Susargdinti kompiuterio: kaip sau padėti?

Labai gali būti, kad ant rašomojo stalo yra daiktas, kaltas dėl jūsų suprastėjusios savijautos. Tiksliau – kaltas ne jis, o žmogus, kuris neprotingai juo naudojasi.
Pavargusi moteris
Pavargusi moteris / Vida Press nuotr.

Vis daugėja svarių mokslinių įrodymų, kad elektroniniai prietaisai žmogų veikia neigiamai. Daugelį kamuoja tokie simptomai, kaip galvos skausmas, nuovargis, akių sausumas, taip pat sprando ir riešo skausmai, nerimas, nemiga. Visi šie nemalonūs dalykai siejami su kone kiaurą parą trunkančiu informacinių technologijų naudojimu.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kodėl nereikėtų darbo neštis namo?

Yra ir bendras pavadinimas – kompiuterinis regos sutrikimo sindromas. Jį sugalvojo oftalmologai, tačiau kitų sričių atstovai juo taip pat naudojasi. Nustatyta, kad kai kuriems žmonėms tam tikri sindromo požymiai pasireiškia jau po dviejų valandų, daugumai – po keturių.

Vida Press nuotr./Moteris prie kompiuterio
Vida Press nuotr.

Kai stebeilijamės į ekraną, mirksime penkiskart rečiau nei įprastai, todėl neatsinaujina ašarų plėvelė ir akių paviršius ima džiūti, jos sausėja.

Ką mes darome ne taip ir kodėl dirbant kompiuteriu ima skaudėti galvą, o akys pavargsta gerokai labiau, nei ilgai skaitant knygą? Kompiuteris blyksi, spindi, mirguliuoja, be to, akims tenka susidoroti su nuolatine vaizdų, kuriuos jos perduoda smegenims, kaita. Dar vienas dalykas: kai stebeilijamės į ekraną, mirksime penkiskart rečiau nei įprastai, todėl neatsinaujina ašarų plėvelė ir akių paviršius ima džiūti, jos sausėja. (Beje, panašiai plėvelę veikia ir televizoriaus žiūrėjimas.)

TAIP PAT SKAITYKITE: Ką daryti, kad elektroninis paštas „nesuvalgytų“ viso darbo laiko?

Paprasčiausias būdas palaikyti gerą jos būklę – sąmoningai daugiau mirksėti. O kažkas sugalvojo 20-20-20 taisyklę: 20 minučių „pabendravus“ su ekranu, reikia 20 sekundžių žiūrėti į objektą, esantį už 20 pėdų (apie 6 metrus). Tokios poilsio pertraukėlės akims labai vertingos.

Pertraukos - būtinos

Šios taisyklės laikymasis padėtų ne tik akims: kodėl kas 20 minučių nepakilus nuo kėdės ir nenuėjus 20 pėdų, nes sėdėjimas kenkia visam kūnui? Tik laikmačio reikia, kuris primintų, kad jau metas „dvidešimtukui“. Yra žmonių, teigiančių, kad turi laikino išėjimo iš kūno patirties, – kad taip visi mes galėtume trumpai palikti kūnus ir pamatyti, kaip sėdime prie kompiuterių, kaip laikome rankas ir galvas, kokius judesius jomis atliekame...

Vida Press nuotr./Meditacija biure
Vida Press nuotr.

Juk dėl to, kad sėdime netinkamai, laikome netinkamai, vis kartojame tuos pačius judesius, atsiranda sprando, riešų, pirštų įtampa ir dėl jos kyla skausmas. Tad daugeliui būtų verta pasirūpinti darbo vietos ergonomija, laikmačiu, pradėti medituoti ar kitaip taisyklingai atsipalaiduoti, nesinešti į miegamąjį jokios „technologijos“ ir bent dieną per savaitę naudotis ja minimaliai (arba – idealus atvejis! – visai nesinaudoti).

Gali padėti specialus maistas

Protas sufleruoja, kad mažinti neigiamą elektronikos poveikį akims, smegenims, apskritai organizmui turėtų padėti ir maistas, kuriame yra tam tikrų medžiagų. Ar tai tiesa ir kokie tai produktai, paklausėme Baltijos ir Amerikos klinikos šeimos gydytojos Eglės Masiulytės.  

Anot mokslininkų, kai kurie maisto produktai tikrai veikia regėjimą ir juos valgant galima sumažinti kompiuterio sukeliamus simptomus.

„Anot mokslininkų, kai kurie maisto produktai tikrai veikia regėjimą ir juos valgant galima sumažinti kompiuterio sukeliamus simptomus. Tamsiai žalios lapinės daržovės, kiaušinių baltymai, mėlynės, daug omega 3 riebalų rūgščių turinčios riebios žuvys, daug vitamino C turintys švieži vaisiai, daug provitamino A turintys abrikosai, moliūgai, morkos, taip pat sėklos, riešutai, pupelės, lęšiai... Visgi valgyti jų – maža.

 
Fotolia nuotr./Daržovės
Fotolia nuotr.

Būtina reguliariai tikrintis akis, jei yra patologija – ją koreguoti, nešioti oftalmologo skirtus akinius. Smegenys irgi patiria neigiamą kompiuterio poveikį (neurologai nurodo psichoemocinius, dėmesio koncentracijos, pažintinių funkcijų sutrikimus), todėl ir joms turime parūpinti tam tikrų medžiagų – jų yra žaliojoje arbatoje, juodajame šokolade, ghi svieste, kokosų aliejuje, kiaušinių baltymuose, veršienoje, vištienoje... Jei žmogus, kuris daug laiko praleidžia prie kompiuterio, ne tik vartotų šiuos produktus, bet ir ribotų alkoholį, kavą, druską, cukrų, smegenys jam tik padėkotų. Beje, ir jų, ir akių būklė labai priklauso nuo organizmo kraujotakos, kuriai mityba ir gyvenimo būdas taip pat daro reikšmingą įtaką.“ 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai