Treneris Saulius Misevičius: „Greiti sporto rezultatai – grėsmė sveikatai“

Pavasarį sporto salėse, parkuose, stadionuose akivaizdžiai padaugėja sportuojančių žmonių. Daugelis tikisi, kad, visą žiemą ramiai kramsnojus ir auginus svorį, sulieknėti ir atgauti puikią fizinę formą galima per vieną kitą savaitę.
Sportuojanti mergina
Sportuojanti mergina / Fotolia nuotr.
Teodoro Biliūno nuotr. / Saulius Misevičius
Teodoro Biliūno nuotr. / Saulius Misevičius

Pasiteiraukime, ką apie tai mano 37-erius metus sporte besisukantis, daugelio kultūrizmo varžybų čempionas ir prizininkas treneris Saulius Misevičius?

 

– Ko gero, visiems aktualiausias klausimas: kokia sporto šaka reikėtų užsiimti, kad būtų pasiektas greičiausias rezultatas (t. y. greičiausiai kristų svoris, išryškėtų raumenys)?

– Nėra tokios sporto šakos. Norėdami greito rezultato, mes spartiname patį procesą, o tai negerai, nes per daug apkraunami ir treniruojami įvairūs kūno raumenys, vidaus organai. Galime tai palyginti su automobiliu: jei važiuosime greitai ir persistengsime – ilgainiui jis subyrės. Taip ir mūsų kūnas bei organizmas. Taigi, jeigu ilgą laiką nesportavote ir norite greito rezultato, galite tik sugadinti sveikatą: pakenkti širdžiai, sąnariams ir t. t. Be to, itin aktyvus ir didelis sportinis krūvis iš organizmo šalina kalį, magnį, ilgainiui nusilpnina imuninę sistemą.

Na, o jei žvelgtume į konkrečią sporto šaką, norint pasiekti greito rezultato, aerobika tam netinka. Kodėl? Nes jos metu stipriai aktyvuojamas deguonies pasisavinimas. Daugiau deguonies – geriau pasisavinama tai, ką suvalgome. Jei valgysite mažai – svoris kris veiksmingai, bet neturėsite jėgų šokti ir judėti, o jei maitinsitės iš širdies – nepasieksite trokštamo rezultato kaip, tarkime, tose sporto šakose, kur judama lėtai (pvz.: treniruoklių salė, kalanetika ir t. t.), kur mažesnis deguonies pasisavinimo kiekis ir tuo pačiu mažesnis netinkamų maisto produktų pasisavinimas. Žinoma, neteigiu, kad aerobika – bloga sporto šaka. Tai išties puikus pasirinkimas, jei žmogus sugeba laikytis mitybos režimo. Be to, smagu judėti kolektyve. Tačiau pabrėšiu, kad tai labiausiai tinka sveikiems žmonėms, kurie geba save kontroliuoti.

 

– Ar per 1–2 mėnesius įmanoma džiaugtis puikia sportine forma?

– Taip, bet tik išskirtiniais atvejais. Pavyzdžiui, lietuvaitės modeliai per atostogas priauga nemažai svorio, kurį įmanoma numesti. Tačiau tai nėra sveika, nes būna intensyvūs fiziniai krūviai, griežtas mitybos planas. Visgi šiuo atveju tikslas pateisina priemones: jei mergina nebus vėl liekna kaip anksčiau – neteks darbo. Geriausias, sveikiausias ir veiksmingiausias rezultatas būna tuomet, kai žmogus fizinę formą palaiko ne tik tada, kai reikia, o nuolat. Sportuoja reguliariai, saikingai ir tikslingai. Tas pats pasakytina ir apie valgį. Tada organizmas nepatiria jokio streso, neiškyla grėsmė sveikatai. 

Kalbant apskritai... Žmogus yra tokia būtybė, kuri pasirenka malonumą tinginiauti ir valgyti. Tačiau yra daugybė kitų ir malonumų, tarkime, sveikai jaustis, pasipuošti mėgstamu drabužiu, nebijoti nusirengti. O juk nuo svorio ir figūros labai daug kas priklauso, kartais net darbo karjera. Tad meluoja sau tie, kurie sako, kad būti apkūniems yra smagu, kad jie gerai jaučiasi ir kad gero žmogaus turi būti daug.

Žmogus yra tokia būtybė, kuri pasirenka malonumą tinginiauti ir valgyti. Tačiau yra daugybė kitų ir malonumų, tarkime, sveikai jaustis, pasipuošti mėgstamu drabužiu, nebijoti nusirengti. O juk nuo svorio ir figūros labai daug kas priklauso, kartais net darbo karjera.

 

– Ar įmanoma pasiekti veiksmingų rezultatų sportuojant namuose?

– Ar įmanoma neturint pagrindinių žinių pačiam pastatyti namą? Greičiausiai ne. Tad mano nuomonė tokia pati ir apie sportą namuose. Jau 37-erius metus dirbu sporto srityje ir negalėčiau pasakyti, kad žinau viską. Todėl man juokingai atrodo žmonės, kurie ateina į sporto salę ir sako viską žinantys. Pavyzdžiui, aš visko tikrai nežinau.

Manau, sportuoti namuose laikinai gali tie, kurie jau turi pagrindus ir kurie dėl tam tikrų priežasčių, pavyzdžiui, nėštumo, ligos, finansinių rūpesčių, negali lankytis sporto klube. Tačiau tie pratimai turi būti parinkti profesionalaus trenerio, atliekami tinkamai, kad žmogus nepakenktų savo sveikatai. Kartais tokie užsiėmimai gali kainuoti išties brangiai. Juk sveikata – didžiausias mūsų turtas. Internete esantys filmukai taip pat nėra rodiklis, kaip reikia sportuoti.

 

– Ar dažnai reikia sportuoti? Jei kasdien skiriu pusvalandį, ar iš to bus kokia nauda?

– Mūsų organizmas puikiai reaguoja į pradinį tonusą, fizinį krūvį, tad jeigu prieš tai nesportavote, net ir pusvalandis gali duoti gerų rezultatų. Vėliau reikėtų didinti krūvį ir ilginti laiką. Šiais laikais daug žmonių patiria psichologinę įtampą, stresą, ilgai dirba, todėl iš jų galima išgirsti, kad sporto klubas yra lyg koks išmagnetinimo laukas: žmogus pradeda jaustis geriau, gražėja jo kūnas, gerėja sveikata, savijauta. Taigi mano patarimas būtų sportuoti bent tris kartus per savaitę, vėliau – keturis. Svarbiausia įvertinti savo galimybes ir pasitarti su treneriu. Tiems, kurie neturi laiko, galėčiau pasakyti, kad tai tik pasiteisinimas. Kiekvienas mūsų, jei iš tikrųjų nori, neabejotinai gali surasti bent tris savaitės dienas, per kurias skirtų bent 1–1,5 val. sportui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų