Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Skruostai rausta ne tik dėl kuklumo, bet ir dėl rimtos ligos – rožinės

Nedingstantis veido raudonis, išsiplėtusių kapiliarų tinklas, bėrimai ir pūlinukai – visa tai vienos nemaloniausių odos ligų ženklai. Rožinė – lėtinė uždegiminė odos liga, kurios pirmuosius simptomus nesunku supainioti su akne ar paprastu odos jautrumu.
Raudonis
Raudonis / Vida Press nuotr.
Temos: 1 Rožinė (liga)

Su šia odos liga tenka gyventi ir 36 metų vilnietei Irmai. Prieš penkerius metus jos veidą vis dažniau pradėjo „puošti“ raudonis. Ilgainiui veido odos pakitimai pradėjo gerokai varginti – atsirado pūslelės, pūlinukai, oda išsausėjo, ją nuolat niežėjo, tempė.

„Rožinę gydyti nebuvo lengva, nuo jos nėra vienos stebuklingos tabletės. Pirmuosius metus galvojau, kad nuolat paraustu nuo streso ar pervargimo. Eksperimentavau su įvairiais kremais, paraudimus ir spuogelius mėginau slėpti po storu dekoratyvinės kosmetikos sluoksniu. Tik po kurio laiko sužinojau, kad sergu rožine. Teko pamiršti aštrų maistą, soliariumą, pakeisti naudojamą kosmetiką į dermatologinę, kurį laiką vartoti antibiotikus“, – pasakoja Irma.

Teko pamiršti aštrų maistą, soliariumą, pakeisti naudojamą kosmetiką į dermatologinę, kurį laiką vartoti antibiotikus, – pasakoja Irma.

Sveikatos specialistai pastebi, kad lietuviai odos ligas dažniau linkę ignoruoti nei gydyti.

BENU vaistinių tinklo užsakymu tyrimų bendrovės „Norstat LT“ atlikto nacionalinio odos priežiūros įpročių tyrimo duomenimis, beveik 15 proc.

Lietuvos gyventojų serga įvairiomis odos ligomis. Nemaža dalis lietuvių nėra linkę odos priežiūrai skirti pakankamo dėmesio – net 86 proc. vyrų veidą prausia tik vandeniu ir muilu, beveik trečdalis odos ligomis sergančių moterių nenaudoja jautriai odai būtinų priežiūros priemonių.

Pirmasis ženklas – nedingstantis raudonis

Rožine susirgti gali bet kuris žmogus, tačiau dažniau ji pasireiškia 30–50 metų amžiaus gyventojams bei šviesesnio gymio žmonėms. Manoma, kad šia liga sirgti gali 5–10 proc. gyventojų. Dermatologė Nadežda Jarušina pastebi, jog rožine moterys serga tris kartus dažniau nei vyrai, tačiau jiems pasireiškia sunkesnės ligos formos.

Odos paraudimas – vienas pirmųjų beprasidedančios rožinės ženklų. Gydytoja įspėja, jog pastebėjus vis rečiau praeinančius veido paraudimus ar odoje matomas išsiplėtusias kraujagysles, būtina kreiptis į specialistus. Negydoma liga gali turėti itin nemalonių pasekmių.

„Ši liga yra lėtinė, todėl jai būdingi staigūs paūmėjimai ir progresuojančios ligos stadijos. Rožinė pasireiškia ne tik vis rečiau praeinančiu veido raudoniu. Ilgainiui gali atsirasti bėrimo elementų, odos uždegimo sukeltų pūlinukų ir papulių ar net odos liaukų išvešėjimas“, – teigia gydytoja N.Jarušina.

Pasak ekspertės, rožinė gali paveikti net akis – jos parausta, prasideda akių vokų ar gleivinės uždegimas, padidėja jautrumas. Ši liga nėra išgydoma, tačiau tinkama odos priežiūra gali padėti išvengti rožinės paūmėjimų, sumažinti klinikinius ligos požymius bei neleisti jai progresuoti.

Paūmėjimą skatina ir gyvenimo būdas

Gydytoja dermatologė N.Jarušina teigia, jog norint suvaldyti rožinę, būtina vengti ją provokuojančių veiksnių – staigių temperatūros skirtumų, karščio, tiesioginių saulės spindulių, pirčių, soliariumų ir net karštų vonių. Aštrus maistas, rūkymas, alkoholis, stresas ar fizinis darbas taip pat skatina kraujagyslių išsiplėtimą, o drauge ir ligos simptomus.

„Tenka išgirsti, esą rožinę sukelia Demodex erkutės. Tačiau jų natūraliai galima rasti ant kiekvieno žmogaus odos, tiesa, ant sergančiųjų – daugiau. Negalime sakyti, kad jos, saulė ar alkoholis sukelia rožinę. Tačiau visi šie faktoriai gali paskatinti kraujagyslių išsiplėtimą, odos uždegimą ir ligos paūmėjimą“, – pabrėžia gydytoja.

Norint sumažinti ligos simptomus ir diskomforto jausmą, rekomenduojama ne tik vengti rožinę skatinančių veiksnių, bet ir rinktis specialias odos priežiūros priemones. Sunkesniais ligos atvejais gali būti skiriami vaistai ar lazerinės procedūros.

„Įprasto odos priežiūros režimo keisti nereikia, tačiau būtina naudoti dermatologinę, ligos gydymui skirtą kosmetiką. Tokie kremai, prausikliai ar serumai mažina paraudimą ir uždegimą, stiprina kraujagysles. Taip pat svarbu visus metus naudoti apsaugos nuo saulės priemones. Tiesa, specialioje dermakosmetikoje paprastai jau būna nuo ultravioletinių spindulių saugančių medžiagų“, – teigia medikė.

Atidesnė priežiūra – švenčių metu

Kenčiantiems nuo rožinės gydytoja dermatologė pataria vengti kosmetikos priemonių, kuriose yra alkoholio, dažiklių, šarminio muilo, kvapiųjų ar kitų odą dirginančių cheminių medžiagų. Rožine sergantys žmonės turėtų rinktis bekvapes, alergiškai odai tinkamas priežiūros priemones, kurios malšintų niežulį, uždegimą ir raudonį.

N.Jarušina primena, jog žiemos metu rožine sergančių žmonių odai reikia ypatingos priežiūros. Nuolatiniai temperatūrų pokyčiai, šventiniai patiekalai ir gėrimai skatina rožinės paūmėjimus. Šventiniam makiažui patariama rinktis dermatologų patikrintą dekoratyvinę kosmetiką. Įprastą makiažo pagrindą keisti rožine sergantiems žmonėms tinkamais maskuojamaisiais kremais, kurie odai suteikia spalvą ir malšina raudonį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos