Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Pavojų kelianti problema vasarą – sutrikusi kojų kraujotaka

Venų varikozė – tai kojų venų išsiplėtimas, sukeliamas venų vožtuvų nepakankamumo ir nesandarumo. Tai sutrikimas, kuris vargina daugelį žmonių. Vieni kenčia dėl kojų patinimo, nuolatinio nuovargio ar skausmo, kiti jaučia estetinį diskomfortą. Dažniausiai ši liga paveikia kojų venas, nes ilgas stovėjimas arba vaikščiojimas padidina spaudimą venose.
Kojos
Kojos / Projekto partnerio nuotr.

Varikozę gali sukelti pačios įvairiausios priežastys: stovimas ar sėdimas darbas, nejudrus gyvenimo būdas, viršsvoris ir net vidurių užkietėjimas, o kartais venų vožtuvų sutrikimai būna įgimti. Neretai šia problema skundžiasi ir nėščiosios, nes tuo metu dėl padidėjusios gimdos dubens venos patiria didelį spaudimą.

Fotolia nuotr./Kojos
Fotolia nuotr./Kojos

Susirūpinti reikėtų, jei nuolat jaučiate sunkumą kojose, jas maudžia ar skauda, pačios kojos yra patinusios. Taip pat atkreipkite dėmesį, jei vietas apie išsiplėtusias venas niežti. Laiku pradėti gydyti šį sutrikimą yra labai svarbu, nes negydomas jis gali komplikuotis į rimtas ligas, tokias kaip trofinės opos ar tromboflebitai – paviršinių venų uždegimas.

Giliųjų venų trombozė

Giliųjų venų trombozė pasireiškia kraujo krešuliu, kuris paprastai susidaro giliosiose kojų venose, ir gali blokuoti kraujo pratekėjimą, sukeldama kojų skausmus ir patinimą. Paprastai tai nėra gyvybei pavojinga liga, tačiau, jei atitrūkęs kraujo krešulys pasieks plaučius ir užkimš vieną iš jų arterijų, pasireikš plaučių embolija, kuri gali baigtis mirtimi.

Giliųjų venų trombozę gali sukelti dvi priežastys iš trijų, esančios vienu metu: sulėtėjusi kraujotaka, padidėjęs kraujo krešėjimas, kuris gali būti paveldimas, ir venų sienelės pažeidimas arba uždegimas. Ši liga pasižymi stipriu kojų skausmu ar maudimu, gali ištinti blauzda, čiurna, pėda – ypač vienos kojos, liečiant kojos odą jaučiamas karštis, matomas paraudimas. Vis dėlto, beveik pusė žmonių, sergančių giliųjų venų tromboze nejaučia jokių simptomų.

Projekto partnerio nuotr./Kojos
Projekto partnerio nuotr./Kojos

Ką daryti, norint pagerinti kraujotaką

Pirmiausia, apie ką turėtumėte savęs paklausti: ar pakankamai dėmesio skiriate sveikam gyvenimo būdui? Geriausiai kraujotaką gerinantis dalykas yra reguliari mankšta – pasivaikščiojimas, tiesiogine šių žodžių prasme, būtų jau pirmas žingsnis.

Rūkymas tirština kraują ir užkemša kraujagysles, tad jei turite problemų su kojomis, būtų pats laikas šio įpročio atsisakyti. Jei turite viršsvorio, jį sumažinę savo kraujotakai ir kojoms padarysite didžiulę paslaugą, nes mažų mažiausiai šioms teks mažiau papildomų apkrovų. Sveika mityba čia labai padės.

Projekto partnerio nuotr./Kojos
Projekto partnerio nuotr./Kojos

Pagerinti kraujotaką galite ir dėvėdami kompresines kojines. Jos skatina kraujo cirkuliaciją, taip sumažindamos varikozės, o taip pat ir giliųjų venų trombozės riziką. Specialus tokių kojinių mezgimas išgauna laipsnišką kojos spaudimą, kuris maksimaliai apspaudžia čiurną ir laipsniškai mažėja link kojos viršaus. Tokio pobūdžio kompresija suaktyvina kraujo ir limfos apytaką kojose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos