Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vabaliukų bėdos: kodėl Kėdainių mokinių tėvams trūko kantrybė?

Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijos moksleivių tėvai sunerimę. Ir sunerimę dėl labai žemiško, nors ir nemalonaus ir, įprastai, nekasdienio dalyko. Per paskutinius mėnesius ne viena mama pamatė, kad iš mokyklos vaikai grįžta... pilna utėlių galva. Na, rodos, gali pasitaikyti ir tokių dalykų – nusipirkai vaistų, šampūnų, prasikankinai, išnaikinai. Tačiau ką daryti, jei po kelių savaičių situacija vėl pasikartoja?
Tėvai net bijo leisti vaikus į mokyklą
Tėvai net bijo leisti vaikus į mokyklą / Algimanto Barzdžiaus nuotr.

Kainuoja ir nervus, ir pinigus

Kėdainietė Vilma neslepia – situacija tiesiog baisi, o liūdniausia, kad, jos manymu, mokyklos administracija šiai bėdai skiria labai mažai dėmesio.

„Čia jau ne paprasta problema, o tragedija. Dukra vieną dieną grįžo iš mokyklos, prieš jai einant plautis galvos užmečiau akį, praskleidžiau plaukus – o ten... Laba diena! Baisu! Plaukai mano mergaitės ilgi, gražūs, bet kai reikia tokią problemą spręsti, tai kaip sunku. Būtų trumpi plaukai, dar viena, o dabar...

Skambinau auklėtojai, klausiau, kada paskutinį kartą mokykloje buvo vaikai tikrinti dėl utėlių. Juk prieš prasidedant mokslo metams tėveliai pasirašė dokumentus, kad mokyklos seselė turi teisę patikrinti vaikus, ar jie neturi utėlių. Bet auklėtoja net nežinojo, kad paskutinį kartą tai buvo daryta. Čia paprastas dalykas juk.

Ir čia ne tik mums taip nutinka, kitai dukros klasiokei trečią kartą jau šita bėda nutinka, dar kitai – antrą kartą. Tai, vadinasi, yra kažkur židinys, kurį reikia sutvarkyti. Bet niekas nieko nedarė.

Mokykloje sakė – striukių į rūbinę nenešti, nekabinti. Į klasę striukių nešti taip pat neleidžia. Tai kur tas striukes laikyti – lauke?

Aš ir direktorei skambinau, papasakojau, kokia problema, ji pažadėjo kitą dieną tikrinti vaikus ar turi vabaliukų. Bet žinau, kad tikrinta nebuvo! Vėl skambinau, vėl kėliau vėją – kodėl galvos netikrinamos? Aiškina man, kad sesutės nėra, nes sesutė etato neturi. Na tai ar tėveliai kalti, kad mokykloje sesutės nėra?

Galiausiai kitą savaitę patikrino tuos vaikus – išvada tokia – visų vaikų galvos švarios.

Tai nejau yra normalu, kad švarus, tvarkingas vaikas tris kartus per kelis mėnesius utėlių namo parsineša iš mokyklos? Kodėl niekas nesiima jokių veiksmų?

Man tai baisu ir vaiką į mokyklą leisti, nes namuose dar du vaikai yra, kūdikis. O kas už visą šį maratoną kompensuos pinigus? Viskas juk kainuoja, aš jau nekalbu apie moralinę šio reikalo pusę“, – kalbėjo mama, neslėpdama, kad į šią bėdą ypač jautriai reaguoja jos dukra.

Neleidžia į mokyklą

Kita mama Jurgita taip pat pasakojo nežinanti, nei kur kreiptis, nei ką daryti. Jos vaikas su „dovanėlėmis“ iš mokyklos grįžta antrą kartą per tris savaites, todėl mama nusprendė savo atžalos į mokyklą kurį laiką tiesiog neleisti.

„Mano vaikas antrą kartą grįžta namo su šia bėda. Prieš tris savaites grįžo namo su „kompanija“, išsigydėm, po trijų savaičių – vėl tas pats. Visas koleges, kurių vaikai į tą mokyklą eina, perspėjau, kad apsižiūrėtų. Susitvarkyti sunku, vaistai kainuoja, ir apskritai, na kaip suprasti – viskas švaru, namai tvarkingi, išeina vaikas švarus, o grįžta pilna galva?!

„Shutterstock“ nuotr/Utėlės
„Shutterstock“ nuotr/Utėlės

Pranešėme apie šią bėdą auklėtojai, bet kad tos reakcijos mažai sulaukiame. Sako, juk ne auklėtoja užneša tuos vabalėlius – na, tai mes suprantame, kad ne ji kalta, bet kažkur, matyt, yra židinys, problema, kurią skubiai reikia spręsti.

Ir nors buvo pranešta direktorei, vaikus patikrino tik tada, kai mes ėmėme žinutėmis atakuoti mokytojus. Tai patikrino tuos vaikus, bet žinot – pakėlė plaukus, apie ausis apžiūrėjo ir viskas, o mes, tėvai, namie po sruogelę iščiupinėjam vaikus.

Neįsivaizduojam, ką daryti, tenka neleisti vaiko į mokyklą. Tai negi teks neleisti vaiko, kol mokykla nesusitvarkys? O ką daugiau daryti. Ir vaikams sunku, ir tėvams“, – guodėsi mama.

Tikrina tris kartus per metus

Tuo tarpu progimnazijos direktorė Tereza Sotnik patikino žinanti apie susidariusią situaciją ir teigė, jog mokykloje daroma viskas, kas priklauso.

„Ketvirtadienį aš buvau sulaukusi skambučio iš vienos mamos, kuri pasakojo, kad vaikas namo grįžo su „utėliukais“. Gerai, kai tėvai praneša tokius dalykus, tuomet mes patikriname visą klasę. O mamai tiesiog reikia nusipirkti reikalingų priemonių, naikinti ir neleisti vaiko į mokyklą, kol problema nebus išspręsta.

Penktadienį patikrinti vaikučių negalėjome, nes nebuvo mokyklos seselės, taigi tikrinimas vyko pirmadienį. Mokytojai neturi teisės tikrinti vaikų galvyčių, taigi ir turėjome laukti sesutės. Sesutė pirmadienį patikrino visus vaikus ir pasakė, kad vaikučiai visi yra švarūs.

Sakiau ir auklėtojai, kad atkreiptų dėmesį į vaikus, na, bet žinote – niekas nėra nuo to apsaugotas. Vaikai gali bendrauti ir už mokyklos ribų su kitais žmonėmis, na, sunku pasakyti tiesiog.

Kėdainietė Vilma neslepia – situacija tiesiog baisi, o liūdniausia, kad, jos manymu, mokyklos administracija šiai bėdai skiria labai mažai dėmesio.

O seselė keturis kartus per metus reguliariai tikrina vaikus, o kai gauname atskirus pranešimus, tuomet dar kartą papildomai tikriname visą konkrečią klasę. Radę problemą apie tai pranešame tėveliams ir vaikas atgal į mokyklą grįžti gali tik su gydytojų pažyma, kad problema išspręsta“, – kalbėjo direktorė.

T. Sotnik teigimu, mokykloje šiemet tai – antras susidūrimas su vabaliukais. Prieš maždaug mėnesį kitoje klasėje buvo susidariusi panaši situacija, vaiko tėvai buvo informuoti apie tai, kaip spręsti bėdą. Dabar, direktorės teigimu, nėra jokios priežasties bijoti leisti vaikus į mokyklą – sesutė visus apžiūrėjo nuodugniai.

Bijoti nėra ko

Rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro vadovė Danguolė Avižiuvienė teigė, kad tėvams bijoti tikrai nėra ko, mat užsikrėtimo pedikulioze atvejų kasmet švietimo įstaigose pasitaiko, tačiau jeigu nėra matomas aiškus protrūkis, kai užsikrečia visa klasė, tereikia išsigydyti susirgusiems ir drąsiai vėl eiti į mokyklą.

„Situacija tikrai yra valdoma, jei būtų nevaldoma – labai greitai užsikrėstų visa klasė ar net skirtingos klasės. Juk vaikai naudojasi ta pačia rūbine, klasėmis, inventoriumi. Mokyklos specialistai pagal rekomendacijas turi ne mažiau kaip keturis kartus per metus patikrinti asmens higieną, švarą, ir tikrinti konkrečiai dėl pedikuliozės. Po vasaros atostogų vyksta patikrinimas ir metų eigoje po kiekvienų atostogų yra rekomenduojama tikrinti vaikus.

Jeigu būna kažkokių įtarimų, kad vienas ar kitas asmuo gali būti tos ligos židinys, mokyklos sesutė ir kas savaitę tikrinti gali tokius vaikus, žinoma, išsaugant konfidencialumą.

O J.Paukštelio progimnazijoje dirbanti sesutė turi patirties, nėra naujokė šioje srityje, taigi jos patikrinimo rezultatais reikia tikėti, pasitikėti. Žmogus su tiek metų patirties tikrai nepražiūrės užsikrėtimo atvejo.

Taip pat tėveliai, kurių materialinė padėtis yra sunkesnė, turi galimybę gauti nemokamai medikamentų, tačiau apie užsikrėtimo atvejį reikia pranešti gydytojui. Pranešus gydytojui galima prašyti medikamentų ir tikrai juos duos, nes žinau, kad medikamentų tikrai yra.

Tačiau jeigu tėvai vis tiek nerimauja, gali kreiptis į Visuomenės sveikatos biurą, ir bandysime aiškintis situaciją individualiai“, – ragino D.Avižiuvienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?