Medikas pataria: kaip sugrįžti į sportą po gimdymo?

Dažna kūdikio susilaukusi moteris sprendžia klausimą kaip ir kada grįžti į sportinę veiklą. Kokią pertrauką padaryti ir nuo kokių pratimų pradėti? Artėjant Moterų bėgimui į aktualius klausimus atsako sporto medicinos gydytojas Kęstutis Linkus.
Sportuojanti mergina
Sportuojanti mergina / „Fotolia“ nuotr.

Birželio17-ąją Vilniuje prie Baltojo tilto vyksiantis renginys – Moterų bėgimas – kasmet sutraukia po kelis tūkstančius dalyvių. Bėgimo batelius išsitraukia studentės, sportininkės, biure dirbančios moterys, mamos.

Gydytojas K.Linkus neseniai pagimdžiusioms moterims prieš grįžtant į aktyvią sportinę veiklą pataria paruošti kūną.

„Jei raumenynas normaliai paruoštas, bėgioti galima pradėti maždaug po pusmečio. O jei neparuoštas, tai ir praėjus trejiems metams po gimdymo, išlieka padidėjusi lėtinių traumų ar skausmų rizika“, – sakė medikas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Mamos mankšta su kūdikiu: kada galima pradėti sportuoti po gimdymo?

– Kokia turėtų būti pertrauka po gimdymo, prieš grįžtant į sportinę veiklą?

– Du trys mėnesiai po gimdymo yra laikomi adaptacija, kuomet organizmas grįžta į normalią būklę. Šis procesas užima laiko ir reikalauja jėgų iš organizmo, todėl fizinį aktyvumą reikėtų planuoti ir neperdozuoti krūvio.

– Kaip tai daryti?

– Pirmiausia, gimus vaikui, rekomenduoju prioritetą teikti poilsiui. Jei mama nuolat neišsimiegojusi, tai iš bėgimo ar kitos sportinės veiklos nebus naudos.

Norint pradėti aktyvią fizinę veiklą, reikia pradėti nuo žemo intensyvumo treniruočių. Iš pradžių užtenka 30–60 min. spartaus ėjimo ar to paties vežimo stumdymo patogiu tempu.

Asmeninio archyvo nuotr./Sporto medicinos gydytojas Kęstutis Linkus
Asmeninio archyvo nuotr./Sporto medicinos gydytojas Kęstutis Linkus

Taip pat, paraleliai rekomenduočiau ruošti kūno raumenyną. Nėštumo metu kūnas prisitaiko dirbti kitaip, tad po gimdymo dubens raumenys būna susilpnėję. Išsitampo ir juosmens raumenų raumenys.

Šios raumenų grupės turi būti atstatytos, siekiant, saugios treniruotės. Jei trūksta dubens ir juosmens stabilumo bėgimo metu, didėja stuburo ar kitų aplinkinių struktūrų perkrovimo ir skausmų rizika. Tam labai tinka kineziterapinės mankštos, kalanetika, giliųjų raumenų treniruotės, kurių metu stiprinami būtent šie raumenys. O kai jau organizmas paruoštas – galima pradėti sportuoti ir intensyviau.

– Tuomet jau galima pradėti bėgti?

– Bėgimas reikalauja bent jau vidutinio treniruotumo lygio. Jei žmogus būna po metų ar dviejų pertraukos be aktyvesnio sporto, jo ištvermės lygis, tikėtina, bus labai žemas. Tokiu atveju širdies – kraujagyslių sistema labai audringai reaguoja į bet kokį aukštesnio intensyvumo fizinį krūvį: greitai pakyla širdies pulsas pulsas, ima dusulys ir greitai vystosi nuovargis.

Tokiu atveju vienas iš pasirinkimų gali būti intervalinis bėgimas – pusę minutės bėgti, tuomet minutę eiti. Arba minutę bėgama ir dvi minutes einama. Ir taip kaitalioti bent pusvalandį.

Jei bėgti sekasi labai lėtai, o širdies pulsas labai didelis – tai požymis, kad bėgioti dar anksti. Siekiant saugios treniruotės, rekomenduočiau pereiti į spartų ėjimą arba rinktis žemesnio intensyvumo krūvį, pvz., dviratį. Taip organizmas per 2–3 mėnesius turės laiko adaptuotis krūviui.

– Ar iki nėštumo sportavusios moterys, po gimdymo lengviau sugrįžta į aktyvų režimą?

– Žinoma. Sportavusiai moteriai visada lengviau sugrįžti nei tai, kuriai tenka pradėti iš naujo.

– Ko reikėtų saugotis?

– Nuovargio. Esant miego trūkumui, geriau pamiegoti, nei išeiti pasportuoti. Neatsargiai gavus per daug fizinio krūvio gali prasidėti įvairūs skausmai: dubens srities, klubo sąnario, kelio sąnario. Tai nutinka būtent dėl atsiradusio dubens srities raumenų disbalanso ir funkcinio nestabilumo bėgimo metu. Norint to išvengti, reikia paruošti kūną, bei subalansuoti raumenyną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų