tai vėliau.

Įgyta PE gali atsirasti bet kuriuo gyvenimo momentu

Nors įgyta arba antrinė PE gydytojų urologų praktikoje pasitaiko žymiai rečiau (skaičiuojama, kad šiuo tipu skundžiasi iki 35 proc. vyrų, kuriuos vargina PE), ją taip pat būtina gydyti. Pagrindinis jos išskirtinumas yra tas, kad ji atsiranda bet kuriuo gyvenimo momentu, nors prieš tai ejakuliacijos procesas buvo gana normalus ir nesukeliantis per daug klausimų ar nepatogumų. Taip pat jai būdingos ir kitos ypatybės:

1) įgyta PE pradeda kamuoti laipsniškai arba staiga;

2) antrinei PE būdinga kokia nors priežastis (kurią, kaip žinia, nustatyti įmanoma ne visuomet), tačiau nustačius šią priežastį, būtina gydyti pagrindinę ligą, pavyzdžiui, lėtinį prostatitą.

Įgytos PE pasireiškimą gali nulemti patys įvairiausi sveikatos sutrikimai, kurie nebūtinai susiję su lytine sistema – tai gali būti ir endokrininės sistemos sutrikimai, ir anatominės paciento ypatybės, ir neurologinės bei psichologinės problemos. Pastebėta, kad įgyta PE ne taip jau ir retai yra griūvančių poros santykių ženklas ar būna susijusi su tam tikrais nemaloniais ir išgyvenimus sukeliančiais nutikimais. PE atsiradimą gali nulemti įvairūs įvykiai ar atsiminimai, pavyzdžiui, nemaloni seksualinė patirtis. Daug įtakos gali turėti ir tam tikri vartojami vaistai ar kai kurie žalingi įpročiai, tad pastebėjus tokį nepageidaujamą vaistų poveikį, jų vartojimą geriau nutraukti arba, jei tik įmanoma, pakeisti kitais vaistiniais preparatais, kuriems tokie šalutiniai poveikiai nebūdingi.

Lietuvoje yra vienintelis geriamas vaistas, skirtas būtent šiai problemai gydyti

Vyro ejakuliaciją pirmiausiai reguliuoja simpatinė nervų sistema. Ejakuliacijos takas prasideda nugaros smegenų refleksų centre, reguliuojamame smegenų kamieno, kuriam pradžioje įtaką daro keletas galvos smegenų branduolių (medialinis preoptinis ir paraventrikulinis branduoliai). Manoma, kad specialiai šiai problemai gydyti sukurto vaisto poveikio priešlaikinei ejakuliacijai mechanizmas yra susijęs su serotonino reabsorbcijos neurone slopinimu ir tolesniu nervinio impulso nešiklio poveikio presinapsiniams ir posinapsiniams receptoriams stiprinimu. Tai nauja viltis priešlaikinės ejakuliacijos gydyme, kuri gali būti tinkama ir Jums – pasiteiraukite apie ją savo gydytojo urologo. Žinoma, dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“