Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Specialistai primena, kas geriausiai apsaugo nuo gimdos kaklelio vėžio: ši liga nusineša kas antros susirgusios moters gyvybę

Minint Tarptautinę moterų sveikatos gerinimo dieną, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja, jog pastaraisiais metais didėjančios skiepijimų apimtys nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcijos taip pat reikšmingai prisideda prie moterų sveikatos stiprinimo, daugybę moterų apsaugodamos nuo vienos agresyviausių onkologinių susirgimų – gimdos kaklelio vėžio.
Gimdos kaklelio vėžys
Gimdos kaklelio vėžys / 123RF.com nuotr.

Naujausiais Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, skiepijimų apimtys per pastaruosius dvejus metus (2017–2019) nuo ŽPV tiek pirma, tiek antra vakcinos doze padidėjo – atitinkamai pirma doze nuo 43,2 proc. iki 77,2 proc. bei antra vakcinos doze nuo 27,2 proc. iki 65,7 proc. Skiepijimo apimčių augimo tempas Lietuvoje per pastaruosius dvejus metus yra pakankamai aukštas (pirma ŽPV vakcinos doze siekia 78,7 proc., antra – 141.5 proc.).

Primename, kad skiepijimo nuo ŽPV infekcijos kursą sudaro dvi vakcinos dozės, tarp kurių turi būti ne trumpesnė kaip 6 mėn. pertrauka. Lietuvoje nuo 2016 m. nuo ŽPV infekcijos PSDF lėšomis pradėtos skiepyti 11 metų mergaitės.

ŽPV užsikrečia 70–80 proc. lytiškai aktyvių asmenų

Pasak ULAC Imunoprofilaktikos skyriaus specialistės Eglės Savickienės, šiuo metu Lietuvoje pagal Profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo žmogaus papilomos viruso infekcijos skiepijama „Cervarix“ vakcina, kuri apsaugo nuo 16 ir 18 ŽPV tipų, kurie yra onkogeniniai, t.y. dažniausiai gimdos kaklelio vėžio ar ikivėžinių gimdos kaklelio pakitimų priežastis. PSO duomenimis, 16 ir 18 ŽPV tipai sukelia iki 70 proc. visų gimdos kaklelio vėžio atvejų.

Skiepijant ŽPV vakcinomis, septynios iš dešimties (75 proc.) moterų išvengia gimdos kaklelio vėžio.

Skiepijant ŽPV vakcinomis, devynios iš dešimties moterų apsaugomos nuo ikivėžinių gimdos kaklelio pakitimų atsiradimo bei daugiau kaip septynios iš dešimties (75 proc.) moterų išvengia gimdos kaklelio vėžio.

Viena iš efektyviausių gimdos kaklelio vėžio prevencijos priemonių – skiepai nuo ŽPV infekcijos. Vakcina gali užkirsti kelią daugeliui susirgimų gimdos kaklelio vėžiu, jei ji įskiepijama anksčiau nei mergaitė ar moteris susiduria su virusu – t.y. iki lytinių santykių pradžios. Atsižvelgiant į tai, visose ES ir EEE šalyse vykdomi 9–14 m. mergaičių skiepijimai nuo ŽPV infekcijos, kurie yra kompensuojami valstybės.

„ŽPV infekcija plinta visų rūšių lytinių santykių metu. Užsikrėtusiems asmenims dažnai nebūna jokių simptomų, tačiau jie virusą gali perduoti kitiems. Per savo gyvenimą ŽPV užsikrečia 70–80 proc. lytiškai aktyvių asmenų, net ir tie, kurie turėjo tik vieną lytinį partnerį. Tyrimai rodo, kad dauguma žmonių su ŽPV infekcija susiduria per pirmus metus po pirmųjų lytinių santykių“, - pažymėjo ULAC gydytoja Irma Čaplinskienė.

Lietuvoje gimdos kaklelio vėžiu kasmet suserga 450 moterų

Gydytojos I.Čaplinskienės teigimu, galima užsikrėsti iš karto ne vienu, bet keliais ŽPV tipais. Iš viso žinoma apie 200 ŽPV tipų, iš kurių yra įrodyta, kad 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58 ir 59 tipai yra onkogeninai, t.y. sukelia vėžį ar ikivėžinius susirgimus tiek moterims, tiek vyrams.

Dėl skiepijimų Australijoje, Belgijoje, Vokietijoje, Švedijoje, Jungtinėje Karalystėje ir JAV žmogaus papilomos viruso sukeltų infekcijos atvejų tarp paauglių mergaičių ir jaunų moterų sumažėjo 90 proc.



Europoje kasmet registruojama apie 33 tūkst. naujų susirgimų gimdos kaklelio vėžiu, o kas antra moteris nuo jo miršta. Lietuvoje kasmet apie 450 moterų diagnozuojamas gimdos kaklelio vėžys, iš kurių pusė nuo jo miršta.

Dėl nemokamos vakcinacijos nuo ŽPV infekcijos reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Vyresni asmenys nuo ŽPV infekcijos gali pasiskiepyti savo lėšomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos