Specialistai: dažniausia rūkalių klaida – atsisakyti įpročio iš karto

Kasmet trečią lapkričio mėnesio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena. Minėdami šią dieną sveikatos specialistai stengiasi atkreipti rūkančiųjų dėmesį į galimybę savo sveikatos labui atsisakyti šio žalingo įpročio. Remiantis Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento duomenimis, 2016 metais atliktas tyrimas parodė, kad 73 proc. rūkiusių ar rūkančių tyrimo dalyvių teigė mėginę mesti rūkyti: 26 proc. tai pavyko padaryti, 47 proc. mėgino mesti, tačiau vėliau vėl pradėjo.
Rūkymas
Rūkymas / „Fotolia“ nuotr.

Pataria cigarečių atsisakyti palaipsniui

Vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ pranešime žiniasklaidai vaistininkė Laura Vanagaitė teigia, kad nusprendusiems mesti rūkyti reikia daug valios nikotino priklausomybei įveikti.

„Dažniausia klaida, kai cigarečių atsisakoma ne palaipsniui, o nutraukiama staiga. Nusprendus žengti šį žingsnį, pirmiausia patarčiau pakalbėti su savo šeimos gydytoju ir gauti receptą receptiniams vaistams nuo rūkymo arba atvykti į vaistinę ir pasikonsultuoti, koks nereceptinis preparatas labiausiai tiktų“, – sako farmacijos specialistė.

Anot jos, drastiškas tabako vartojimo nutraukimas gali sukelti dirglumą, nuovargį, galvos skausmą, nemigą, vidurių užkietėjimą, prakaitavimą, kosulį, prastą koncentraciją, depresiją, padidėjusį apetitą ir tabako poreikį. Metant rūkyti kartais neįmanoma kontroliuoti emocijų, nes kenčiama nuo nikotino abstinencijos. Pagrindinis vaistininkės patarimas – meskite rūkyti su pagalba.

„Su specialistų pagalba palaipsniui sumažintumėte surūkomų cigarečių skaičių iki visiško nerūkymo. Specialistas visuomet gali tinkamai patarti, rekomenduoti preparatus, nurodyti, kaip juos naudoti, paaiškinti vienų ar kitų preparatų ar vaistų veikimo ypatumus“, – pabrėžia L.Vanagaitė.

VIDEO: Kas vyksta organizme, kai metate rūkyti?

Elektroninės cigaretės – ne išeitis

Farmacininkės teigimu, dėl reguliuojamo nikotino kiekio elektroninėse cigaretėse gali atrodyti, kad tai patrauklus būdas mesti rūkyti, tačiau taip nėra. Vis dar kyla daugybė abejonių dėl šių priemonių ir atlikta per mažai tyrimų, kad būtų galima tiksliai žinoti jų poveikį žmogaus sveikatai.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Elektroninė cigaretė
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Elektroninė cigaretė

„Sąmoningai apsisprendusiems mesti rūkyti pacientams rekomenduočiau nepakeliamą norą rūkyti lengvinančias priemones: nikotininę gumą, pleistrą, pastiles. Jie priklauso pakaitinės nikotino terapijos vaistų grupei. Preparatai sumažina nikotino nutraukimo simptomus, kuriuos žmogus jaučia, kai nustoja rūkyti“, – aiškina vaistininkė.

Ji pabrėžia, kad vaistai gali būti labai naudingi, sumažindami norą surūkyti cigaretę, tačiau prieš vartojimą reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Minėti preparatai yra mažiau kenksmingi negu rūkymas, nes jų sudėtyje nėra dervos, anglies monoksido ir kitų toksinų, kurių yra cigarečių dūmuose. Preparatų vartojimo schemos yra pagrįstos mažinimo palaipsniui principu: pradedant nuo didesnių dozių, jas palaipsniui mažinant iki visiško nutraukimo“, – teigia L.Vanagaitė.

Visgi kiekvienam žmogui veikimas gali būti skirtingas, todėl farmacijos specialistė rekomenduoja, jeigu nejaučiate jo poveikio, nebijoti pakeisti vieną preparatą kitu.

Keiskite savo įpročius

Vaistininkė primena, kad rūkymą visuomet galima pakeisti kita, malonesne veikla ar nauju įpročiu.

„Susigalvokite ritualą, kurį darysite, užsinorėję rūkyti. Pavyzdžiui, galite išgerti stiklinę vandens, suvalgyti obuolį ar kitą vaisių. Tai padės atitraukti dėmesį ir noras rūkyti netrukus praeis. Taip pat kasdien vėlinkite pirmosios cigaretės užsidegimą 1 valanda“, – patarimais dalijasi L.Vanagaitė.

Fotolia nuotr./Rūkymas
Fotolia nuotr./Rūkymas

Pasak jos, efektyvu yra pasižadėti sau, kad galite nerūkyti.

„Pasižymėkite tikslią metimo datą ir griežtai laikykitės taisyklės „nė vieno dūmelio“. Apie savo ketinimus galima pranešti ir aplinkiniams. Tada reikės įrodyti ne tik sau, bet ir kitiems. Jei jūsų draugų rate visi rūko, galite eiti kartu su jais, tačiau būtinai su savimi neškitės, pavyzdžiui, kavos ar arbatos puodelį, kad turėtumėte ką veikti, kol kiti rūkys“, – kalba pašnekovė

Farmacininkė nuramina ir tuos, kurie baiminasi dėl svorio priaugimo. „Paprastai svorio priaugama todėl, kad suaktyvėja alkio centras, kurį rūkymas blokuoja. Taip pat sustiprėja uoslės ir skonio pojūčiai, todėl maistas atrodo skanesnis, tačiau neišsigąskite, viską galite sukontroliuoti. Pirmąjį mėnesį susireguliuokite mitybą – valgyti daugiau skaidulinio maisto, vaisių, daržovių“, – sako L.Vanagaitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų