Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Sportuoti žiemą – naudinga ir madinga, o ką svarbu žinoti, kad nebūtų žalinga?

Prieš pradedant sportuoti žiemą, labai svarbu tinkamai paruošti savo organizmą, nes priešingu atveju, ne tik nepasieksite trokštamų rezultatų, bet ir „užsidirbsite“ rimtų nemalonumų – išsekimą, raumenų mėšlungį ir traumas, sako vaistininkai ir gydytojai. Specialistų teigimu, nors sportu užsiimančių žmonių Lietuvoje daugėja, tik dalis tai daro tinkamai ir reguliariai, ypač žiemą.
Bėgiojimas žiemą
Bėgiojimas žiemą / „Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr.

„Sportas šiandien madingas tarp visų amžiaus grupių ar tarp abiejų lyčių. Aktyviai sporto salėse ir gryname ore laisvalaikį leidžiančių žmonių gausa džiugina, iš kitos pusės pastebime, kad priešokiais sportuojantys ir tam tinkamai nepasiruošę gyventojai dažnokai nukenčia nuo nepageidaujamų pasekmių – nuovargio, traumų, skausmo“, – pranešime žiniasklaidai cituojama vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Gintarė Krikščiūnienė.

Jos pastebėjimu, sportuoti, judėti, aktyviai leisti laiką yra būtina, tačiau jeigu tai tampa perkrova organizmui, jis į tai reaguoja kaip į stresą.

„Pagrindinė taisyklė – sportuoti reikia pastoviai, reguliariai ir teisingai. Svajonės, kad visą savaitę sedėjau ofise, prie televizoriaus ar buvau kelionėje, o per savaitgalį pasportuosiu tiek, kad atsigriebčiau, niekada neduos teigiamo efekto. Žinoma, galima sportuoti ir tik savaitgaliais, bet tai turi būti nuolatos, ir ne už visą savaitę“, – įsitikinusi vaistininkė.

„Scanpix“/AP nuotr./Bėgiojimas žiemą
„Scanpix“/AP nuotr./Bėgiojimas žiemą

Būtina pasirinkti pagal savo galimybes

Reikia rinktis tokį sportą, kuris yra nesudėtingas ir nereikalauja meistriškumo, nes netaisyklingas, neteisingas judesių, pratimų atlikimas gali sužaloti, o ne atnešti naudą.

Štai šeimos gydytoja Gretos Latakės, sportuoti vertėtų apie 3 kartus per savaitę, mažiausiai po pusvalandį, vidutiniu intensyvumu.

„Sportavimo būdą reikia rinktis pagal savo sveikatą, fizines galimybes. Sąnarių, stuburo, širdies problemų turinčiam žmogui tikrai netinka bėgimas, svorių kilnojimas. Tačiau mažo ir vidutinio intensyvumo pasivaikščiojimas yra kaip tik. Manau, kad reikia rinktis tokį sportą, kuris yra nesudėtingas ir nereikalauja meistriškumo, nes netaisyklingas, neteisingas judesių, pratimų atlikimas gali sužaloti, o ne atnešti naudą. Galvojantiems pradėti siūlyčiau tai daryti nuo paprasčiausios mankštos“, – sakė gydytoja.

Geriausi rinktis – gryname ore

„Shuterstock“ nuotr./Treniruotė sporto salėje
„Shuterstock“ nuotr./Treniruotė sporto salėje

Vvaistininkė G. Krikščiūnienė mano, kad vienas geriausių pasirinkimų yra sportas gryname ore.

„Juk tai visų pirma galimybė atsipalaiduoti, pabėgti nuo kasdienių darbų, rūpesčių. Sportavimas namuose tai vargiai suteiks, tuo tarpu judėjimas gryname ore yra naudingas visais metų laikais. Tiesa, žiemą būtina atkreipti dėmesį į aprangą, kuri turėtų būti ne per šilta, bet kartu saugoti nuo vėjo ir drėgmės, taip pat papildomai pasirūpinti imuniteto stiprinimu. Keletą valandų po sporto mūsų organizmas būna itin lengvai pažeidžiamas, todėl vitaminai, tam tikros maistinės medžiagos sportuojantiems reikalingos visada“, – sakė ji.

Žiemos metu sporto klubas – viena iš tų vietų, kur virusų daugiausia, jei į salę ateina infekuotas entuziastas, o tokių yra nemažai, rizika užsikrėsti itin padidėja, – G.Krikščiūnienė.

Vaistininkės teigimu, sportuoti salėje taip pat yra gerai, tačiau su sąlyga, kad ten būtų gera ventiliacija, šlapiai valomos grindys, dezinfekuojami paviršiai.

„Žiemos metu sporto klubas – viena iš tų vietų, kur virusų daugiausia, jei į salę ateina infekuotas entuziastas, o tokių yra nemažai, rizika užsikrėsti itin padidėja. Svarbu ir taisyklingai bei reikiamu intensyvumu atlikti pratimus. Ne kartą buvo atvejų, kai į vaistinę užsukdavo vyrai, kamuojami raumenų skausmų, kuriuos sukeldavo neadekvatūs krūviai. Tuo tarpu kai kurios sportuojančios merginos bijo gerti vitaminus, kad nesukiltų apetitas. Tad jaučiasi silpnai, nepasiekia rezultatų, nors ir stengiasi. Vertėtų žinoti, kad vitaminai reikalingi metaboliniams procesams, jų trūkumas sulėtina medžiagų apykaitą, o tokiu atveju sportas tampa praktiškai bergždžias“, – aiškino G. Krikščiūnienė.

Sportuojantiems pravartu kalcis ir magnis

Pasak vaistininkės, nuolat sportuojantiems būtini polivitaminai ir kalcis, kurie užtikrina kaulų kietumą, kai stuburui tenka atlaikyti didelius svorius, gausiai prakaituojant pravartus kalis ir magnis, o imunitetui stiprinti bei širdies ir kraujagyslių sistemai apsaugoti tinka omega 3 rūgštys.

Auginantiems raumenis vaistininkė rekomenduoja papildomai vartoti aminorūgščių, o lieknėjantiems – medžiagų apykaitą greitinančias priemones. Taip pat svarbu išgerti ne mažiau nei du litrus gryno vandens.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais