Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Specialioji pedagogė Jurgita Stankevičienė: „Darbe buvau dar sveika, o po pietų pertraukos grįžau su vėžiu“

Spalio mėnuo visame pasaulyje minimas kaip kovos su krūties vėžiu metas. Moterys skatinamos pasirūpinti savo sveikata, juk diagnozė – vėžys, kurio nenori patirti nė vienas, visada atsėlina iš pasalų.

Tiesiog supratau, kad turiu apsispręsti ir negaliu vieną dieną valgyti saldėsius, o kitą – jau ne. Norėjosi rezultato, saugoti sveikatą, o ne blaškytis. Be to, sergant vėžiu rekomenduojama valgyti tiek daug produktų, kad aš jau nespėju perdien visko išragauti. Pasirodo, galima atrasti tiek daug naujo maisto – ir kruopos, ir prieskoniai, ir riešutai, ir uogos... Žinoma, stengiuosi valgyti saikingai, nes ir tuose pačiuose vaisiuose netrūksta gliukozės. 

– Kaip atrodo jūsų dienos valgiaraštis?

– Stengiuosi neužkandžiauti, be to, ir neturiu kada. Rankinėje visada nešiojuosi kokio nors sveiko maisto, tarkime, riešutų. Pusryčiams dažniausiai renkuosi salotas arba įvairias košes, kurias verdu vandenyje, paskaninu savo virta obuoliene be cukraus. Obuolienė man atstoja ir desertą. 

Negaliu gyventi be pomidorų, taigi mišraines ruošiu su pomidorais, avokadais, pagardinu aliejumi, citrinų sultims, labai patinka ciberžolės prieskoniai. 

Per metus numečiau apie 20 kg. Dabar sveriu 53 kg ir jaučiuosi puikiai.

Stengiuosi, kad per dieną pavalgyčiau tris kartus. Norisi ir duonos, tačiau valgau ribotai, kad nepadauginčiau angliavandenių. Labai skanu duona su trupučiu sviesto ir obuolienės. Pietums renkuosi įvairias daržovių, pupelių ir kitų ankštinių sriubas, kepinu pomidorus su svogūnais ir t. t. Atradau tikrą prieskonių įvairovę, naujų patiekalų, pavyzdžiui, vietoj kavos renkuosi cikorijų kavą, kuria pasiskaninu kokosu pienu. Paprasto pieno ir nemėgdavau, ir man jo niekada nereikėdavo. 

Labai mėgstu burokėlius, juos pjaustau šiaudeliais ir kepu. O kur dar įvairūs kopūstai, cukinijos, brokoliai... Svogūnai ir česnakai taip pat dažnas svečias virtuvėje – savo ryto neįsivaizduoju be šių prieskoninių daržovių, kurias dažniausiai maišau su salotomis ar kitomis daržovėmis. 

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Jurgita Stankevičienė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Jurgita Stankevičienė

Pamėgau ir žaliąją arbatą. O štai anksčiau net neįsivaizdavau, kad galėčiau ją gerti, ji buvo tokia neskani. Žodžiu, stengiuosi savo mitybai skirti nemažai laiko, domiuosi tuo, ką dedu į burną. Šeima irgi priprato prie pakitusio meniu, prie daržovių sriubų, niekas nebeprašo kiaulienos, tačiau saldumynus, baltą duoną ar bandeles jie ir toliau valgo. 

– Mityba pakeitėte, natūralu, kad pakito ir svoris?

– Per metus numečiau apie 20 kg. Dabar sveriu 53 kg ir jaučiuosi puikiai. Svoris daugiau ir nebekrinta, tačiau ką reikėjo padaryti – atnaujinti visą drabužių spintą, juk nuo 14 dydžio perėjau prie 8. Užtat dabar galiu dalytis rūbais su dukra, atiduoda ir jos draugės (juokiasi). 

Kaip paradoksaliai beskambėtų, ištikusi liga mane pakeitė į gerąją pusę – padovanojo sveikos mitybos įpročius, geresnę savijautą ir figūrą, kurios niekada neturėjau gyvenime. Nebūčiau patikėjusi, kad galiu tiek mažai sverti. Tiesa, specialiai nesportuoju, tačiau labai daug vaikštau ir visad renkuosi eiti, o ne važiuoti, jeigu yra tokia galimybė. 

– O kaip reaguoja aplinkiniai į pasikeitusią išvaizdą?

– Pavydi (juokiasi). Juk mano amžiaus moterys dažniausiai pilnėja, o ne lieknėja, o aš atvirkščiai. Tačiau sakau visiems, kad nepavydėtų, juk svorį numečiau ne šiaip sau, o dėl ligos. 

Turiu vieną kolegę, kuri gyvena sveikuoliškai. Su ja iki mano ligos ginčijomės, kadangi ji tvirtino, jog įmanoma numesti svorį maitinantis atitinkamai, atsisakius tam tikrų produktų. Tada sakiau, kad tai visiška nesąmonė. Mano mama buvo stambi ir aš visą gyvenimą tokia buvau, nebūčiau niekada patikėjusi, kad įmanoma taip pasikeisti. 

Dabar prisiminėme tą pokalbį ir supratau, kad ne tik prigimtis lemia tokius dalykus, bet ir tai, kaip maitinamės. Ir, beje, porcijų dydis. 

– Ką patartumėte kitoms moterims, kurios išgirsta tokią diagnozę?

– Sunku pasakyti, nes visų atvejai skirtingi, kiekviena išgyvena savaip. Pasikartosiu: mintys materializuojasi, nes ir pati dažnai galvodavau, kas būtų, jeigu būtų. Nors sunku net pasakyti, kodėl tokios mintys užplūsdavo.

Susirgusi nepatyriau didžiulio streso, mąsčiau racionaliai – kuo greičiau padaryti viską, ką galiu. Ir žinoma, dabar pati stengiuosi tausoti sveikatą. Šiandien jaučiuosi sveika ir tuo džiaugiuosi. Svarbiausia nepasiduoti ir būtinai tikrintis – tam sudarytos visos galimybės, pasinaudokite jomis. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas