Ūmus dusulys yra daug pavojingesnis, nes dažniausiai atsiranda dėl labai rimtų priežasčių, pastebi gydytojas. Pirmoji – plaučių tromboembolija. Negalima ignoruoti jos simptomų - staiga atsiradusio oro trūkumo ir tachikardijos.
„Ji atsiranda dėl giliųjų venų trombozės. Pvz., kojų venose yra krešulių, kurie gali nukeliauti aukštyn. Trombas, sukeliantis plaučių tromboemboliją dažniau būna šlaunų, o ne blauzdų venose, kaip daugelis mano,– aiškina gydytojas. – Šlaunyse tokius krešulius pastebėti daug sudėtingiau. Atitrūkęs krešulys keliauja aukštyn ir įkrenta į dešinįjį skilvelį, iš kurio kraujas išstumiamas į plaučių kraujagysles. Jeigu šis trombas mažas – jums pasisekė, tačiau jeigu jis didelis, žmogus miršta iš karto. Jei užsikemša plaučių kraujagyslės, atsiranda ūmus dusulys.“
Ūmus dusulys kartu su šaltu prakaitu gali būti priešinfarktinės būklės ar infarkto požymis. A.Unikauskas sako, kad nebūtinai infarktas ar širdies priepuolis visada skausmingas – dažniausiu atveju būtent ūminis dusulys praneša apie artėjantį infarktą.
Anot profesoriaus, didesnė infarkto tikimybė vyresnio amžiaus žmonėms, taip pat tiems, kurie rūko, serga cukriniu diabetu, turi padidėjusį kraujospūdį ar cholesterolio kiekį kraujyje. Rizikos grupei priskiriami ir tie, kurių giminėje dažni infarktai ar insultai. „Jeigu jums pasireiškė ūmus dusulys ir išmušė šaltas prakaitas – tuoj pat skambinkite greitajai pagalbai ir sukramtykite aspirino tabletę“, – įspėja A.Unikauskas.
Ūmus dusulys gali kankinti ir dėl peršalimo. Tačiau ūmiai atsiradęs dusulys, neretai esant ir itin aukštai temperatūrai (nors ji ne visada tokia) gali būti reikšti, kad jums – plaučių uždegimas, primena gydytojas.
„Staigiai užėjęs dusulys būdingas ir astmai. Toks dusulys turi vieną labai išskirtinę savybę – ekspiraciją – astmos priepuolio atveju sunku iškvėpti orą“, - dar vieną ūmaus dusulio priežastį įvardija A.Unikauskas.
Parengė Eimantė Juršėnaitė.