Šlapimo takų infekcija privers peržvelgti ir mitybos įpročius

Susirgus šlapimo takų infekcija, kurios ryškiausi simptomai yra įkyrus noras šlapintis, deginimas ir perštėjimas šlapinantis, taip pat pilvo, nugaros skausmai juosmens srityje, neretai ir pakilusi temperatūra, reikia kuo skubiau imtis gydymo. Dažnai tenka griebtis ir specialios dietos – sudėtingesniais atvejais medikai patars visiškai atsisakyti ar stipriai riboti kai kuriuos produktus, bei įvesti naujus produktus į savo dienos racioną.
Daržovės ir vaisiai
Daržovės ir vaisiai / Fotolia nuotr.

Valgykite šarminį maistą

Norėdami išvengti infekcijos ar besigydydami, jei jau nepavyko nuo jos išsisukti, skrupulingai sekite, ką valgote. Svarbiausias patarimas, susijęs su mityba – vartoti tokius produktus, kurie įvardijami kaip organizmą šarminantys. O tai yra švieži vaisiai bei daržovės, ankštiniai produktai, jogurtas, išrūgos, rudieji ryžiai, moliūgų sėklos, nefermenuotos vaisių bei daržovių sultys, vanduo. Jei norite apsisaugoti nuo šlapimo takų infekcijos, profilaktiškai šalia išvardintųjų produktų valgykite kuo daugiau maisto, turinčio antioksidantų – mėlynių, spanguolių, vynuogių.

Gydantis šlapimo takų infekciją itin svarbu vartoti daug skysčių. Galima pasiruošti netgi specialių arbatų, turinčių gydomąjį ir šlapimą varantį poveikį – bruknių lapų, meškauogių.

Kartu su dieta galite pavartoti ir maisto papildų, kurie turi medžiagų, naudingų gydant ir siekiant išvengti šlapimo takų sistemos ligų. Labai svarbu gauti pakankamai vitamino C, kuris padeda stiprinti imuninę sistemą, kovoja su infekcijomis. Ne mažiau svarbus ir vitaminas A, būtinas palaikant sveikus šlapimo takus, o papildai su kalciu padės sumažinti šlapimo pūslės dirglumą.

Tarkite „ne“ saldėsiams ir aštriam maistui

Žinoma, dieta susijusi ir su tam tikrų produktų apribojimais, tad jei sergate šlapimo takų infekcija ar norite jos išvengti, venkite dideliais kiekiais vartoti mėsą ir jos gaminius, produktus iš baltų miltų, įvairius pomidorų padažus ir pastas, majonezą, svogūnus, garstyčias, daugelio rūšių riešutus, sojos padažą, druską, saldintus jogurtus, saldumynus (ypač šokoladą ir jo turinčius produktus). Labai ribokite ir kavą, alkoholį, gazuotus gėrimus, nevalgykite itin aštraus maisto, nes tai itin dirgina šlapimo pūslę.

Būtina vartoti daug skysčių

Gydantis šlapimo takų infekciją itin svarbu vartoti daug skysčių. Galima pasiruošti netgi specialių arbatų, turinčių gydomąjį ir šlapimą varantį poveikį – bruknių lapų, meškauogių. Jei vartosite užtektinai skysčių, neutralizuotos bakterijos greičiau pasišalins iš šlapimo takų, o jūs jau po 1–2 dienų imsite jausti palengvėjimą. Be to, patariama vos tik atsikėlus ryte išgerti stiklinę vandens su natūraliomis paprastosios ar žaliosios citrinos sultimis. Beje, šis įprotis naudingas ne tik sergant, bet ir pasveikus.    Stiklinė tokio parūgštinto vandens padeda organizmui atsibusti, be to, padeda valyti šlapimo takus ir apsaugo nuo bakterijų dauginimosi.  Tiesa, kitų citrusinių vaisių – pavyzdžiui, apelsinų, greipfrutų, patariama geriau nevartoti.

Ypatingas spanguolių poveikis

Kaip spanguolės veikia šlapimo takus ir kaip paaiškinamas teigiamas jų poveikis? Pasak urologo Vytauto Kamarausko, dažniausiai šlapimo takų uždegimas kyla tada, kai į šlapimo takus iš žarnyno patenka E. coli bakterijos. Jos prisitvirtina prie šlapimo takų gleivinės ir ima daugintis, o uždegimo kamuojamą žmogų vargina jau minėtieji skausmingi pojūčiai. O spanguolės savo sudėtyje turi daug antocianinų (flavonoidų) – medžiagų, kurios pasižymi antioksidaciniu ir antiuždegiminiu poveikiu. Be to, šiose nuo seno dėl savo gydomųjų savybių žinomose uogose randama ir paraskorbininės rūgšties, aktyviai veikiančios ir grybelius. Pasak urologo, šis faktas svarbus, nes daugelis žmonių, sergančių šlapimo takų infekcijomis, serga ir Candida infekcijomis arba Candida infekcijos gali vystytis kaip antrinės, esant bakteriniam šlapimo takų uždegimui. Spanguolėse yra ir didelis kiekis vitamino C, kuris taip pat padeda kovoti su infekcijomis.

Spanguolių antiseptinis poveikis žinomas jau nuo senų laikų, tačiau klysta manantieji, jog susirgus šlapimo takų infekcija, ją išsigydyti įmanoma geriant saldintas spanguolių sultis ar šaukštais kabinant spanguolių džemą – daug cukraus turintys produktai su spanguolėmis nepagerins būklės, nes cukrus kaip tik skatins bakterijų dauginimąsi šlapime ir neutralizuos teigiamą spanguolių poveikį. Atrodytų, jog gera išeitis būtų šviežios ar šaldytos uogos, tačiau tai taip pat nėra pats parankiausias sprendimas – šviežių uogų ar iš jų spaustų sulčių teks suvartoti išties nemažai, o dėl skrandžio sultis rūgštinančių savybių gali sutrikti virškinamojo trakto veikla. Tuo tarpu šaldytos spanguolės bus praradusios dalį savo gydomųjų savybių.

Patikimiausias preparatas, kurį pradėjus nedelsiant vartoti galima apsieiti ir be antibiotikų, yra maisto papildai su natūraliomis spanguolėmis. Jei jau pajutote pirmuosius simptomus, verta rinktis papildus su didesne spanguolių koncentracija, jei norite apsisaugoti nuo ligos ar ką tik pasveikote ir vengiate jos atsinaujinimo, papildus su spanguolėmis rekomenduojama vartoti profilaktiškai. Sirupo pavidalo maisto papildų galima duoti net ir mažiems vaikams, kurie taip pat neretai užklumpami šio skausmingo susirgimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai