Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Užkandžiai darbe: ką valgyti, kad neaugtų svoris

Net ir stengiantis maitintis sveikai, ne visuomet užtenka laiko tinkamai numalšinti alkį. Kebliausias metas – pavakarė darbe: tuomet neretai išgeriamas kavos puodelis, užsikandant kuo nors saldžiu ir kaloringu. Tačiau nei kavos perteklius, nei cukraus gausūs saldėsiai nėra naudingi organizmui. Tad ką rinktis, kad sėdimo darbo valandos netaptų svorio augimo priežastimi?

Džiovintose slyvose esanti geležis reguliuoja medžiagų apykaitą, o vitaminas B6 gerina virškinimą. Datulėse sukauptas vitaminas B5 didina darbingumą ir padeda susikaupti. Abrikosuose esantis kalis svarbus normaliai nervų sistemos bei raumenų veiklai, o vitaminas A – gerai odos būklei palaikyti.

Riešutai

Riešutai ne tik malšina alkį. Riešutuose gausu aminorūgščių, vitamino E, folio rūgšties. Taip pat – imunitetą stiprinančių mineralų, vario, magnio, kalio, cinko, jodo ir seleno. Dideliu geležies kiekiu pasižymintys anakardžiai – labai naudingi smegenims.

30 g migdolų yra net 35 proc. vitamino E dienos normos. 

Jų vartojimas padeda ne tik organizmui panaudoti geležį, bet ir pašalinti laisvuosius radikalus, gaminti odos bei plaukų pigmentą melaniną. Lazdynų riešutuose gausu baltymų, vitaminų E ir B, kurie gerina odos būklę ir stiprina raumenis, todėl pastaruosius patariama valgyti fizinį darbą dirbantiems ar sportuojantiems žmonėms.

Graikiniuose riešutuose apstu vitamino C, o migdolai ypač vertingi dėl juose esančio vitamino E – 30 g migdolų yra net 35 proc. vitamino E dienos normos. Tiesa, riešutuose yra nemažai kalorijų, todėl derėtų atkreipti dėmesį į jų suvartojimą: optimalus kiekis – sauja per dieną.

Javainiai

Javainiai, kuriuos sudaro džiovinti vaisiai, įvairūs riešutai, sėklos, medus bei dribsniai – puikus ląstelienos šaltinis. Tačiau mitybos specialistė atkreipia dėmesį, jog svarbu įdėmiai perskaityti javainių sudėtį.

„Patartina ieškoti tokių javainių, kuriuose nebūtų pridėtinio cukraus: batonėliuose esantis cukrus turi būti sudarytas tik iš minėtų vaisių ir uogų. Dėl sudėtyje esančių džiovintų vaisių ir uogų javainiai – ne tik praturtinti ląsteliena, bet ir vitaminais, mineralais“, – sakė E. Vasiliauskaitė.

Traškios duonelės ir paplotėliai

Jei norisi kažko itin saldaus, iš visų saldumynų geriausia rinktis juodąjį šokoladą.

Pavakariams taip pat galima rinktis trapučius, duoniukus ar pūstų grūdų – kukurūzų, ryžių, grikių – paplotėlius. Pastarieji dažniausiai ruošiami nenaudojant nei mielių, nei druskos. Tuo tarpu duoniukai – kur kas vertingesni už bandeles ar sausainius, nes yra gaminami iš įvairių grūdinių kultūrų: kviečių, miežių, rugių.


Mitybos konsultantė priduria, kad, jei norisi kažko itin saldaus, iš visų saldumynų geriausia rinktis juodąjį šokoladą. Juodasis šokoladas tonizuoja, pašalina nuovargį ir didina darbingumą.

Taip pat skaitykite: Mitybos specialistė: to paties svorio užkandžių vertė skiriasi kardinaliai

Jame yra nemažai kofeino, gausu ir kalcio, magnio, fosforo. Pagrindinė juodojo šokolado sudedamoji dalis yra augalinės kilmės riebalai, kuriuose nėra „blogojo“ cholesterolio – jis turtingas stearininės rūgšties, kuri valo kraujagysles. Tačiau svarbu paminėti, kad nors juodasis šokoladas turi daug gerųjų savybių, jis vis vien priskiriamas prie saldumynų, todėl kasdien juo piktnaudžiauti nederėtų.

„Tiesa, kiekvienas valgis, sveikai pasigamintas namuose, bus kur kas vertingesnis užkandis ar pagrindinis patiekalas, nei pirktas kavinėje ar parduotuvėje, – pabrėžė E. Vasiliauskaitė. – Sveiko grūdo duonos sumuštiniai su avokadu, grikių košė su morkomis, ant garų paruošta vištienos krūtinėlė su ryžiais ar šviežių daržovių salotos – tai yra puikūs pasirinkimai priešpiečiams, pietums ar pavakariams darbe.

Šie produktai praturtinti organizmui reikiamomis maistinėmis medžiagomis, tokiomis kaip baltymai, riebalai, angliavandeniai, skaidulos, mineralai bei vitaminai.“

Taigi, nepriklausomai nuo to, ar pusryčiaujame, užkandžiaujame, pietaujame ar vakarieniaujame, ypatingai svarbu pasirinkti kokybiškus maisto produktus, praturtintus vitaminais bei mineralais, ir nepraleisti nė vieno valgymo.

Tokiu būdu užtikrinsite, kad greitai neišalksite, organizmas nereikalaus daug cukraus ar riebalų turinčių produktų, nepriaugsite papildomų kilogramų bei turėsite stiprų imunitetą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?