Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Sportas „tomis“ dienomis – įprastas dalykas ar tabu?

Mūsų senelėms ir prosenelėms mėnesinės nebuvo priežastis neatlikti kažkokių darbų. Tik mamos mokykloje „tomis“ dienomis turėdavo galimybę pasėdėti ant suoliuko ir stebėti, kaip klasės draugės bėgioja aplink stadioną. Perversmą moterų pasaulyje padariusios higienos priemonės šiandien leidžia mums dalyvauti visose veiklose ir „tomis“ dienomis, jei tik jaučiamės pakankamai gerai.
Moterys, mankšta
Moterys, mankšta / 123RF.com nuotr.

Tačiau vis dar pasitaiko merginų, kurios įsivaizduoja, kad mėnesinių metu reiktų gyventi pasyviai, nes taip yra geriau mūsų organizmui. Tuo tarpu žinomos sportininkės „tomis“ dienomis iškovoja apdovanojimus bei pasiekia rekordus. Tai kaip yra iš tiesų?

Voliotis ant sofos ar eiti į sporto salę?

Jeigu norite būti geros formos ir puikios nuotaikos, mėnesinės tikrai nėra priežastis likti namuose ir voliotis ant sofos. Juk menstruacijos nėra liga.

Žinoma, mes esame skirtingos ir mūsų savijauta „tomis“ dienomis taip pat labai skiriasi. Jeigu gausiai kraujuojate ir jaučiatės visiškai be jėgų, iš tiesų geriau likite namuose ir glostykite savo katiną.

Kas galima ir ko ne

Jeigu pasiryšite sportuoti, šiomis dienomis atsisakykite jėgos pratimų, viršnorminių apkrovimų, šuolių, susisukimų, stovėjimų ant galvos bei pilvo preso treniravimo. Idealiai tinka tempimo pratimai, kurie aprūpins organizmą deguonimi, atgaivins kraujotaką bei nuims spazmus, o raiščiai tamps elastingesni.

Menstruacijų metu tinka ramesni pratimai – joga, pilatesas, sportinis ėjimas.

Ar žinojote: sportas gali pagerinti savijautą

Fizinio aktyvumo metu gaminasi laimės hormonas endorfinas. Kas gali būti už tai geriau, kai nuotaika truputį prastesnė dėl hormonų kaitos? Be to, sportas padeda panaikinti spazmus ir akivaizdžiai pagerina savijautą, normalizuoja ciklą bei pagerina kraujo cirkuliaciją ir metabolizmą.

Tai neveikia konkrečiai jums? Tuomet klausykite savo kūno ir nepersistenkite: jeigu spazmai, silpnumas bei bloga savijauta nepraeina, treniruotes geriau atidėti keletui dienų.

Kas vyksta su organizmu „tomis“ dienomis ir kaip į tai reaguoti

Pažįstant savo organizmą ir žinant, ko iš jo galima tikėtis, gyventi tampa daug paprasčiau. Juk būna dienų, kai jaučiamės taip, tarsi prie mūsų lovos naktį būtų puotavę būrys vampyrų. Taip dažniausiai nutinka savaitę prieš menstruacijas, kai organizmui sudėtingiau susitvarkyti su apkrovimu, tad geriau sumažinti apsukas.

Na, o pats efektyviausias laikas fiziniam aktyvumui yra po „tų“ dienų. Tačiau atminkite, kad keli papildomi kilogramai mėnesinių metu atsiranda dėl užsilaikiusio organizme vandens, kuris paskui pasišalins, tad nekamuokite savęs papildomomis treniruotėmis.

Pažiūrėkime įdėmiau

Panagrinėkime ciklą ir pažiūrėkime, kas vyksta mūsų organizme atskirais jo etapais.

1-3 DIENOS

Tai „tų“ dienų olimpas, kai gimdos susitraukimai gali iššaukti skausmą, o hormoniniai organizmo atsinaujinimai – kraujagyslių spazmus. Todėl jaučiamas silpnumas bei galvos skausmai, tačiau tai yra normalu ir nereikia dėl to panikuoti.

Jeigu jums nėra sportas uždraustas (nėra stiprių spazmų, kurie stiprėja judant, gausaus kraujavimo, bendros būklės pablogėjimo, galvos svaigimo, šlapimo sistemos pažeidimų ir ginekologinių susirgimų), tuomet nedideli apkrovimai šiomis dienomis tiktai padės.

Mėnesinių metu organizmas netenka daug skysčių, tad nepamirškite gerti kuo daugiau gryno vandens ir kuo mažiau kavos.

4-6 DIENOS

Išskyros jau visai nežymios arba jų nėra iš viso. Savijauta akivaizdžiai geresnė, jaučiamas energijos protrūkis. Tačiau nepulkite stačia galva versti visų kalnų aplink – geriau pamažu ir pasimėgaujant.

7-12 DIENOS

Šiuo metu organizmas yra pats efektyviausias bei ištvermingiausias. Naudokitės proga – išbandykite naują sporto rūšį, padidinkite apkrovimus, eksperimentuokite.

13-16 DIENOS

Sveika, ovuliacija. Sveikas, testosterone. Šiuo laikotarpiu šis hormonas siekia rekordines aukštumas. Todėl, jeigu neplanuojate nėštumo, galite tęsti intensyvius apkrovimus, organizmas juos noriai priims.

17-28 DIENOS

Į areną išeina garsusis PMS. Organizmas pilnai persiformuoja, o tai nėra paprastas procesas. Nuotaika akivaizdžiai genda dėl visokių niekų, tad verčiau suvalgykite gabaliuką juodo šokolado, kuriame esantys polifenoliai padės pasaulį pamatyti gražesnėmis spalvomis. Tačiau nepadaukinkite, nes apetitas šiomis dienomis tampa sunkiai valdomas, tad verčiau rinkitės vertingus produktus, kurie gali padėti sumažinti PMS simptomus.

Kadangi hormoniniai persitvarkymai padidina traumų riziką, sumažinkite apsukas ir pasaugokite save.

123RF.com nuotr./Aktyvus laisvalaikis
123RF.com nuotr./Aktyvus laisvalaikis

Ko atsisakyti?

Pabandykime susumuoti visus „visiškai negalima“ „tomis“ dienomis tam:

  • „ne“ padidintiems krūviams;
  • „ne“ preso pratimams bei šuoliams;
  • „ne“ sunkių daiktų tempimui;
  • „ne“ nepakankamam vandens kiekiui;
  • „ne“ pratimams su sukimaisi bei apsivertimais;
  • „ne“ blogos savijautos ignoravimui;
  • „ne“ tinginystei bei kančioms.

Kas dar?

Atminkite, kad visuomet galite pasirinkti aktyvumą pagal nuotaiką: bėgimas, joga (tačiau venkite pratimų su sukimusi bei pasivertimais), tempimas, pilatesas, šokiai (tačiau mažesniu intensyvumu) ir plaukimas. Baseinas „tomis“ dienomis – ne tik įmanomas, bet ir geras pasirinkimas, tik tam reikia tinkamai pasiruošti.

Imkite tamponą, maudymosi kostiumėlį – ir į vandenį. Teisingai įdėtas tamponas sugeria tai, ką reikia, o ne vandenį iš baseino. Tačiau išlipus iš baseino privaloma jį pakeisti nauju. Štai ir viskas.

Taigi „tos“ dienos – ne priežastis tingėti. Šis užsiėmimas žmonėms, kurie negyvena, o laukia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?