„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kaip sėdimas darbas žudo mūsų sąnarius: specialistės patarimai, kokių klaidų nedaryti

Šiandien mes džiaugiamės, kad galime gyventi patogiau ir išvengti daugelio fizinių darbų, kuriuos dirbdavo mūsų protėviai. Tačiau kaina, kurią už tai sumokame, taip pat didelė, nes ji susijusi su mūsų sąnarių sveikata. Ne veltui sakoma, kad sėdimas darbas – tiesus kelias į sąnarių ligas.
Simona Stankevičienė ir asociatyvi nuotr.
Simona Stankevičienė ir asociatyvi nuotr. / 123rf.com ir asmeninio archyvo nuotr.

Kodėl pradeda skaudėti sąnarius

Kineziterapeutė Simona Stankevičienė, paklausta, kada jau būtina susirūpinti sąnarių sveikata, teigė, kad sąnariai lemia mūsų kūno mobilumą ir judesių amplitudę. Nuo geros sąnarių funkcijos ir biomechanikos priklauso judesių kokybė, todėl rūpintis savo sąnarių sveikata reikia nuo pat mažens.

„Maži vaikai yra labai aktyvūs, daug juda, sportuoja ir tai užtikrina jų sąnarių sveikatą, o su amžiumi žmonės darosi pasyvesni sunkiau prisiverčia sportuoti ar mankštintis, todėl juos dažnai pradeda kamuoti sąnarių problemos. Sąnarių sveikata reikia rūpintis visada, tai neturi priklausyti nuo amžiaus. Mano manymu, prevencija, apsauganti nuo sąnarių ligų, yra daug svarbesnė nei pavėluotas susirūpinimas sąnarių sveikata. Ir kuo anksčiau tai suprasite ir pradėsite judėti, tuo ilgiau galėsite džiaugtis kokybišku gyvenimu“, – teigė pašnekovė.

Asmeninio archyvo nuotr./Simona Stankevičienė
Asmeninio archyvo nuotr./Simona Stankevičienė

Norint suprasti, kodėl pradeda skaudėti sąnarius ir kaip galima sau padėti, reikia žinoti jų sandarą.

„Sąnarį sudaro kapsulė, kremzlė, raiščiai ir raumenys. Degeneracija ir sąnarių nusidėvėjimas vyksta dėl blogos mitybos sąnario viduje, nes ten nėra kraujagyslių, kurios galėtų pamaitinti sąnarį iš vidaus. Tik judesys padidina sąnarinio skysčio kiekį sąnario viduje, todėl nuo judesio gerėja kremzlės mityba, o stiprūs raiščiai ir raumenys sumažina apkrovas sąnariniams paviršiams. Aš visada sakau, kad žmogaus kūnas yra sukurtas judėti, o ne sėdėti ant sofos. Kuo daugiau judėsite – tuo geresnę sveikatą turėsite“, – aiškino specialistė.

Kaip sąnarius veikia sėdimas darbas

Turbūt visi esame patyrę, kaip, ilgai užsisėdėję, ypač vienoje padėtyje, mes kurį laiką sunkiai galime paeiti. Mūsų sąnariai pasidaro tarsi mediniai ir kojos vos lankstosi, mes jaučiame skausmą per kelius. Ilgiau pasijudinus skausmas išnyksta. Taip yra todėl, kad sąnariai dėl mūsų nejudrumo praranda savo funkciją, liaudiškai tariant, sutrinka sąnario sutepimas ir sąnarys sustingsta. Tam, kad palengvėtų sąnarių funkcija, reikia pajudėti. Judesio metu išsiskiria sąnarinis skystis ir judesiai tampa laisvesni bei lengvesni.

Be to, nuo ilgo sėdėjimo, ypač prie kompiuterio, susiformuoja ydinga laikysena, atsiranda raumenų disbalansas, t. y. vieni raumenys sutrumpėja ir įsitempia, kiti praranda savo funkciją (dažniausiai stabilizuojančią) ir tampa silpni. Tuomet, pasak pašnekovės, pradeda kentėti sąnariai, nes jiems dėl netaisyklingo raumenų darbo padidėja apkrovos. Ir priešingai – taisyklinga judesių biomechanika ir stiprūs raumenys garantuoja sąnarių sveikatą.

„Todėl dirbant biure ar kitokį sėdimą darbą būtina daryti pertaukėles, pavaikščioti arba atlikti keletą pratimų, kurie būtų priešingi sėdėjimo pozicijoms. Labai svarbu pamankštinti ne tik kojas, bet ir kaklą, pečius ir būtinai klubus“, – teigė S.Stankevičienė.

Kaip sau padėti

Kai kūne pradedame jausti įvairius skausmus, dažnai bijome intensyviau mankštintis, kad dar labiau sau nepakenktume. Tačiau specialistė teigia, kad sportuoti ne tik galima, bet ir reikia, jei norime pagerinti savo sveikatą. Mat, stebuklingos piliulės nuo sustingusių sąnarių nėra.

„Tačiau, kai jau skauda sąnarius, nesimankštinkite patys, eikite pas specialistus, kad sudėliotų jums tinkamą programą ir parinktų tinkamus pratimus, nes geriausias vaistas sąnariamas – ne bet koks, o taisyklingas judesys. Tačiau, jei seniai nesportavote ir staiga nusprendėte susirūpinti sąnarių sveikata už visus praleistus metus, svarbiausias patarimas – nepulti stačia galva prie didelių apkrovų, reikia pamažu pripratinti kūną prie krūvio. Taigi, mano rekomendacija – pirmiausia kreiptis į specialistą ir išmokti taisyklingai atlikti pratimus bei dozuoti krūvį, kad gautumėte naudos, o ne žalos sveikatai“, – tikino pašnekovė.

Kalbėdama apie dar vieną svarbią mūsų sveikatai sritį – maistines medžiagas, S.Stankevičienė pabrėžė, kad sąnarių mitybai svarbi nesočioji riebalų rūgštis Omega-3, kurios gausu jūrinėse žuvyse arba natūraliuose žuvų taukuose, bei antioksidantai, kurių galima gauti iš vaisių ir daržovių. Sąnario kremzlės mitybai taip pat svarbus kolagenas, kurio galima gauti verdant natūralius sultinius iš kaulų. Jei su maistu negaunate šios medžiagos pakankamai, verta įtraukti kolageno maisto papildus, bet juos svarbu rinktis kokybiškus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“