Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Specialistė: galvines utėles išradingi gyventojai naikina net majonezu

Daugiametė statistika rodo, jog vaikams grįžus iš pavasario atostogų į darželius ir mokyklas, padaugėja užsikrėtusiųjų galvinėmis utėlėmis (pedikulioze). Kovai su utėlėmis neretai suaugusieji pasitelkia pačias netikėčiausias priemones – plaukų laką, tiesintuvą ar net majonezą.
Moteris apžiūri plaukus
Moteris apžiūri plaukus / Vida Press nuotr.

Kada galite pakenti galvos odai

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai pataria neeksperimentuoti, kilus klausimų dėl gydymo priemonių būtinai kreiptis į gydytojus ar vaistininkus.

Galvinės utėlės gyvena ir veisiasi galvos plaukuose. Kiaušinėlius (glindas) jos pritvirtina prie plauko arti odos. Galvinė utėlė dažniausiai plinta tiesioginio sąlyčio metu artimai kontaktuojant su jomis užsikrėtusiais žmonėmis, taip pat dalinantis asmeniniais higienos priežiūros daiktais, pavyzdžiui, šukomis, šepečiais, rankšluosčiais, keičiantis drabužiais, galvos apdangalais ar laikant šiuos kartu.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kaip atsikratyti pleiskanų: patarimai ir naminės kaukės

Internete gausu patarimų, kaip galvines utėles naikinti liaudiškomis priemonėmis. Naudojamas alyvuogių aliejus, majonezas, plaukų lakas, džiovintuvas ar tiesintuvas, žibalas ir pan. Visuomenės sveikatos specialistai teigia, jog nėra jokių mokslinių įrodymų apie šių metodų veiksmingumą.

Asmeninio archyvo nuotr./Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja Biruta Zdanevičienė.
Asmeninio archyvo nuotr./ Biruta Zdanevičienė.

„Žmonės naudoja įvairias priemones, bet nėra mokslinių tyrimų apie jų veiksmingumą. Kai kurios jų, pavyzdžiui, aliejus ar majonezas, jais sutepus galvos plaukus ir odą, jei nepadės išnaikinti utėlių ar jų glindų, tai tikrai nepakenks, bet naikinti šiuos parazitus plaukų džiovintuvu ar tiesintuvu tikrai nėra saugu.

Utėlės jautrios temperatūros ir drėgmės svyravimui, optimali vystymosi temperatūra – apie 28 ºC. Logiškai mąstant, jos turėtų žūti 60 ºC temperatūroje, bet kadangi suaugusios utėlės aptinkamos ant odos, o jų kiaušinėliai prisitvirtinę prie plaukų, bet taip pat labai arti odos, plaukų tiesintuvu vargu ar pavyktų šiuos pasiekti, tokiu būdu labai rizikuojama nudeginti galvos odą.

Geriau imtis saugių ir pripažintų gydymo priemonių“, – pataria Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja Biruta Zdanevičienė.

Veiksminga procedūra – su tankiomis šukomis

Galvines utėles galima išnaikinti šukuojant plaukus tankiomis šukomis. Į šukas rekomenduojama įterpti sausą vatą ir ją sumirkyti 4–5 proc. acto tirpalu ir labai kantriai iššukuoti visą galvą. Iššukuotos utėlės sunaikinamos, šukos gerai išplaunamos karštu vandeniu ir muilu, taip pat mirkomos acto tirpale. Procedūra kartojama tol, kol pašalinamos visos utėlės ir glindos.

Fotolia nuotr./Plaukų šukavimas
Fotolia nuotr./Plaukų šukavimas

Utėlių naikinimui ar profilaktikai gali būti naudojami ir gydytojų paskirti ar vaistininkų rekomenduoti medikamentai, tačiau juos būtina naudoti tiksliai taip, kaip nurodyta informaciniame lapelyje.

Be žmogaus kraujo galvinės utėlės išgyvena maždaug 24 valandas.

„Prieš perkant priemones nuo utėlių, vaistininkui reikėtų suteikti kuo daugiau informacijos apie užsikrėtusį asmenį, kokio amžiaus yra asmuo, ar tai yra kūdikis, o galbūt nėščia ar krūtimi maitinanti moteris, ar asmuo turi kokių alergijų, ar ant ligonio odos nėra žaizdų, kitų pažeidimų.

Jokiu būdu nenaudokite priemonių, jei šios neturi gamintojo informacinio lapelio arba ant pakuotės nenurodytas pavadinimas, veikliosios medžiagos, pagaminimo data, galiojimo laikas ar naudojimo tikslas“, – pataria gydytoja B.Zdanevičienė.

TAIP PAT SKAITYKITE: Aktorės Blake Lively išpuoselėtų plaukų paslaptys

Nepamirškite patalynės ir drabužių

Gydantis nuo utėlių, rekomenduojama patalynę, drabužius skalbti karštame vandenyje ar virinti, lyginti, nes šie parazitai neatsparūs dideliam karščiui. Be žmogaus kraujo galvinės utėlės išgyvena maždaug 24 valandas.

Viena iš svarbiausių profilaktinių priemonių, kurią turėtų taikyti darželius ar mokyklas lankančių vaikų tėvai, yra vaikų stebėjimas. Kad neužsikrėstume utėlėmis ir neišplatintume ligos šeimose bei kolektyvuose, taip pat būtina tinkamai prižiūrėti plaukus: juos plauti ir šukuoti, asmens higienai naudoti tik asmenines priemones (šukas, plaukų šepečius), ne rečiau kaip kartą per savaitę maudytis, keisti patalynę, pakankamai dažnai valyti patalpas ir aplinkos daiktus, nesidalinti drabužiais ar galvos apdangalais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?