„Turite laikytis keleto taisyklių, kurios yra susijusios su jūsų mityba ir mankšta. Užuot atsipalaidavę lengvose treniruotėse, tokiose kaip joga ar pilatesas, turėtumėte teikti pirmenybę aktyvesniems užsiėmimas, pavyzdžiui, aerobikai, kūno rengybos treniruotėms ar pratimams su treniruokliais.
Be to, tikrai neverta laikytis angliavandenių dietos ar valgyti tik grikių košę: taip tik susigadinsite sveikatą ir nenumesite svorio, nes į kūną patekęs gramas angliavandenių turi du gramus vandens, kuriuos jūsų organizmas yra linkęs kaupti. Taigi, jeigu suvalgysite 500 gramų grikių, tai ant svarstyklių greitai pamatysite papildomus pusantro kilogramo“, - sako trenerė.
Joks treneris ar dietologas jums tikrai nerekomenduos spontaniškų, intensyvių treniruočių ir kardinalių įprastos mitybos pokyčių. Svarbu nesiimti kraštutinumų, nes badaudami po švenčių priaugsite dar daugiau kilogramų.
„Streso paveiktas organizmas atkeršys jums po švenčių: kadangi jūsų kūnas jau žinos, kad netikėtai pradėjote badauti, jis ne tik papildys visas savo atsargas, bet ir sukurs papildomų riebalų kitai tokiai „egzekucijai“. Štai kodėl labai svarbu, kad lieknėdami nenukryptumėte nuo teisingo kelio“, – paaiškina trenerė.
Pirmas patarimas: nepamirškite fizinio aktyvumo. Sportas ir sveika mityba yra neatsiejami, todėl, siekdami pagerinti savo fizinę formą, turėtumėte treniruotis šiek tiek daugiau ir intensyviau. Pavyzdžiui, teikite pirmenybę klasikinei aerobikai, o ne vandens aerobikai ar pilatesui, nes taip sudeginsite daugiau kalorijų.
Taip pat svarbios jėgos treniruotės. Jeigu norite atsikratyti papildomų kilogramų, raumenims reikia mankštos, nes būtent taip raumenys perdirba riebalų ląsteles. „Tačiau yra žmonių, kuriems toks režimas netinka (pagyvenę žmonės, nėščios moterys, ligoniai ir kiti asmenys, kurie turi tam tikrų sveikatos sutrikimų).
Tokiais atvejais turėtumėte rinktis pasivaikščiojimus, snieglenčių sportą ar slidinėjimą. O jei nėra sniego, tada galite pasivažinėti dviračiu arba pramogauti gryname ore. Svarbiausia – daugiau judėti“, – primena „4F“ prekės ženklo ambasadorė.
Antras patarimas: venkite ekstremalių dietų. Šventiniu laikotarpiu žmonės labai dažnai pasirenka kultūristams skirtas dietas ir visiškai atsisako angliavandenių (grikių, makaronų, duonos, ryžių, bulvių ir panašių produktų). Angliavandenių atsisakymas iš tiesų leidžia numesti daugiau svorio, nes iš organizmo pasišalina vanduo, tačiau visiškas šių maistinių medžiagų atsisakymas, net ir trumpam laikui, gali turėti neigiamų padarinių jūsų sveikatai.
„Angliavandeniai yra būtini nervų sistemos veiklai, jie taip pat aprūpina smegenis energija, todėl, jeigu visiškai atsisakysite šių maistinių medžiagų, galite pakenkti savo sveikatai. Šiuo atveju daugelis žmonių pasirenka keto dietą, tačiau reikėtų nepamiršti, kad ši dieta yra skirta gydyti įvairias ligas ir nebus naudinga sveikam žmogui“, – paaiškina L.Dranginytė.
Norint pasiekti teigiamą rezultatą, nebūtina atsisakyti angliavandenių, tačiau svarbu, kad juos valgytumėte pirmoje dienos pusėje, kai jūsų organizmas dar turime galimybę juos perdirbti. Tai itin svarbu, jeigu treniruojatės antroje dienos pusėje.
Trečias patarimas: stenkitės viską suderinti. Tačiau kai kurie žmonės elgiasi priešingai: atsisako baltymų ir laikosi grikių dietos. Bet kadangi angliavandeniai sulaiko vandenį organizme, tokia dieta nesuteiks reikšmingų rezultatų. Be to, valgydami grynus angliavandenius norėsite valgyti dar daugiau! Kitaip tariant, visur reikalinga pusiausvyra, nei viena maistinė medžiaga negali būti pašalinta iš jūsų mitybos raciono.
Jeigu norite iki švenčių atsikratyti keleto nereikalingų kilogramų, tada turėtumėte laikytis kalorijas ribojančios dietos, valgyti lengvas vakarienes, pusryčiams rinktis angliavandenius, o vakarienėms – baltymus. Pirmoje dienos pusėje pasigaminkite košę, o vakarienei išsikepkite omletą arba tiesiog išgerkite stiklinę kefyro. Venkite saldumynų ir miltinių patiekalų. Taip pat svarbu sekti porcijų dydžius. Geriau naudokite mažesnes lėkštes, nes į didelę lėkštę norėsite įsidėti daugiau maisto, – pataria trenerė.
- Taip pat egzistuoja keletas mitų apie vandenį: jeigu gersite per daug vandens, tada prasidės įvairūs patinimai. Tačiau daugelis elgiasi priešingai ir geria mažiau skysčių, nei jiems reikėtų, nes pamiršta, kad arbata, kava ir gaivieji gėrimai nėra tas pats, kas paprastas geriamasis vanduo.“
Ketvirtas patarimas: per šventes atsisakykite saldumynų ir padažų. Kai atostogos įsibėgės, nepamirškite, kad ateis rytojus, ir svarstyklės bus negailestingos. Jeigu ketinate visapusiškai mėgautis šventiniu maistu, tada turėtumėte laikykitės trijų taisyklių: atsisakykite saldumynų – pyragų, bandelių, tortų ir saldainių, nes jie žymiai padidins jūsų svorį. Geriau valgykite mėsą ar įvairias salotas. O tai veda prie antrosios taisyklės: venkite padažų ir majonezo, nes turėtumėte sumažinti suvartojamos grietinėlės kiekį.
Nepamirškite ir apie sūrį bei kitus pieno produktus. Ir pagaliau, trečia taisyklė – vartokite kuo mažiau alkoholio.
„Alkoholis turi labai daug kalorijų. Vienoje stiklinėje yra apie 200–400 kcal, priklausomai nuo alkoholio rūšies ir stiklinės dydžio. O dar blogiau, jei alkoholį sumaišysite su saldžiomis sultimis ir limonadais, kurie jūsų gėrimą pavers tikra kalorijų bomba. Be to, alkoholio vartojimas neigiamai veikia treniruočių rezultatus, todėl jūsų prieššventinės treniruotės taps beprasmiškos“, – sako trenerė ir priduria, kad tos pačios taisyklės galioja ne tik šventiniu laikotarpiu, bet ir kasdien.
Ruošdamiesi gražiausioms metų šventėms turėtumėte nepamiršti ir savo sveikatos. Jūsų kūnui nereikia streso, nes vėliau jis imsis kerštauti. Be to, toks stresas gali sukelti ir daug rimtesnių pasekmių, o ypač jeigu jūsų sveikata yra šiek tiek silpnesnė.
Visur reikalinga pusiausvyra, nei viena maistinė medžiaga negali būti pašalinta iš jūsų mitybos raciono.
„Būtų puiku, jei prieš keisdami savo mitybos racioną ar treniruočių planą, pasitartumėte su specialistu. Eksperimentai su savo sveikata kategoriškai draudžiami nėščiosioms ir krūtimi maitinančioms moterims, diabetu sergantiems žmonėms bei tiems, kurie kenčia nuo virškinimo trakto ar endokrininės sistemos sutrikimų. Kai kuriais atvejais tokie eksperimentai netgi gali sukelti komą ar šoką.
Tas pats pasakytina ir apie sportą – fizinis aktyvumas turėtų būti jūsų kasdienio gyvenimo dalis. Jeigu norite atsikratyti papildomų kilogramų, jums reikia šiek tiek daugiau treniruotis, tačiau prieš tai svarbu pasikonsultuoti su treneriu, nes kitaip galite patirti įvairias traumas, raumenų skausmus ar tiesiog jausti nuolatinį nuovargį“, – priduria Lina.