„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Susirgimų vėžiu padvigubėjo, tačiau nemažai atvejų galima išgydyti

Vėžys – toli gražu ne mirties nuosprendis, tikina šią ligą gydantys specialistai. Deja, skaičiai nedžiugina – per dešimtmetį susirgimo atvejų Lietuvoje beveik padvigubėjo. Kita vertus, pagerėjo ir išgyvenamumo rodikliai – vėžį vis dažniau galima išgydyti.
Ligoninė
Ligoninė / Gedimino Savickio/BFL nuotr.

Šiuo metu Lietuvoje sergančiųjų vėžiu – beveik šimtas tūkstančių. Kasmet diagnozuojama apie 18 tūkstančių naujų susirgimo atvejų. Per dešimtmetį šis skaičius išaugo kone dvigubai. Padėtis visame pasaulyje labai panaši, tačiau specialistai ramina, kad  nemažai atvejų galima išgydyti. Išgyvenamumas nuo vėžio per dešimtmetį išaugo daugiau nei 10 procentų.

„Kelerius metus egzistuoja toks mitas, kad vėžys nepagydoma liga. Pastarieji du dešimtmečiai paneigia šį mitą. Šiandien mes turime gerus rezultatus, kai kurių lokalizacijų vėžys visiškai pagydomas, o tokių dažnų ir svarbių lokalizacijų, kaip prostatos ir kitos, išgyvenamumas siekia daugiau kaip 80 procentų“, – sako Vilniaus universiteto Onkologijos instituto direktorius prof. Konstantinas Povilas Valuckas.

„Susirgusiųjų krūties vėžiu išgyvenamumas siekia 60–70 proc., tuo metu susirgusių plaučių vėžiu išgyvenamumas siekia 10–15 procentų tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse. Tai yra ta liga, kur neegzistuoja pakankamai efektyvus gydymo būdas. Tuo metu tokių piktybinių susirgimų, kaip gimdos kaklelio vėžys, krūties, storosios žarnos vėžys, kai jie yra anksti diagnozuojami, gydymo rezultatai būna labai geri“, – tikina Vėžio kontrolės ir profilaktikos centro vadovo pavaduotoja dr. Giedrė Smailytė.

Svarbiausia, pasak gydytojų, laiku ligą diagnozuoti. Pastebėjus ją ankstyvoje stadijoje gydymas daug paprastesnis ir veiksmingesnis.

„Profilaktinės programos labiausiai išvystytos Skandinavijos šalyse. Šiaip Latvija, Estija ir Lietuva profilaktika labai pasigirti negali. Kai kuriose lokalizacijose mes užimame nuo pabaigos antrą ar trečią vietą“, – teigia prof. K. P. Valuckas.

Dažniausiai Lietuvoje nustatomas prostatos, odos, plaučių, krūties, skrandžio, tiesiosios žarnos, inkstų vėžiai. Dažniausiai mirštama nuo plaučių vėžio. Pirmadienį minint Pasaulinės kovos su vėžiu dieną siekiama ne tik atkreipti dėmesį į vis augančią problemą, bet svarbiausia – skatinti žmones rūpintis savimi ir profilaktiškai pasitikrinti.

Kiekvienais metais vėžio diagnozę pasaulyje išgirsta per 12 milijonų žmonių. Apie 8 milijonai nuo jo miršta.

LRT televizijos laida „Šiandien“, LRT.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs