„Šlapimo takų uždegimą gali išprovokuoti maudynės šaltame ežere ar jūroje, nesaugūs lytiniai santykiai, alkoholio vartojimas ar net antibiotikai. Taip pat ligą paskatinti gali higienos taisyklių nesilaikymas, retas šlapinimasis, pavyzdžiui, kai šlapimas yra sąmoningai sulaikomas ir delsiama eiti į tualetą“, – pranešime žiniasklaidai nurodo „Eurovaistinės“ farmacininkė Rasa Keraitė.
Tačiau, pasak farmacininkės, varginančius šlapimo takų uždegimo simptomus taip pat gali sukelti peršalimas ar nusilpęs imunitetas. Didesnės rizikos grupei priklauso ir nėščiosios bei kontraceptines priemones naudojančios moterys, nes sutrinka jų hormonų pusiausvyra. Taip pat didesnė grėsmė susirgti uždegimu moterims po menopauzės – tuomet jų šlapimo gleivinė išplonėja ir tampa lengviau pažeidžiama.
Gydyti nedelsiant
R.Keraitė pabrėžia, jog šlapimo takų infekcijos dažniausiai gydomos antibiotikais, todėl pajutus pirmuosius simptomus reikėtų ilgai nedelsti ir kreiptis į specialistus. Negydomas uždegimas gali komplikuotis ir net sukelti inkstų nepakankamumą.
„Negydoma infekcija gali tapti lėtine, gali išsivystyti inkstų geldelių nepakankamumas, o tai gali sukelti inkstų nepakankamumą. Be to, ši infekcija gali išplisti ir į kitus organus – dažnai šlapimo takų uždegimas atsiranda kartu su makšties uždegimu“, – įspėja R.Keraitė ir gydymo metu pataria vengti kavos, alkoholio, aštrių prieskonių bei nerūkyti, nes cigaretėse esančios medžiagos dirgina šlapimo takus.
Greičiau pašalinti nemalonius pojūčius gali padėti natūraliomis antimikrobakterinėmis savybėmis pasižymintys česnakai bei spanguolių preparatai.
Negydomas uždegimas gali komplikuotis ir net sukelti inkstų nepakankamumą.
Svarbu, jog nei uogų, nei spanguolių sulčių negalima saldinti – cukrus paskatins bakterijų vystymąsi, ir uogos taps bevertės. Pasak vaistininkės, jeigu jaučiami itin dideli deginantys skausmai, naudinga pasidaryti stipraus ramunėlių antpilo vonelę ir joje pasėdėti.
Kaip išvengti
„Eurovaistinės“ farmacininkės teigia, jog norint išvengti šlapimo takų susirgimų, patariama saugotis šalčio – rinktis šiltesnius apatinius rūbus, kelnes, vengti rūbų, kurie apnuogina pilvą ar juosmenį. Naudinga suvartoti apie 3 litrus skysčių per dieną, tinkamai rūpintis savo asmenine higiena, stiprinti imunitetą ir organizmą.
„Prieš ir po lytinių santykių moterims patariama nusišlapinti ir apsiprausti, pakankamai dažnai keisti higienos priemones menstruacijų metu, vengti nenatūralių intymios higienos prausiklių ir muilų. Bakterijų patekimo į šlaplę galima išvengti lytinius organus šluostantis iš viršaus žemyn, o ne nuo išangės“, – pataria R. Keraitė.