„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Svarbi gydytojo žinia berniukų tėvams: neretai diagnozuojamą patologiją gali aptikti ir jie

Respublikinės Šiaulių ligoninės Vaikų chirurgijos, ortopedijos – traumatologijos centro vaikų chirurgams neretai tenka diagnozuoti kriptorchizmą – labiausiai paplitusią įgimtą daugiaveiksmę berniukų vystymosi anomaliją, kai sutrinka sėklidžių nusileidimas į kapšelį.
Benediktas Jonuška ir „Shutterstock“ nuotr. koliažas
Benediktas Jonuška ir „Shutterstock“ nuotr. koliažas / Pranešimo aut. ir „Shuttersctock“ nuotr.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Vaikų chirurgijos, ortopedijos – traumatologijos centro vaikų chirurgams neretai tenka diagnozuoti kriptorchizmą – labiausiai paplitusią įgimtą daugiaveiksmę berniukų vystymosi anomaliją, kai sutrinka sėklidžių nusileidimas į kapšelį. Vaikų chirurgai ragina ne tik vaikų ligų gydytojus apžiūrėti, ar nusileidusi naujagimio sėklidė, bet ir tėvelius būti atidžiais, nes kuo anksčiau diagnozuojama ir gydoma ši patologija, tuo mažiau komplikacijų dėl nenusileidusios sėklidės, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Ar dažna ši patologija klausiame vaikų chirurgo Benedikto JONUŠKOS:

Dažnis siekia 2–5 proc. tarp išnešiotų ir apie 30 proc. tarp neišnešiotų naujagimių. Apie du trečdaliai kriptorchizmo naujagimystėje atvejų susitvarko savaime iki 4–6 mėnesių amžiaus. Visgi spontaniškai sėklidės vyresniems nei pusės metų vaikams nusileidžia labai retai, todėl vienerių metų berniukams nenusileidusi sėklidė išlieka apie 1 proc. berniukų.

Respublikinės Šiaulių ligoninės nuotr./Respublikinės Šiaulių ligoninės Vaikų chirurgijos, ortopedijos – traumatologijos centro vaikų chirurgas Benediktas Jonuška
Respublikinės Šiaulių ligoninės nuotr./Respublikinės Šiaulių ligoninės Vaikų chirurgijos, ortopedijos – traumatologijos centro vaikų chirurgas Benediktas Jonuška

Kaip pasireiškia ši patologija?

– Apie 80 proc. visų atvejų sėklidė čiuopiama kirkšnyje, dažniausiai dešinėje, iki 10 proc. atvejų stebimas abipusis kriptorchizmas. Sėklidės gali būti pilvo ertmėje arba netipinėse vietose: gaktos srityje ar šlaunyje už kirkšnies raukšlės. Tai liga, kuri dažniausiai neturi lydinčių patologijų. Visgi kartais kartu galima rasti endokrinologinių, genetinių ar kitų morfologinių sutrikimų.

Kaip tėvai galėtų pastebėti šią patologiją?

Tėvai gali nestebėti sėklidės ar sėklidžių kapšelyje. Dažnas skundas būna, kad, maudydami vaiką pastebi „tuščią“ kapšelį vienoje ar abiejose pusėse.

Kada reiktų kreiptis į gydytojus?

– Kai tėveliai arba šeimos gydytojas pastebi, kad 4–6 mėnesių ir vyresniam vaikui yra nenusileidusi viena arba abi sėklidės. Kartais gali būti pakilusi sėklidė, kai prieš tai sėklidė buvo čiuopiama kapšelyje, tačiau jos nebečiuopiama.

Pasitaiko, kad nėra aiškiai čiuopiama sėklidė kapšelyje. Tokiu atveju reiktų pagalvoti apie galimai neišsivysčiusią sėklidę. Gali būti įtariama nenusileidusi, paslanki arba ektopinė sėklidė. Gali būti naujagimiui stebimas ir abipusis kriptorchizmas – nėra nei vienos sėklidės kapšelyje arba stebimas vienpusis kriptorchizmas ir kartu kitas ar kiti įgimti sindromai, pvz. hipospadija.

Kai tėveliai arba šeimos gydytojas pastebi, kad 4–6 mėnesių ir vyresniam vaikui yra nenusileidusi viena arba abi sėklidės.

Koks gydymas laukia vaiko?

– Dažniausiai pakanka patyrusio gydytojo apžiūros ir specialių tyrimų nereikia, kad būtų galima diagnozuoti kriptorchizmą. Kartais diagnozuojamos paslankios sėklidės, kai jos nusiveda į kapšelį, nors dažniausiai stebimos kirkšnies kanale, tuomet pirmiausia pacientai stebimi.

Pagrindinis kriptorchizmo gydymo tikslas yra nuleisti ir užfiksuoti sėklidę kapšelyje. Taikomas chirurginis gydymas ir operaciją rekomenduojama atlikti iki vienerių metukų, nes literatūroje aprašoma, kad tuomet berniuko vaisingumas ateityje nesumažėja. Jeigu kriptorchizmas diagnozuojamas vėliau yra siekiama kuo greičiau atlikti operaciją.

Ar galimos komplikacijos, esant šiai patologijai?

– Esant kriptorchizmui galimos komplikacijos, tokios kaip sėklidės užsisukimas, trauma, kurios metu sėklidė gali būti prispaudžiama prie dubens kaulų, vaisingumo sumažėjimas ir supiktybėjimas.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Vaikų chirurgijos, ortopedijos – traumatologijos centro vaikų chirurgas Benediktas Jonuška ragina ne tik vaikų ligų gydytojus apžiūrėti, ar nusileidusi naujagimio sėklidė, bet ir tėvelius būti atidžiais, nes kuo anksčiau diagnozuojama ir gydoma ši patologija, tuo mažiau komplikacijų dėl nenusileidusios sėklidės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“