Apie džiovinimą ir jo ypatumus kalbamės su sveikos mitybos specialiste, lektore bei tinklaraščio sulieknek.lt autore Vaida Kurpiene.
– Papasakokite, kaip teisingai reikėtų džiovinti vasaros ir rudens gėrybes? Ką rinktis džiovinti?
– Geriausias konservavimo būdas – šaldymas, tačiau ne visi turi tokius didelius šaldiklius, kur sutilptų dideli kiekiai vasaros gėrybių, tad galima rinktis antrą geriausią konservavimo būdą – džiovinimą. Džiovinti galima daug ką: vaisius, daržoves – daugelis labai mėgsta džiovintus pomidorus, salierus, morkas, šaknines daržoves, grybus, žoleles – tiek prieskoniams, tiek arbatoms, ir daugelį kitų dalykų.
– Per kiek laiko reikia suvartoti džiovintas gėrybes?
– Labai svarbus suvartojimo laikas, todėl geriausia tai padaryti per vienerius metus. Kitu atveju keičiasi skoninės savybės, spalva. Taip nutinka dėl to, kad mažėja antioksidantų. Produktai nesugenda, tačiau naudos jie turi mažiau.
– Ką reikėtų žinoti apie džiovintų produktų vartojimą?
– Dėl kiekių reikėtų būti atsargesniems su džiovintais vaisiais. Prieš kiek laiko džiovinome obuolius, kuriuos pasvėrėme iki džiovinimo ir po. Pastaruoju atveju džiovinti obuoliai svėrė dešimt kartų mažiau. Tai reiškia, kad 1 kg šviežių obuolių virto 100 g džiovintų obuolių, išgaravo tik vanduo ir tai reiškia, kad suvalgę tokį kiekį gautume net apie 500 kcal.
Ir kai žmonės sako, kad valgo labai mažai, vos saują (tiek maždaug užima 100 g) džiovintų obuolių, kaloringumo prasme tai gali siekti jau minėtus 500 kcal. Džiovintus vaisius reikėtų traktuoti kaip natūralius saldainius. Nejučia jų suvalgyti galime nepalyginti daugiau nei džiovintų daržovių, o juose yra daug natūralių cukrų.
Riboti jų suvartojamus kiekius reikėtų ne tik žmonėms, turintiems problemų dėl svorio, bet ir dėl to, kad visi džiovinti produktai yra gana sunkiai virškinami, jeigu prieš tai nėra išmirkomi. Todėl vienu kartu suvartojus didelius kiekius gali pūsti pilvą, jį skaudėti, pasidaryti silpna ir bloga.
– Kaip teisingai džiovinti?
– Reikėtų atkreipti dėmesį į temperatūrą. Jeigu norite kuo daugiau naudos sveikatai, tai gėrybes džiovinti patariama iki 40 ºC temperatūroje ir nedžiovinti saulėje (išskyrus pomidorus).
Tiesioginiai saulės spinduliai ir aukšta temperatūra mažina antioksidantų (vertingų medžiagų) kiekį vaisiuose, daržovėse ir kitose gėrybėse, menkina skonines savybes.
– Kaip laikyti?
– Jeigu norime, kad džiovintos gėrybės išliktų traškios, vadinasi, tai yra labai smarkiai dehidratuoti produktai, jas reikėtų laikyti sandariose talpose.
Tačiau įvairias žoleles ir kitus produktus, kurie neturi būti traškūs geriausia laikyti lininiuose, medžiaginiuose, marliniuose maišeliuose, kad jie kvėpuotų ir nedulkėtų.
– Kur geriau džiovinti – orkaitėse ar specialiose džovyklėse?
– Ne visos šiuolaikinės orkaitės tinka džiovinimui, kadangi pradarytos šios išsijungia, o juk tam, kad džiovintume, turi cirkuliuoti oras. Tačiau senesnės orkaitės džiovinimui tikrai tiks.
Galite rinktis ir džiovykles arba džiovinti be elektros energijos – tiesiog supjaustykite smulkiai daržoves ar vaisius, išdėliokite vienu sluoksniu ant švaraus popieriaus (jokiu būdu ne ant laikraščio) ir džiovinkite gerai vėdinamoje patalpoje, kuo toliau nuo tiesioginių saulės spindulių.
Jeigu jau nusprendėte įsigyti džiovyklę, tuomet rinkitės tokią, kuri turėtų daugiau ir platesnių stalčių, todėl kad darbas džiovyklėje trunka ilgai, tad pasiruošti didesnius kiekius galėsite vienu metu.
Na, ir rekomenduoju prieš džiovinant peržiūrėti turimas atsargas. Dažnai būna taip, kad praėjusių metų derlius dar nesuvartotas, o jau ruošiamas naujas.