Vaikai ir sultys – ką turėtumėte žinoti?

Kartais vaikai atsisako valgyti vaisius ar daržoves, nors juose esantys vitaminai ir mineralinės medžiagos labai reikalingos augančiam organizmui. Tokiu atveju kartas nuo karto vaikams galite pasiūlyti 100 proc. sulčių, pavyzdžiui CIDO, kurios pamažu padėtų priprasti prie vaisių ir daržovių skonio. Dietologė pataria, į ką tėvai turėtų atkreipti dėmesį į savo vaikų mitybą įtraukdami sultis.
Vaikai ir sultys
Vaikai ir sultys / Partnerio nuotr.

Kokių medžiagų reikia augančiam vaikui?

Kalcis, geležis, vitaminas D, folatai, vitaminas A, vitaminas C – svarbiausi vitaminai ir mineralinės medžiagos augančiam organizmui. Kitos maistinės medžiagos taip pat labai svarbios – vaikas turi gauti tų pačių medžiagų kaip ir suaugęs, tik skirtingą kiekį.

„Kai kalbame apie daržoves ir vaisius vaikams, sudominti juos būtų galima pasiūlant valgyti įvairių skonių šviežius, šaldytus ar džiovintus produktus. Mažieji jų turėtų gauti kuo įvairesnių spalvų: raudonos (pomidorų, paprikų, braškių), oranžinės (apelsinų, morkų), geltonos (moliūgų, bananų), žalios (žalių lapinių daržovių, avokadų, laimų) ir mėlynos spalvos (mėlynių, mėlynųjų vynuogių, baklažanų). Galioja taisyklė, jog kuo ryškesnė produkto spalva, tuo naudingesnių medžiagų šis produktas turi“, – pasakoja gydytoja dietologė Daiva Pipiraitė.

Natūraliose vaisių, uogų ir daržovių sultyse gausu vitaminų bei mineralų: vitaminų C ir A, B grupės vitaminų (B, B1, B2, B6, folio rūgšties), vitaminų P ir E, kalcio, kalio, magnio, seleno, geležies, fosforo bei kitų vertingųjų medžiagų. 100 proc. sultyse naudingų organizmui medžiagų taip pat išlieka, tačiau renkantis sultis parduotuvėje svarbu atsižvelgti į jų sudėtį. Štai ant „Cido“ sulčių pakuočių esantis užrašas „100 % sultys“ nurodo, kad jose nėra jokių papildomų priedų – saldiklių, tirštiklių, konservantų ir kitų skonį gerinančių ar savybes keičiančių medžiagų.

Kai vaikas nemėgsta vaisių ir daržovių

Tėveliai neretai susiduria su situacija, kai vaikai nemėgsta daržovių. Pasitaiko, kad nevalgo ir vaisių. Nereikėtų pykti, versti jų valgyti ar bandyti įsiūlyti per prievartą. Pasitelkite fantaziją ir pamėginkite patiekti kitaip – supjaustytus, sutrintus, įdėtus į įdomų ar spalvotą indelį, vietoj virtų daržovių, duokite neapdorotas ir atvirkščiai.

„Kai kuriems vaikams būdinga naujo maisto ragavimo baimė. Tai normali evoliucijos eigoje atsiradusi savybė, apsauganti žmogų nuo apsinuodijimų. Ji išryškėja maždaug nuo 1,5 metų ir praeina su amžiumi, tačiau būdinga ne visiems vaikams“, – sako gydytoja dietologė Daiva Pipiraitė.

Anot specialistės, vaikui augant labai svarbus tėvų pavyzdys. Jeigu jie daržovių bei vaisių valgo mažai, tuomet ir vaikai jų nenorės. Tačiau yra ir kitų priežasčių – šviežias daržoves reikia ilgiau kramtyti, o kai kurių skonis vaikams nepriimtinas, nes yra rūgštus arba kartokas. Vaikai kartumą jaučia stipriau negu suaugusieji.

Per dieną vaikams rekomenduojama suvalgyti 3-5 porcijas daržovių ir 2-4 porcijas vaisių – kartais vieną iš jų galima pakeisti stikline 100 proc. sulčių. Tačiau vasaros metu, karštomis dienomis gali kilti pagunda papiktnaudžiauti išgeriamų sulčių kiekiu. To nereikėtų praleisti pro pirštus, nes grynas vanduo turėtų išlikti pagrindiniu skysčių šaltiniu. Jei vaikui tai neatrodo gardu, paskaninkite griežinėliu citrinos ar sezoninėmis uogomis.

Kokias sultis galima gerti vaikams?

„Kai vaikas serga, karščiuoja, kosti, nenori gerti tuo metu taip reikalingo didesnio skysčių kiekio, viena iš skysčių alternatyvų galėtų būti 100 proc. sultys. Sveikiems vaikams sultys turi būti vertinamos kaip desertas. Todėl tiek desertų, tiek sulčių nereikėtų vartoti kasdien. Mažieji turi įprasti, jog geriamas skystis – vanduo – be skonio. O tam tikrus vitaminus, mineralines, skaidulines medžiagas, fitochemikalus vaikas turi gauti iš uogų, vaisių bei daržovių“, – pataria gydytoja dietologė.

Jeigu retkarčiais palepinate vaiką 100 proc. sultimis, nuolat keiskite geriamų sulčių rūšis, kadangi kiekvienoje iš jų yra skirtingų vitaminų bei mineralinių medžiagų, nevienodas ir jų kiekis. Įvairovė – labai svarbi sveikatai palankaus maitinimosi taisyklė. Kuo įvairesnių spalvų augalinio maisto valgysite patys ir pratinsite savo vaikus, tuo įvairesnių naudingųjų medžiagų gausite. Nepamirškite, jog ši taisyklė galioja ištisus metus.

„Sultis „Cido“ vartotojams siūlome jau daugiau nei 20 metų ir jos yra populiariausias pasirinkimas 100 proc. sulčių segmente. Atliktas tyrimas parodė, kad šias sultis geria apie 83 proc. apklaustųjų. Pastebime, kad žmonės vis labiau vertina produktus be dirbtinių priedų, todėl planuojame plėsti 100 proc. sulčių asortimentą bei suteikiame galimybę patogiai susidaryti savo 100 proc. sulčių vartojimo planą naudojant „Cido“ skaičiuoklę“, – sako „Cido“ prekės ženklą valdančios bei tarptautinius gaiviųjų gėrimų ženklus atstovaujančios „Kalnapilio-Tauro grupės“ generalinis direktorius Marijus Kirstukas.

Pasitelkę į pagalbą specialią „Cido“ skaičiuoklę, galite sužinoti, kokį kiekį ir tinkamiausią sulčių derinį galima suvartoti per savaitę. Susipažinsite ne tik su skirtingomis sulčių rūšimis, bet ir jose esančiais mikroelementais. „Cido“ skaičiuoklę rasite čia.

Apie „Kalnapilio-Tauro“ grupę

„Kalnapilio-Tauro“ grupė – viena didžiausių alaus ir gaiviųjų gėrimų gamintojų Lietuvoje. Bendrovė valdo alaus prekės ženklus „Kalnapilis“, „Tauras“, sulčių prekės ženklą „Cido“, atstovauja alaus prekių ženklams „Heineken“, „Krusovice“, „Sol“, o nuo 2015 m. – ir vienai didžiausių gėrimų bendrovių pasaulyje „PepsiCo“ bei jos prekės ženklams „Pepsi”, „Mirinda”, „7Up” ir „Mountain Dew”. Grupėje Lietuvoje iš viso dirba 306 darbuotojai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis