Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Stilistė Š.Žvirblė dalijasi savo mitybos pokyčiais: vadinu ją „laiminga mityba“

Žmogaus organizmas neretai pats praneša, kokių maisto produktų jam reikia. Viena iš „Rimi“ konkurso „Rinkis sveikiau“ nugalėtojų vilnietė Širlė Žvirblė, prieš 10 metų vos susilaukusi antrojo sūnaus, pajuto, kad turi atsisakyti mėsos gaminių. Moteris pranešime žiniasklaidai pasakoja, kad ji atrado gerokai skanesnių alternatyvų – racioną papildė sveikesni ir kokybiškesni maisto produktai, ėmė džiuginti sėkmingi eksperimentai virtuvėje, o savijauta tapo geresnė.
Širlė Žvirblė
Širlė Žvirblė / Kasperina nuotr.

Atsisakyti mėsos paskatino bloga patirtis

Du 13 ir 10 metų berniukus auginanti mama prisimena, kad didžiausias pokytis jos mityboje įvyko vos susilaukus antrojo sūnaus: „Buvau neseniai antrą kartą tapusi mama ir man buvo labai svarbu, ką valgo mano vaikai, mėsą rinkdavausi tik ekologišką. Ją nustojau vartoti įsigijusi netinkamą produktą viename turguje – lioviausi valgyti bet kokius mėsos produktus.“

Nors savo sprendimo Širlė laikosi iki šiol, jos šeimos nariai mėsos gaminius vis dar valgo. Tiesa, rečiau nei anksčiau. Moteris mėsą vis tiek gamina, o neragaujant pagaminti skanius patiekalus padeda įgimta puiki uoslė ir patirtis.

Asmeninio albumo nuotr./Š.Žvirblės kepiniai
Asmeninio albumo nuotr./Š.Žvirblės kepiniai

Renkasi „laimingą“ mitybą

Savo mitybos įpročių Š.Žvirblė nevadina sveikais, jai priimtinesnis apibūdinimas – „laiminga mityba“. Moteris renkasi tokius produktus, kurie pirmiausiai pasižymi aukšta kokybe. Ji sako, kad laikytis receptų jai sunku, tad gamindama itin mėgsta eksperimentuoti, o taip dažniausiai ir gimsta puikūs patiekalai.

„Kvietinius miltus labai dažnai keičiu įvairiausių riešutų miltais, vietoje cukraus naudoju bananus, kad ir kepdama paprasčiausius sekmadienio lietinius vaikams. Labai mėgstu visokiausius džiovintus riešutus bei vaisius. Namuose turime tokį nemenką indą, kuris visuomet pripildytas datulėmis, anakardžiais, lazdyno bei migdolų riešutais“, – pasakoja Š.Žvirblė.

Vilnietė dar prieš tapdama vegetare turėjo įgimtą mažakraujystę, tad visuomet stengėsi papildyti savo organizmą kuo įvairesniais elementais: „Kraujo rodiklius susitvarkiau atradusi gerus maisto papildus, nors, manau, mano mėgstamas orkaitėje keptas burokėlis su mocarelos sūriu taip pat prisideda prie geros savijautos.“

Nors didžiąją jos raciono dalį sudaro sveikesni produktai, moteris neslepia mėgstanti ir saldumynus. Tiesa, juos dažniausiai gamina pati.

„Nevengiu kepinių. Labai mėgstu tortus, bandeles, blynus. Taip pat labai mėgstu šokoladą, tačiau renkuosi aukštos kokybės, su lazdyno riešutais arba apelsinais.

Beje, apie citrusinius vaisius galima turbūt visą odę parašyti, kaip skanu ir kaip emociškai gerai nuteikia, pavyzdžiui, apelsinai. Labai skanu vaisių salotos su mėgstamu jogurtu, čia galima ir šiek tiek grūdėtos varškės pridėti. Manau, kad valgyti akimis taip pat labai sveika“, – sako Širlė.

Sočius patiekalus keičia lengvesniais

Moteris pastebi, kad neretai žmonės valgo net tuomet, kai nesijaučia alkani. Anot jos, sočius patiekalus, nuo kurių organizmas apsunksta, geriau pakeisti lengvesniais:

„Labai rekomenduoju paeksperimentuoti su pasaulio virtuvėmis. Mūsų įprasti patiekalai yra gana kaloringi ir itin sotūs. Pavyzdžiui, iš mėsos gaunamą energiją galima panaudoti daug naudingiau – išgėrus sveikesnį trintą vaisių kokteilį, kuriame daug daugiau žmogui reikalingų mikroelementų bei vitaminų. Manau, paklaidžioję po kulinarinį žemėlapį, atrastumėte sveikesnių ir įdomesnių jūsų skonio poreikius atitinkančių alternatyvų. Tai ir smagus nuotykis, ir sveikata.“

Š.Žvirblė įsitikinusi, kad problema tampa ir perteklinis pirkimas, kai nusiperkama per daug produktų, o vėliau skubama jų kuo daugiau suvalgyti. Pasak jos, čia galėtų padėti savaitės valgiaraščio planavimas. „Verta pagalvoti ką, pavyzdžiui, brokolis turi savyje, per kiek laiko jis bus suvirškintas. Galbūt vietoje sumuštinio su rūkyta dešra, ryte verčiau valgyti grikius su mėgstamu sūriu ir pomidorais? Galbūt verta sumažinti mėsos porcijas ir turėti lėkštėje daugiau daržovių garnyrui? Na, o po pietų geriausia pajudėti“, – tikina Š.Žvirblė.

Pamėgo ilgus pasivaikščiojimus

Nors anksčiau beveik kiekvieną rytą moteris pusryčiams rinkdavosi mėgstamą košę be gliuteno, dabar pastebėjo, kad pasyviam karantinui šis įprotis netinka:

„Kas rytą valgau pusryčius ir 4–5 kartus per savaitę renkuosi košę, kai intensyviai dirbu. Prasidėjus karantinui, supratau, kad energijos, kurią gaunu iš savo mėgstamos košės, nesunaudoju per dieną, o tai lėmė svorio padidėjimą, sumažėjusį apetitą per pietus ir valgymą vėlai vakare. Šiuo metu stengiuosi vengti pusryčių, rinktis tik pietus ir pavakarius.“

Kad išliktų aktyvi, Širlė su šeima renkasi ilgus pasivaikščiojimus. „Gyvename netoli senamiesčio, tad kai tik už lango geras oras, su vaikais ar vyru einame pasivaikščioti. Beveik visuomet surenkame apie 10 tūkst. žingsnių. Labai myliu Vilnių – jis toks mažas ir tuo pačiu toks didelis, norint galima net be automobilio išsiversti.

Mano vyras yra nepailstantis ieškotojas ir smalsautojas, veda net tinklaraštį apie savo nuotykius, tad jo iniciatyva mes tikrai labai daug aplankome ir pamatome. Apžvalgos bokštai ir pažintiniai takai prieš karantiną buvo labai dažnas mūsų savaitgalių praleidimo būdas. Tikiuosi, kad jau netrukus galėsime pratęsti ne tik savo miesto, bet ir Lietuvos pažinimą“, – sako „Rinkis sveikiau“ konkurso nugalėtoja.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs