„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Šlapimo nelaikymas – tiek jaunų, tiek vyresnio amžiaus vyrų problema?

Šlapimo nelaikymas – problema, apie kurią kalbame už „uždarų durų“. Teigiama, jog tik kas antra moteris, turinti šią bėdą, apie ją pasisako gydytojui, o vyrai – dar rečiau. Kokio amžiaus vyrams dažniausiai pasireiškia šlapimo nelaikymas? Kokie yra šios problemos sprendimo būdai bei prevencija?
Nevilties apimtas vyras / 123rf.com nuotr.
Nevilties apimtas vyras / 123rf.com nuotr.

 Į visus svarbius klausimus atsako „Inkocentro“ direktorė, gydytoja Jurga Misevičienė.

– Ar vyrai, kaip ir moterys, nepriklausomai nuo amžiaus grupės susiduria su šlapimo nelaikymo problema?

– Taip, ši bėda gali ištikti bet kurio amžiaus vyrą. Tačiau paprastai jauni vyrai šlapimo nelaikymo problema skundžiasi žymiai rečiau nei jaunos moterys. Skaitoma, jog 1 iš 10 vyrų turi šlapimo nelaikymo problemą, kai, moterų atveju, – 1 iš 4-ių.

Jauniems vyrams ši problema gali pasireikšti segant lėtine liga, pavyzdžiui, išsėtine skleroze, patyrus nugaros smegenų traumą. Vyrai taip pat vyrai gali skųstis ir pačiu šlapimo nelaikymu, t.y. turėti dirglią pūslę, tačiau tai pasitaiko rečiau nei moterims.

Pagrindinės vyrų problemos prasideda sulaukus vidutinio amžiaus, tarkime, nuo 55-rių metų ir vėliau, kada prasideda prostatos ligos, t.y. prostatos gėrybinė hiperplazija arba prostatos vėžys.

– Kodėl prostatos ligos sukelia šlapimo nelaikymo problemas?

– Prostata yra organas, kuris yra aplink šlapimo pūslės kaklelį, ir jis daro tiesioginę įtaką šlapimo ištekėjimui. Jeigu prostata padidėja, yra užspaudžiamas šlaplės spindis, ir yra sunkiau šlapintis.

Pagrindinės vyrų problemos prasideda sulaukus vidutinio amžiaus, tarkime, nuo 55-rių metų ir vėliau

Pirmieji šios ligos simptomai – šlapinimosi sutrikimas (srovės sutrikimas), papildomi nemalonūs jutimai šlapinimosi metu ir pan.

Kadangi prostatos vėžio gydymas yra operacinis, šlapimo nelaikymas dažnai vyrams pasireiškia po operacijos, kaip gydymo pasekmė.

Taip nutinka tuomet, kai mechaniškai yra pažeidžiamas nervas, ir blogai susitraukia sfinkteris, kuris turėtų sulaikyt šlapimą pūslėje.

Apie 20 proc. vyrų po operacijos turi šią problemą, bet paprastai per metus laiko jiems šlapinimosi funkcija atsistato. Tačiau kažkur 10-iai proc. pacientų šlapinimosi funkcija neatsistato, ir jie turi toliau gyventi su šlapimo nelaikymu visą likusį gyvenimą.

– Kiek tokių operacijų vidutiniškai atliekama Lietuvoje per metus?

– Apie 1300. Prostatos vėžys dar gali būti gydomas ne tik operaciniu būdu, o ir spinduline terapija, po kurios šlapimo nelaikymo komplikacija pasireiškia beveik visuomet.

Tačiau vėlyvesniame amžiuje šlapimo sutrikimai, kaip ir moterų atveju, pasireiškia sergant Parkinsono liga ar kita onkologine liga, insultų, traumų atveju, ir kuo žmogus yra vyresnis, tuo didesnė tikimybė šlapimui nesilaikyti.

Tiek 85-ių moterų amžiaus vyrų, tiek moterų, nelaikančių šlapimo, skaičius labai supanašėja.

Prostatos vėžys dar gali būti gydomas ne tik operaciniu būdu, o ir spinduline terapija, po kurios šlapimo nelaikymo komplikacija pasireiškia beveik visuomet

– Kokie yra taikomi šlapimo nelaikymo problemos sprendimo būdai?

– Yra operacinis gydymas – pašalinus prostatą ir nelaikant šlapimo galima dėti dirbtinį sfinkterį arba pošlaplinius raiščius. Tačiau šios operacijos yra labai brangios ir nekompensuojamos valstybės, todėl jei pacientas pats negali finansiškai susimokėti, turi rinktis kitą alternatyvą – kokybiškas ir tinkamas šlapimui sugerti skirtas slaugos priemones.

Priklausomai nuo šlapimo nelaikymo laipsnio, galima rinktis vyriškus įklotus, pritaikytus vyro anatomijai, kurie yra kelių sugėrimo lygių. Pagal šlapimo ištekėjimo kiekį (per 4 val.) vyras gali pasirinkti, kokio dydžio įkloto jam reikės.

Jeigu yra didesnio laipsnio šlapimo nelaikymas, ir nepakanka įkloto, tai galima rinktis sauskelnes, vyriškas sauskelnes-kelnaites. Tačiau sprendimas, kaip, turint šlapimo nelaikymo problemą, gyventi sausai, tikrai yra.

– Kalbant apie šlapimo prevenciją, moterys gali daryti Kėgelio pratimus, tačiau ar vyrams šie pratimai taip pat yra rekomenduojami? O gal, vyrų atveju, egzistuoja kiti prevenciniai metodai?

– Kėgelio pratimai tinkami esant įtampos nelaikymui, juos galima darytu pooperaciniu periodu, tačiau norimi rezultatai, priešingai nei moterų atveju, yra pasiekiami rečiau.

– Ar didžiausia prevencijos nuo šlapimo nelaikymo forma – prevencija nuo prostatos vėžio?

– Taip, prevencija būtų tokia, kad nuo 50-ies metų vyras turi pasitikrinti PSA ir stebėti, kokie yra prostatos rodikliai. Esant pirmiesiems pakitimams, būtina kreiptis į urologą.

Aišku, sveikas gyvenimo būdas, pakankama mityba, judėjimas – bendras kompleksas priemonių – leidžia užkirsi kelią šiai ligai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs