Supermaistu vadinami daigai: pigus ir paprastas būdas juos daiginti patiems

Specialistai vis dažniau siūlo mitybą papildyti daigais. Jų jau galima rasti prekybos centrų sveiko maisto lentynose, tačiau daug pigiau ir sveikiau sėklas daiginti patiems. Tam tereikės ekologiškų, daiginimui tinkamų įvairių augalų sėklų ir stiklainio.
Daigai
Daigai / „PantherMedia“/„Scanpix“ nuotr.

Daiguose pasidaugina vertingiausios medžiagos

Sėklai pradėjus augti ir daigui dar neatsiskyrus nuo sėklos, visos vertingiausios medžiagos koncentruojasi į daigus. Todėl tarp sveiko maisto puoselėtojų mityboje didelę dalį užima sėklų ir grūdų daigai. Juos galima valgyti vienus, maišyti į salotas, naudoti žalių kokteilių gamybai, spausti sultis.

Pasak Ann Wigmore fondo vadovo Pauliaus Jaruševičiaus, sausų sėklų fermentai „miega“ apvalkale, be to, žalios sėklos rūgština organizmą ir skatina gleivių susidarymą. Todėl prieš valgant jas reikėtų bent jau pamirkyti. Tačiau vertingiausios jos daigintos. Daigai ne tik turi daug vertingų medžiagų, bet ir šarmina organizmą.

Be to, maistinės medžiagos sėklai dygstant suskaidomos: baltymai skyla į amino rūgštis, riebalai – į riebiąsias rūgštis, angliavandeniai – į cukrų, taip pat skyla sudėtingi krakmolai, taigi šis maistas gerai virškinamas.

Kokias sėklas daiginti

Vienos iš paprasčiausiai ir greičiausiai sudaiginamų sėklų – liucernos. 100 g liucernų daigų yra 9 proc. baltymų normos, 15 proc. – vitamino C ir 39 proc. vitamino K. Šie daigai labai naudingi turintiems aukštą cholesterolio lygį kraujyje, kadangi mažina jį.

Taip pat puikus baltymų ir vitaminų šaltinis – ožragės sėklos. Jos turtingos kaliu, fosforu, magniu, geležimi, kalciu, vitaminais C, B1, B2, PP, foline rūgštimi. Jos naudingos esant virškinimo sutrikimams, širdies ir kraujagyslių ligoms, mažina kraujo krešėjimą, kraujagyslių užsikimšimo riziką, turi prieuždegiminių savybių, todėl naudingos nusilpusiems, dažnai sergantiems žmonėms.

Be to, ožragė – labai naudingas augalas moterims, kadangi jame yra medžiagų, kurios artimos hormonui estrogenui. Taip pat puikiai sudygsta ridikėlių, dobilų, garstyčių ir kitos sėklos.

Kaip daiginti stiklainyje

Daugelį sėklų daiginti labai paprasta. Tam nereikia jokios specialios įrangos – tik stiklainio, marlės atraižos ir gumytės (vietoj dangtelio).

Įberkite šaukštą sėklių į 800–1000 ml talpos stiklainį, užpilkite jas vandeniu (sėklos turi laisvai plūduriuoti vandenyje) ir palikite brinkti nakčiai. Sėklos turi mirkti apie 8 val.

Ryte vandenį nupilkite, sėklas praplaukite, prieš tai stiklainį uždengę marle ir ją apsukę gumyte, kad laikytųsi. Stiklainį šiek tiek palaikykite vertikaliai (anga apačioje), kad nutekėtų perteklinis vanduo, o tuomet palikite gulsčią arba pasvirusį maždaug 45 laipsnių kampu. Tą pačią sėklų perplovimo procedūrą rekomenduoja atlikti du kartus per parą – ryte ir vakare.

Per 5–7 dienas iš vieno šaukšto sėklų, priklausomai nuo jų dydžio, išauga maždaug iki 1 litro daigų. Daigai tinkami valgyti, kai ant stiebelio prasiskleidžia du lapeliai. Jei lapelių daugiau – jau perlaikėte.

Greičiausiai iki tinkamo valgymui dydžio sudygsta smulkios sėklos – liucernų, dobilų. Stambesnės, pavyzdžiui, ožragės, dygsta ilgiau. Sėklos daiginamos dienos šviesoje – dėl to daiguose prisigamina daugiau mūsų organizmui reikalingo cholorofilo.

Fotolia nuotr./Saulėgrąžų daigai
Fotolia nuotr./Saulėgrąžų daigai

Kuo ypatingi saulėgrąžų daigai

Taip pat yra sėklų, kurias daiginti geriau žemėje – pavyzdžiui, saulėgrąžų, brokolių, grikių.

Šiuo metu labai populiarėjantys saulėgrąžų daigai ne veltui laikomi vienais vertingiausių. Be kitų vitaminų, saulėgrąžų daiguose yra itin daug vitamino D, taip pat tai puikus lecitino, kuris atsakingas už riebalų apytaką kraujyje, šaltinis, be to, turi itin daug baltymų. Šie daigai ramina nervus ir normalizuoja rūgščių bei šarmų balansą virškinamajame trakte, normalizuoja kraujospūdį. Taigi, jeigu žvelgtume į saulėgrąžų daigus kaip į salotas, jie yra kur kas vertingesni už lapinius kopūstus ir špinatus, kuriems priskiriamas maistingiausiųjų ir sveikiausiųjų titulas.

„Norėčiau pasidalyti Hipokrato instituto sulčių receptu, kurias siūloma gerti rytais: išspauskite ir sumaišykite agurkų (50 proc.), žirnių daigų, saulėgrąžų daigų ir lapkotinių salierų sultis (50 proc. – lygiomis dalimis). Tai ir maistinga, ir sveika dienos pradžia“, – patarė P.Jaruševičius.

Daiginimui reikia įsigyti saulėgrąžų su lukštais, kurios termiškai neapdorotos. Tuomet iš vakaro užmerkite jas dideliame stiklainyje, o ryte vandenį nupilkite. Perskalauti saulėgrąžas reikėtų ryte ir vakare. Kai pamatysite, kad jos pradėjo leisti mažas šakneles, laikas perkelti į padėklus su žemėmis. Žemės sluoksnis padėkluose turėtų siekti maždaug centimetrą. Beje, tinka tiek paprasta žemė, tiek maišyta su kompostu. Supilkite pradygusias saulėgrąžas ant padėklo su žeme ir paskleiskite. Iš viršaus jas prispauskite kitu padėklu, o viršutinį padėklą prislėkite kokiu nors sunku daiktu. Taip užspaustas saulėgrąžas, laistant kiekvieną dieną, būtina laikyti maždaug keturias dienas.

Paskui padėklą su sudygusiomis saulėgrąžomis perkelkite ant palangės ir auginkite. Maždaug 7–11 dieną auginimo dieną jau galima džiaugtis ir skanauti šviežių saulėgrąžų daigų. Saulėgrąžas reikėtų auginti, kol dar nepasirodė antras vainikėlis, nes paskui augalas atsiskiria nuo sėklos ir praranda savo maistines savybes. Kol jis mažas ir neturi antro vainikėlio, augalas maitinasi ir iš sėklos, ir iš žemės. Maždaug 7–11 auginimo dieną jis yra pats maistingiausias.

Lygiai taip pat žemėje auginami brokoliai, grikiai, kviečių želmenys. Tiesa, kviečių želmenys nevalgomi, tai nėra salotos. Iš jų reikėtų spausti sultis, nes žmogaus organizmas negali suvirškinti labai kietos celiuliozės membranos. Kviečių želmenų sultys šalina toksinus iš organizmo. Jų sudėtyje yra net 70 proc. chlorofilo.

Fotolia nuotr./Kviečių želmenų sultys – puikus antioksidantas
Fotolia nuotr./Kviečių želmenų sultys – puikus antioksidantas

Kaip daiginti ankštinius

Išlukštentas saulėgrąžas taip pat galima daiginti: jas taip pat reikia 8 val. pamirkyti ir toliau daiginti kaip sėklas, kol pradės lįsti šaknelė. Šiam tikslui reikėtų rinktis stambesnes saulėgrąžas, nes iš smulkių saulėgrąžų beveik neįmanoma išauginti kokybiškų daigų.

Lygiai taip pat stiklainyje gali būti daiginami džiovinti žalieji žirniai, avinžirniai, lęšiai, spindulinės pupuolės, grikiai (termiškai neapdoroti). Taip paruošti jie tampa itin vertingu baltymų šaltiniu. Ankštinius prieš daiginimą reikėtų pamirkyti apie 10–15 valandų. Valgyti juos galima jau po 2–4 dienų, kai išleidžiama šaknelė. Svarbu, kad ši šaknelė nebūtų didesnė už patį žirnį, pupelę arba saulėgrąžą.

Tuo tarpu grikius užtenka mirkyti 15–30 minučių, toliau jie daiginami stiklainyje kaip kitos sėklos. Skirtingai nuo sėklų, valgyti daigintus grikius galima jau po 1–2 dienų, kol išlindęs daigas dar neperaugo grūdo (daigas neturėtų būti ilgesnis nei 3 mm).

Grikių daiguose gausu vitamino A ir C, Ca, Fe, K, amino rūgščių, tačiau jų negalima valgyti per daug, kadangi juose yra fagopirino, kuris gali sukelti odos jautrumą saulei.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis