Apie veganišką mitybą pasikalbėjome su ją propaguojančiu mitybos specialistu Pauliumi Paulausku ir Vilniaus Šeškinės poliklinikos gastroenterologe Julija Urbonavičiene.
Svarbiausia – maisto įvairovė
Mitybos specialistas, tinklaraščio „Inovatyvi mityba“ įkūrėjas Paulius Paulauskas, veganu tapęs prieš 6 metus, įsitikinęs, kad tokia mityba yra tinkama įvairaus amžiaus žmonėms.
„Amerikos mitybos ir dietologijos asociacijos, Pasaulinės sveikatos organizacijos specialistai teigia, kad natūraliu maistu grįsta veganiška mityba tinka visoms amžiaus grupėms, įskaitant sportininkus, vaikus, suaugusiuosius, nėščiąsias. Mityba turi būti subalansuota, valgoma pakankamai maisto, įtraukiami reikiami papildai.
Žinoma, reikia pabrėžti, kad tėvai padaro ir klaidų – Lietuvoje buvo atvejis, kai dėl veganiškos mitybos vaikas atsidūrė ligoninėje, – prisimena P.Paulauskas. – Naudokitės specialiomis skaičiuoklėmis, kur galima sudėti maisto produktus ir matyti, kiek gaunama baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų, mineralų.“
Kai kurie žmonės mano, kad taip vaikus maitinantys tėvai iš dalies elgiasi nesąžiningai – jų atžalos dėl savo amžiaus dar negali patys priimti sprendimų, išsakyti nuomonės. Tačiau mitybos specialistas turi savų argumentų.
„Visavalgiai tėvai lygiai taip pat primeta savo įpročius, – mano P.Paulauskas. – Tėvai yra atsakingi už vaiką, kol jam sukanka 18 metų. Jeigu nusprendžiama taip maitintis, tai yra jų pasirinkimas. Reikėtų atžalai paaiškinti, kodėl šeima valgo ne viską, bet geriau nerodyti dokumentikos, nes kraupūs vaizdai gali šokiruoti.
Svarbiausia, kad dėl savo mitybos vaikas nesijaustų atskirtas tarp bendraamžių, nes jie dažniausiai valgo viską.“
Visavalgiai tėvai lygiai taip pat primeta savo įpročius.
Mitybos specialistas atkreipia dėmesį, kad veganai valgo ne tik daržoves, nors būtent taip jų maistą įsivaizduoja nemaža dalis žmonių.