„Kai mes kvėpuojame jais, jie nesukelia įpratimo. Ir net patys nuodingiausi aliejai, naudojami mažomis dozėmis, neturi jokio pašalinio poveikio, jų medžiagos greitai pasišalina iš organizmo ir jame nesikaupia. Virusai ir bakterijos, šitas medžiagas naudojant net ir labai ilgą laiką, neįgyja atsparumo – mūsų mikrobai prie aliejų nepripranta“, – natūralių dezinfekcinių priemonių privalumus pabrėžia N.Degutienė.
Anot jos, visi eteriniai aliejai pasižymi baktericidiniu, uždegimo slopinamuoju ir antiseptiniu poveikiu.
Eterinių aliejų, kurie sėkmingai kovoja būtent su virusais, sąrašas nėra labai ilgas.
Juose esančios medžiagos mikroorganizmus naikina 25 kartus geriau nei speciali cheminė dezinfekcinė medžiaga fenolis. Šio aliejaus paskleidus namuose, mikrobų tam tikrą laiką beveik visiškai nebūna.
„Nuo virusų yra kvapiųjų pelargonijų, eukaliptų spindulinių, kilniųjų lauramedžių (tai paprastasis lauras, jis tiesiog taip vadinasi) aliejus, taip pat manukos, kuri yra tam tikra arbatmedžio atmaina, aliejus, nerolio, šventųjų bazilikų (bet ne paprastų, o šventųjų, vieni vienokie, kiti – kitokie), gvazdikėlių pumpurų, šalavijų, italinių šlamučių ir arbatmedžio aliejus“, – vardija N.Degutienė.
Nuo virusų taip pat tinka aromatinių ravensarų aliejus iš Madagaskaro. Jo, N.Degutienės žiniomis, galima nusipirkti ir Lietuvoje. Šis aliejus esą ypač veiksmingas kovojant su virusais. „Jis suardo apsauginį virusų apvalkalėlį ir yra labai stiprus“, – paaiškina sveikos gyvensenos žinovė.
Kovojant su bakterijomis, visų pirma derėtų žinoti apie naudingas čiobrelio ir raudonėlio savybes.
„Juose esančios medžiagos mikroorganizmus naikina 25 kartus geriau nei speciali cheminė dezinfekcinė medžiaga fenolis. Šio aliejaus paskleidus namuose, mikrobų tam tikrą laiką beveik visiškai nebūna“, – sako N.Degutienė.
Kiti labai svarbūs su bakterijomis kovojantys eteriniai aliejai yra mairūnų, pipirmėčių, rozmarinų. Taip pat stipriu poveikiu, anot specialistės, pasižymi šalavijų, tikrųjų mirtų, kiečių aliejus. Pastarojo, tiesa, sunku gauti, jį gamina Ukrainoje, Kryme. „Taip pat pušų aliejus, labai stiprus cinamono žievės aliejus (bet ne cinamono lapų), jo irgi yra. Dar bergamočių, levandų, kadagių, citrinos ir citrinos žievės aliejus, apelsinų, sandalmedžio aliejus“, – sąrašą tęsia N.Degutienė.
Patalpas dezinfekuoja specifinio kvapo gėlės
Sveikos gyvensenos žinovės teigimu, patalpų orą dezinfekuoja ir kai kurie kambariniai augalai.
„Būtent senovinės močiučių gėlės, turinčios specifinį, ne visiems patinkantį kvapą. Fitoncidus (nuodingas augalų medžiagas, saugančias gėles nuo parazitų, kenkėjų, žolėdžių gyvūnų, kitų augalų konkurencijos – LRT.lt) išskiria ir kambarinės gėlės, ypač – visų rūšių pelargonijos“, – teigia N.Degutienė.
Būtent senovinės močiučių gėlės, turinčios specifinį, ne visiems patinkantį kvapą.
Pasak jos, kai patalpoje yra, pavyzdžiui, kvapioji pelargonija Jeronimas, ypač sumažėja virusų. Dezinfekcinėmis savybėmis pasižymi ir citrusiniai augalai. Tad namuose verta auginti rozmariną, mirtą, alijošių arba margalapę difenbachiją. Jei patalpoje bus auginamas bent vienas iš paminėtų augalų, virusų ir mikrobų tikrai sumažės, tikina N.Degutienė.
Moteris taip pat pataria vis sukelti skersvėjį. „Užsibuvę vienoje erdvėje virusai dauginasi dideliu greičiu. Jų koncentracija tampa tokia, kad kūnas nebegali kovoti su šitokiu virusų skaičiumi. Iš tiesų vėdinti labai naudinga“, – atkreipia dėmesį sveikos gyvensenos žinovė.
O gaminant maistą, tarkuojant ar pjaustant česnakus, svogūnus bei krienus, verta pakvėpuoti jų išskiriamomis medžiagomis. „Tai ypač stiprių antivirusinių medžiagų turintys augalai“, – pabrėžia N.Degutienė.