Kaip pasireiškia tendinitas?
Tendinitas – tai sausgyslių ar raumens uždegimas, kuris gali pasireikšti staiga timptelėjus sausgyslę, arba lėtai vystytis dėl raumenų skaidulose besiformuojančių mikroplyšimų. „Didžioji dalis mūsų kūne esančių sausgyslių tvirtinasi prie sąnario arba gaubia sąnarį ir tvirtinasi šiek tiek aukščiau ar žemiau jo. Dėl šios priežasties, jaučiant tendinito simptomus, kyla pojūtis, jog skauda sąnarį, tačiau šis pojūtis atskleidžia ir kitas sveikatos bėdas“, – pasakoja N.Petrauskienė.
Specialistė pažymi, jog ūmaus uždegimo atveju dažniausiai matomas tinimas, juntamas karštis, šie simptomai pasireiškia po sausgyslės patempimo. Dažnu atveju žmogus negali pajudinti sąnario, jis parausta.
Tuo tarpu, lėtinės ligos, atsirandančios dėl intensyvios fizinės, pasikartojančios veiklos, raumenų disbalanso, kolageno degeneracijos, pradžioje juntamas tik nestiprus skausmas po treniruotės. Palaipsniui jis ima trukdyti fizinio krūvio metu, o vėliau ir ilsintis. Skausmingas tampa net prisilietimas prie pažeistos sausgyslės ar greta jos.
Kokių veiksmų derėtų imtis?
Anot N.Petrauskienės, pajutus pirmuosius tendinito simptomus būtina kreiptis į medikus. „Nesiimant gydyti ūmaus tendinito, šis gali peraugti į lėtinę formą. Tuomet uždegimo gydymas užima daugiau laiko, o skausmas tampa nuolatiniu kasdienos palydovu. Gyjant sausgyslių skaiduloms gali formuotis randai (kontraktūros), tokiu atveju padidėja pasikartojančių plyšimų mikroplyšimų tikimybė, nes sausgyslė praranda elastingumą, tad nuolatinė priežiūra gijimo metu yra itin svarbi“, – pasakoja pašnekovė.
Ji atkreipia dėmesį, jog svarbiausia tendinito profilaktinė priemonė – fiziniai pratimai. „Pradėti reikia nuo lengvų pratimų, mažų apkrovų. Juos didinti palaipsniui, o vos pajutus skausmą į jį sureaguoti ir padaryti pertrauką: nustoti sportuoti, dirbti. Paprasčiausiai pailsėti ir tik vėliau tęsti užsiėmimus“, – tikina N.Petrauskienė ir priduria, jos ne mažiau svarbus vaidmuo tenka įvairioms masažo technikoms: „Tiek gydant uždegimą, tiek profilaktikos metu, masažas yra itin naudinga procedūra: jos metu malšinamas skausmas, gerinama minkštųjų audinių mityba (dėl šios priežasties sausgyslių skaidulos tvarkingai gyja, mažėja randų tikimybė), slopinamas uždegimas, tinimas“.