„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 12 14

V.Morozovas: kaip tamsiuoju laikotarpiu gelbėtis nuo mieguistumo, nuovargio ir prislėgtumo

Tamsusis metų laikotarpis Lietuvoje trunka beveik pusę metų, todėl šviesos, kuri būtina mūsų organizmui ir psichikai, gauname labai mažai, ypač jeigu dienos metu nebūname lauke. Mat, langų stiklai šviesos poveikį susilpnina, o tai reiškia, kad mūsų smegenys negauna informacijos, kad buvo diena. Tai sukelia daugybę sutrikimų. Šeimos gydytojas Valerijus Morozovas pataria, kaip galime šiuo laikotarpiu sau padėti.
Vyras miega prie kompiuterio
Vyras miega prie kompiuterio / 123RF.com nuotr.

Kaip pasireiškia sezoniniai nuotaikų sutrikimai

Kaip pasakojo V.Morozovas nuotolinėje paskaitoje, kurią organizavo „Žalioji dėžutė“, per tokį ilgą tamsųjį periodą mūsų energijos atsargos išsenka ir organizmas nespėja atsistatyti. Dėl to kyla plačiai mokslininkų tyrinėjami sezoniniai nuotaikų sutrikimai (SNS). Pasak statistikos, juos patiria apie 20 proc. žmonių. Nuo jų dažniau kenčia moterys, taip pat įvairias priklausomybes turintys žmonės. Kita vertus, tamsa savo ruožtu didina priklausomybės išsivystymo riziką. Pasibaigus sezonui, daugeliui žmonių simptomai praeina.

Apie 10 proc. žmonių SNS patiria kaip tik vasarą, o žiemą jaučiasi geriau. Dažniausiai tai nutukimą turintys ir karščio netoleruojantys žmonės.

SNS simptomai yra labai bendri ir gali būti siejami tiesiog su stresu ir greitu gyvenimo tempu bei painiojami su depresija:

  • Žmogus gali jaustis prislėgtas ir pavargęs, neturėti energijos arba greitai pavargti.

  • Nebeteikia džiaugsmo dalykai, kurie anksčiau džiugindavo.

  • Kamuoja perdėta kaltė, krenta savivertė, gali kilti minčių apie savižudybę (vadinamosios poliarinės savižudybės).

  • Sunku susikaupti ir priimti sprendimus.

  • Nebesinori bendrauti.

  • Sumažėja seksualinis potraukis.

Asmeninio archyvo nuotr./Valerijus Morozovas
Asmeninio archyvo nuotr./Valerijus Morozovas

Išskirtinis SNS bruožas – mieguistumas, t. y. žmogus kasdien gali miegoti iki 12 valandų, tačiau atsibudęs vis tiek jaučiasi suglebęs, silpnas, neturintis energijos. Esant SNS, taip pat dažnai priaugama svorio, nes padidėja saldumynų ir kitų paprastųjų angliavandenių poreikis – maistu siekiama pakelti pasitenkinimo ir laimės hormonų – dopamino ir serotonino – kiekį. Prisivalgius neretai ateina kaltės jausmas. Daliai žmonių SNS gali pasireikšti vegetatyviniais sutrikimais – prakaitavimu, padidėjusi pulsu, greitesniu nuovargiu ir pan.

Simptomų intensyvumas gali labai skirtis – jie gali būti labai išreikšti arba silpni ir pasireikšti tik kaip, pavyzdžiui, tingumas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs