Trumpas miegas kenkia spermos kokybei. Kokias rimtas ligas gali sukelti nemiga?

Visuomenėje, kurioje skubama gyventi ir kuo daugiau laiko skirti darbui, geram kokybiškam miegui laiko ne visada pakanka. Dažnai klaidingai manoma, kad jo trūkumą galima kompensuoti savaitgalį ar per atostogas. Visgi nuolatinis miego stygius kenkia ne tik kasdienei nuotaikai, bet ir gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų.
Sunerimęs vyras
Sunerimęs vyras / Vida Press nuotr.

Miego trūkumo simptomai

BENU vaistininkės Audronės Levickienės teigimu, miego trūkumas pirmiausia pasireiškia irzlumu ir dirglumu. „Naktį nusnaudus vos keletą valandų, trūkstant miego, organizme išsiskiria kortizolis, dar vadinamas streso hormonu. Šis hormonas padidina gliukozės kiekį kraujyje, kas ypač pavojinga diabetu sergantiems asmenims.

Bemiegės naktys kiša koją ir intymiam gyvenimui. Miego stoka mažina testosterono lygį.

Esant kortizolio pertekliui, net sveikiems žmonėms padidėja rizika susirgti diabetu. Be kita ko, ima varginti bėrimai, į viršų šoka kraujospūdis. Nuolat neišsimiegant, dėl to patiriant įtampą, kortizolis ima „juodai dienai“ kaupti riebalų atsargas. Taigi, tinkamai nepailsėję, galime ne juokais pakenkti savo sveikatai“, – įspėja A.Levickienė.

Nuo miego kokybės ir trukmės priklauso ir mūsų darbo rezultatai. Jei jaučiate, kad itin suprastėjo koncentracija, sunku apdoroti naują informaciją, o kūrybiškumas ir efektyvus problemų sprendimas tapo misija neįmanoma, vaistininkė pataria pirmiausia paklausti savęs – kada paskutinį kartą išsimiegojote?

Bemiegės naktys kiša koją ir intymiam gyvenimui. Miego stoka mažina testosterono lygį. Vyrai, kurie miega mažiau nei 5 valandas per parą, šio hormono turi nuo 10 iki 15 proc. mažiau. Tai gali lemti tokius nemalonius simptomus, kaip seksualinis abejingumas ar net laikina impotencija. Be to, tyrimai rodo, kad neišsimiegančių vyrų spermos kokybė – taip pat prastesnė, o tai gali sukelti sunkumų, bandant susilaukti atžalų. Ką jau kalbėti apie tai, kad, nuolat pavargę partneriai vargu ar apskritai galvoja apie kokybišką seksualinį gyvenimą.

Popiečio miegas daro stebuklus

Tinkamos trukmės ir kokybės miego nauda nekvestionuojama. Geresnė koncentracija, greitesnis informacijos apdorojimas, efektyvus ir kūrybiškas problemų sprendimas – teigiami gero miego rezultatai. Į dienotvarkę įtraukus ir pietų miegą, galima laimėti dar daugiau.

Trumpas pogulis padeda labiau nei dar vienas kavos puodelis ar energinio gėrimo skardinė. Vos 20 minučių tokio poilsio teigiamai veikia budrumą, dėmesį, motorinius judesius, todėl padeda geriau skaičiuoti ar rašyti. Todėl, prieš vykdant didelio susikaupimo reikalaujantį darbą, turint galimybę, naudinga trumpai nusnausti.

Pietų miegą reikėtų planuoti pagal tai, esate „vyturys“ ar „pelėda“. „Dieną tarp pirmos–antros bei trečios–ketvirtos valandos organizme padidėja hormono melatonino (vadinamojo miego hormono) kiekis. Šis metas yra geriausias nusnausti ir atgauti jėgas.

Jei einate miegoti anksti, anksti ir keliatės, tuomet pogulį planuokite pirmai valandai; jei ilgiau naktinėjate ir pasnaudžiate rytais, pietų miegas bus efektyviausias apie trečią valandą. Svarbiausia – nemiegokite ilgiau kaip vieną miego ciklą (1,5 val.), antraip išbalansuosite natūralų fiziologinį režimą“, – pataria vaistininkė.

Vida Press nuotr./Neišsimiegojusi moteris
Vida Press nuotr./Neišsimiegojusi moteris

Jei užmigti nepavyksta

Ironiška, tačiau kartais net suplanavus tinkamos trukmės miegą, niekaip nepavyksta užsnūsti. Tai lemia tiek turimos ligos, tiek gyvenimo būdas. Užsitęsusi nemiga gali signalizuoti apie kraujotakos arba nervų sistemos ligas. Tokiu atveju reikėtų nedelsti ir apsilankyti pas gydytoją. Ir, priešingai, epizodiškai pasitaikanti nemiga gali užklupti ir neturint sveikatos sutrikimų. Tai lemia nuovargis, nuolatinis nerimas dėl ateities, viršvalandžiai darbe, stiprios emocijos, pavyzdžiui, kylančios, prieš darbo pokalbį.

Užsitęsusi nemiga gali signalizuoti apie kraujotakos arba nervų sistemos ligas.

Nemigai aplankant tik kartais, nesant rimtų sveikatos sutrikimų, padėti gali keli maži įpročiai. „Vakarienę reikėtų valgyti likus 2–3 valandoms iki miego, rinktis lengviau virškinamą maistą. Kavą ar kofeino turinčias arbatas, pavyzdžiui, žaliąją, pravartu keisti vaistinės melisos arba mėtų arbatomis. Be to, prieš miegą naudinga pasivaikščioti ar bent jau gerai išvėdinti kambarį. Miego drabužiai turėtų būti laisvi, nevaržantys kūno. Kuo mažiau trikdžių patiriama, tuo lengviau tampa užmigti ir gerai pailsėti“, – teigia A.Levickienė.

Įveikti epizodinę nemigą galima ir kvėpavimo pratimais. „Paprastas ir naudingas pratimas: reikia atsigulti ant šono ir giliai įkvėpti, kuo labiau išpučiant pilvą. Kvėpavimas sulaikomas tol, kol patogu, po to – lėtai iškvepiama. Pratimas kartojamas 8–10 kartų, leidžiant organizmui nurimti ir užsnūsti. Visgi, jei jaučiate, kad nepadeda nauji įpročiai, kreipkitės į gydytoją. Nuolatinė nemiga gali slėpti tokias sveikatos problemas, kaip depresija, nerimo sutrikimai ar net širdies ligos“, – apibendrina vaistininkė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis