„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Šiuolaikinė ginekologija leidžia per dieną išspręsti šlapimo nelaikymo problemą

Viena „nepatogių“ moteriškų temų yra šlapimo nelaikymas, apie kurį dažniausiai nelinkstama niekam pasakotis. Pasak statistikos, šią problemą patiria net iki 25 proc. darbingo amžiaus ir iki 40 proc. šešiasdešimtmetį perkopusių moterų (tarp vyrų šis sutrikimas retesnis), rašoma pranešime žiniasklaidai.
Šlapimo nelaikymas
Šlapimo nelaikymas / 123RF.com nuotr.

Greitas ir paprastas sprendimas

LSMU Kauno ligoninės akušerijos ir ginekologijos klinikos Krikščioniškųjų gimdymo namų (KGN) Ginekologijos skyriaus vedėjo, gydytojo akušerio-ginekologo Liutauro Kraujalio teigimu, paplitusi nuomonė, kad šlapimo nelaikymas vargina tik vyresniame amžiuje, yra klaidinga. „Iš tiesų stresinis šlapimo nelaikymas kosėjant, čiaudint, fizinio krūvio metu: šokinėjant, bėgant, šokant ir kt. dažnai pasireiškia ir jaunoms moterims, ypač po gimdymo dėl įvykusių mikrotraumų“, – aiškina gydytojas.

Pasak L.Kraujalio, nemažai moterų nežino, kad šlapimo nelaikymą, apsunkinantį tiek asmeninį, tiek socialinį gyvenimą, dažniausiai gali išgydyti neilga ir nesudėtinga dienos chirurgijos ginekologinė operacija.

Asmeninio archyvo nuotr./Liutauras Kraujalis
Asmeninio archyvo nuotr./Liutauras Kraujalis

„Gausu reklamų, skirtų šlapimo nelaikančių moterų higienos priemonėms, bet tai nepanaikina problemos. O mūsų atliekamos nedidelės chirurginės intervencijos daugeliu atvejų gali problemą išspręsti radikaliai – pritaikius specialias juosteles, kurios ištaiso pakitusią šlapimo pūslės, makšties padėtį“, – apie technologiškai pažangius metodus, leidžiančius atsisveikinti su šlapimo nelaikymu, pasakoja L.Kraujalis.

Intervencija – 20 minučių

Šiuolaikiški sprendimai taikomi ir šalinant gimdos polipus, miomas, kitus darinius, atliekant gimdos kaklelio operacijas esant ikivėžinėms ligoms ar ankstyvos stadijos onkologijai, gydant kiaušidžių cistas, endometriozę, nevaisingumą, kiaušintakių nepraeinamumą, taip pat atliekant plastines operacijas, esant lyties organų nusileidimui ar iškritimui.

Didžioji dalis šių operacijų atliekamos dienos chirurgijos sąlygomis, kai chirurginės paslaugos ir pacientės priežiūra stacionare trunka iki 24 valandų.

„Greita nedidelė chirurginė operacija, po jos – gera pacientės savijauta ir spartus sveikimas. Tokia yra šiuolaikinė ginekologinė operacija, kuriai tereikia sugaišti vieną darbo dieną, o pati intervencija trunka apie 20 minučių“, – pasakoja gydytoja akušerė-ginekologė Dalia Deksnienė. Ji pabrėžia, kad sveikatos draudimą turinčioms moterims visi operacijos komponentai yra nemokami.

Asmeninio archyvo nuotr./Dalia Deksnienė
Asmeninio archyvo nuotr./Dalia Deksnienė

Kiek ilgesnis, 3–5 dienos gydymas laukia pacienčių, kurioms išslenka makšties sienelės, dubens dugnas nesulaiko vidinių genitalijų slinkimo. Pastaruoju metu KGN Ginekologijos skyriuje pradėta taikyti sintetinių medžiagų panaudojimą – taip galima efektyviai sustabdyti minėtą procesą.

Išsaugoti gimdą

Dar palyginti neseniai dėl sunkiai sustabdomų kraujavimų premenopauzėje pirmo pasirinkimo metodu būdavo laikomas gimdos pašalinimas, po kurio sekdavo ilgas pooperacinis periodas. „Šiuo metu turime įrangą ir galimybę paveikti vien tik gimdos gleivinę – efektas tas pats, bet išsaugoma gimda. Vadovaujamės išsivysčiusiose šalyse taikomais ginekologinės pagalbos standartais“, – sako D.Deksnienė.

Moterys raginamos periodiškai tirtis dėl gimdos kaklelio vėžį galinčio sukelti žmogaus papilomos viruso nešiojimo, ankstyvų gleivinės pakitimų. Šis tyrimas paprastai atliekamas poliklinikose, tačiau šį ir kitas diagnostines procedūras (citologiniai tepinėliai, biopsija) galima atlikti ir KGN ginekologijos skyriuje. Vėliau gali būti taikomas tausojantis, vaisingumo funkciją išsaugantis operacinis gydymas.

„Mūsų specialistų konsultacijos neįsivaizduojamos be ultragarsinės diagnostikos tyrimo. Turime didelės raiškos echoskopus – tiek vaisiaus ir nėščiųjų tyrimams, tiek ginekologinių ligų diagnostikai. Gimdos kaklelio pakitimų įvertinimui naudojame šiuolaikinį kolposkopą, kuriuo galime identifikuoti pakitusios gleivinės zonas, iš kurių imame biopsijas.

Operacinėse „Storz“ įranga atliekamos laparoskopijos, histeroskopais diagnozuojamos gimdos ertmės ligos – polipai, miomos. Tada pasitelkę rezektoskopus galime darinius pašalinti. Taip gali būti atstatomas vaisingumas, stabdomi kraujavimai. Visa tai – vadinamoji minimalios invazijos technika, leidžianti išsaugoti gimdą“, – teigia L.Kraujalis.

Telefono nr. registracijai KGN: 8 (37) 22 12 45; 8 664 57 635.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“