Tas nelemtas galvos skausmas...

Vargiai rastumėme tarp mūsų tokią, kuri nebūtų patyrusi nemalonaus, slegiančio, kankinančio, kartais tiesiog nepakeliamo galvos skausmo. Tai bene labiausiai paplitęs negalavimas, kuriuo skundžiasi įvairaus amžiaus žmonės.
Galvos skausmas
Galvos skausmas / Fotolia nuotr.

Mūsų laikmetis, paženklintas stresu ir karštligišku skubėjimu, – tiesiausias kelias į galvos skausmą. Turbūt ne kartą pastebėjote, jog dažniausiai galvos skausmas aplanko ir pradeda kamuoti ne laiku ir ne vietoje: kai reikia pabaigti skubų darbą, išvykti į kelionę, blogai išsimiegojus. Galvos skausmą pajuntame ir dėl nuovargio, alkio, net netaisyklingos laikysenos. Galvą gali skaudėti ir sukarščiavus, menstruacijų metu, sergant osteochondroze, padidėjus arteriniam kraujospūdžiui.

Greičiausiai praeina galvos skausmai, kuriuos sukelia orų permainos, netinkama patalpų ventiliacija. O štai jeigu mažai miegate, dažnai jaučiate įtampą darbe ar namuose, esate pervargusi, galvos skausmas gali varginti ir dažniau. Sakoma, kad galvos skausmą, kaip ir bet kurį kitą, gali lemti net ir žmogaus temperamentas, emocinis fonas, aplinka. Beje, vieniems žmonėms galvos skausmas yra tik atsitiktinis reiškinys, o kitiems – nuolatinis gyvenimo palydovas.

Įdomu: galvos skausmas gali varginti ir tuos, kurie miegodami griežia dantimis arba smarkiai sukanda dantis. Kai tik  odontologas pašalina priežastį, skausmas dingsta.
Šiek tiek statistikos... Apie 65 proc. galvos skausmais besiskundžiančių žmonių vargina migreniniai skausmai, beveik. 25 proc. – įtampos sukeltas skausmas ir tik 10 proc. žmonių galvos skausmas būna kitos ligos požymis.

Skauda, net ausyse spengia...

Galvos skausmas gali būti bukas, deginantis, plėšiantis, duriantis, aštriai pjaunantis, spaudžiantis, tempiantis ir t. t. Skausmas gali pasireikšti kaktos srityje, už akiduobių, smilkiniuose, pakaušyje, sprande ar net veide. Jis gali būti trumpalaikis, atsiradęs tik tam tikromis aplinkybėmis, arba nepaliaujamai kankinantis nuo ryto iki vakaro ir net neleidžiantis išsimiegoti naktį.
Įsidėmėkite! Jeigu galvos skausmas dažnėja ir stiprėja, kreipkitės į gydytoją. Galbūt tai perspėjimo signalas apie naviką, infekciją, inkstų ar vidaus ligos pradžią.

Kad  neskaudėtų galvos

Nors yra daug liaudiškų galvos skausmo malšinimo būdų, įsiskaudėjus galvai, dažniausiai griebiamės tablečių. Jos veiksmingos, bet ilgainiui gali ir pačios sukelti galvos skausmą. Dažniausiai taip atsitinka piktnaudžiaujant vaistais nuo galvos skausmo, organizmui įsijautrinus jų komponentams. Tad prieš griebdamasi daug žadančių tablečių, visų pirma išbandykite šaltą kompresą, poilsį tamsiame kambaryje, smilkinių masažą, meditaciją, ledo gabaliukius ant galvos ir veido, vaistažoles.

Dilgėlių arbata. Tai inkstų veiklą skatinanti arbata, padedanti nuo galvos skausmo, kai priežastis – slapta inkstų liga. Kupiną arbatinį šaukštelį sausų dilgėlių užplikykite ketvirčiu litro vandens ir palikite trumpam pritraukti. Tokios arbatos lygiais laiko tarpais per dieną reikėtų išgerti keletą puodelių.

Raktažolių arbata. Nervų sistemą veikia raminamai, todėl raktažolių arbata rekomenduojama nuo galvos skausmų, kuriuos sukelia nervingumas. Arbatinį šaukštelį žolių užplikykite ketvirčiu litro vandens ir palikite, kol pritrauks.

Melisų arbata. Atpalaiduoja spazmus ir veikia raminamai. Rekomenduojama nuo spazminių galvos skausmų. Arbatinį šaukštelį žolių užplikykite puodeliu verdančio vandens ir gerkite po tris puodelius per dieną.

Rozmarinų arbata. Veikia kraujagysles ir reguliuoja per didelį arba per mažą kraujospūdį. Ši arbata gali padėti nuo galvos skausmų, kuriuos sukėlė sutrikęs kraujospūdis. Arbatinį šaukštelį žolių užplikykite puodeliu verdančio vandens. Gerkite po tris puodelius per dieną.

Kmynai. Nuo galvos skausmo kmynus galite vartoti išoriškai. Saują kmynų sėklų suberkite į lininį maišelį, trumpam užvirkite ir palikite 10 min. pritraukti. Dar šiltą maišelį uždėkite ant skaudamos vietos. Skausmas pamažu aprims.

Vaistažolių vonios

Vaistažolės nuo galvos skausmo gali būti naudojamos ir vonioms. Tik reikėtų atkreipti dėmesį į jų poveikį. Pavyzdžiui, rozmarinų vonioje nesimaudykite vakarais, nes gali sutrikti miegas. Be to, vaistažolių vonia turėtumėte džiaugtis ne ilgiau kaip 20 min. Prieš išlipdama iš vonios, apsiliekite vandeniu. Paskui pusvalandį ramiai pagulėkite. Galvos skausmą mažina melisų žiedų, levandų žiedų, rozmarinų ar valerijonų vonia.
Melisų žiedų vonia atpalaiduoja spazmus ir ramina. Į ją galite įberti ir saujelę levandų žiedų. Rozmarinai stimuliuoja ir reguliuoja kraujagysles, valerijonai ramina.

Galvos skausmą malšina vanduo

Daugeliui moterų, kurias vargina galvos skausmai, kurių kraujotaka sutrikusi, vanduo gali būti vienintelė didelę sėkmę žadanti priemonė nuo galvos skausmo. Paprastoms, bet veiksmingoms vandens procedūroms tereiks vonios ir dušo. Kad poveikis būtų stipresnis, nuo dušo žarnos nusukite galvutę ir nustatykite srovės stiprumą taip, kad vanduo, horizontaliai laikant žarną, į viršų pakiltų maždaug 10 cm.

Kelių apliejimas

Atsistokite į vonią ir pirmiausiai šalta, bet ne stipria vandens srove iš nugaros pusės apliekite dešinę pėdą. Po 3 sekundžių vandens srove liekite į viršų užpakalinę blauzdos pusę, ties keliu palaikykite bėgančio vandens srovę apie 10 sek. Paskui vandenį liekite kojos vidine puse žemyn. Tą patį pakartokite ir kitai kojai. Nepamirškite šaltu vandeniu aplieti ir priekinės kojos pusės: nuo pėdos priekinės pusės aukštyn iki kelių, ties keliais vandenį palaikykite 10 sek. ir grįžkite iki pėdos.

Galite pabandyti aplieti ir šlaunis. Tik vandens srovę pirmiausiai reikėtų lieti nuo pėdos išorinės kojos pusės iki šlaunies ir tada žemyn vidine kojos puse. Taip apliekite abi kojas vieną po kitos.
Jeigu galvos skausmas užklupo darbe, parduotuvėje – ten, kur vonios nėra, gali pagelbėti veido apliejimas vandeniu. Veidą šaltu vandeniu apšlakstykite žemiau smilkinių, palei smakrą ir skersai kaktos.

Kontrastinės vonios

Jeigu skauda galvą sutrikus kraujotakai, nepatingėkite pasiimti dviejų kelių litrų talpos dubenų. Į vieną įpilkite šilto vandens, o į kitą – šalto. Kojas – geriausiai iki kelių – pakaitomis panardinkite į abu dubenis. Šiltame vandenyje kojas palaikykite 2 min., o šaltame – 10 sek. Iš viso tai kartokite tris–keturis kartus.

Lankykite sauną

Sauna veikia panašiai kaip kontrastinės vonios, tik jos poveikis dėl didesnių temperatūros skirtumų yra kur kas stipresnis. Prieš einant į sauną, reikėtų pasitarti su gydytoju. Sergant širdies ir kraujagyslių ligomis, gydytojas gali patarti saunoje nesilankyti.

Uostomoji druska

Šaukštą valgomosios druskos suberkite į stiklinį indą, įlašinkite 4 lašus saulėgrąžų aliejaus, 5 lašus levandų eterinio aliejaus ir po 1 lašą citrinų, muskatų ir mėtų aliejaus. Rūpestingai sumaišykite, kol druska sugers aliejų. Paruoštą uostomąją druską suberkite į indelį ir sandariai užsukite. Užėjus galvos skausmo priepuoliui, atsukite indelį ir kelis kartus įkvėpkite.

Aromatinis vanduo

Aromatiniam vandeniui paruošti imkite ketvirtį stiklinės vandens, įlašinkite po 3 lašus citrinų ir levandų aliejaus bei 2 lašus muskatų aliejaus, supilkite į šiltą indelį, užsukite ir gerai pakratykite. Galvos skausmo priepuoliui numalšinti sudrėkinkite aromatiniu vandeniu servetėlę ir patrinkite ja smilkinius, kaktą bei pakaušį.

Verta žinoti...

  • • Kad galvos skausmas aplenktų, stenkitės gerai išsimiegoti, ramiau reaguoti į stresines gyvenimo situacijas, taisyklingai maitintis, nevartoti alkoholio, nerūkyti, pasivaikščioti gryname ore. Nebūkite ilgai išalkę. Tai taip pat gali būti galvos skausmo priežastis.
  • • Neretai galvos skausmo priežastis būna B grupės vitaminų trūkumas. Todėl vartokite produktų, kuriuose daugiau B grupės vitaminų: lašišų, upėtakių, silkių, kiaulienos kumpio, kepenų, pašteto, paukštienos, kiaušinių, grybų, rupios duonos, sėlenų, bulvių, žaliųjų žirnelių, špinatų, sorų, grikių kruopų, brokolinių ir žiedinių kopūstų, varškės, jogurto, datulių, bananų, avokadų, džiovintų slyvų, migdolų, graikinių riešutų.
  • • Kai kurie maisto produktai gali sustiprinti (ir netgi sukelti) galvos skausmus. Todėl stenkitės nevartoti šparaginių pupelių, tamsiai mėlynos spalvos ir margų pupelių, citrusinių vaisių, razinų, saulėgrąžų ir moliūgų sėklų, žemės riešutų ir šokolado. Negerkite raudonojo vyno, susilaikykite nuo šviežių kepinių: bandelių, pyragėlių, spurgų, keksų. Nepiktnaudžiaukite kečupu, majonezu ir actu.
  • • Jeigu esate namuose ir jaučiate, kad pradeda skaudėti galvą, patogiai atsigulkite, atsipalaiduokite. Stenkitės atsiriboti nuo aplinkinio pasaulio...
  • • Neleiskite įsisenėti ligai. Jeigu nei dieta, nei masažai, nei poilsis nepadeda ir galvos skausmo priepuoliai kartojasi, apsilankykite pas gydytoją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai