„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Vaistais malšino rankos skausmą, o pasirodė, jog skausmas buvo priešinfarktinės būklės požymis. Kaip neprisidaryti žalos vaistais?

Skausmas yra nemalonus potyris, kurį norisi kuo greičiau pašalinti, todėl turbūt kiekvienoje namų vaistinėlėje galima rasti vaistų nuo skausmo. Vieną kartą išgertas ar trumpą laiką tinkamomis dozėmis pavartotas vaistas suteiks reikiamą pagalbą ir žalos nepridarys. Tačiau problemos atsiranda, kai šie vaistai geriami ilgą laiką, netinkamomis dozėmis ir nepasitarus su specialistais, kurie padėtų pašalinti skausmo priežastį ar bent jau parinktų tinkamiausius vaistus konkrečiam skausmui malšinti, rašoma pranešime.
Sustreikavo širdis
Sustreikavo širdis / 123RF.com nuotr.

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Kristina Šnirpūnienė teigia, kad kamuojant skausmui, nemaža dalis žmonių pirmiausia ieško pagalbos vaistinėje, tačiau neteisingai sau paskyrus vaistus galima ir nusigydyti, todėl nereikėtų vengti medikų konsultacijos.

„Pavyzdžiui, 50-metis vyras savaitę savarankiškai gėrė vaistus nuo kairės rankos skausmo galvodamas, kad tai peties sąnario uždegimas. Bet kai atsidūrė ligoninėje ištiktas infarkto, paaiškėjo, kad šis skausmas buvo priešinfarktinės būklės simptomas.

Kitas vyriškis, kažkada turėjęs stuburo traumą, nutarė, kad jam vėl paūmėjo seniai turėta išvarža. Kai jis vis tik kreipėsi į gydytoją, paaiškėjo, kad skausmas plito iš didelės opos skrandyje.

Dar vienas jaunas vaikinas vis pirko įvairius vaistus galvos skausmui malšinti, kol atsidūrė ant operacinio stalo su prakiurusia skrandžio opa. Šie atvejai rodo, kad vaistai nuo skausmo turi būti vartojami atsakingai“, – pavyzdžius iš savo darbo vaistinėje pasakoja ji.

Vaistus renkamės savarankiškai

Pagal trukmę skausmas skirstomas į ūmų ir lėtinį. Ūmus skausmas gali būti dantų, galvos, ausų, mėnesinių, potrauminis. Šio skausmo malšinimui tinka visi nereceptiniai analgetikai.

Lėtinio skausmo valdymas – gerokai sudėtingesnis. Gydytojas, atsižvelgdamas į diagnozę, parenka receptinius vaistus nuo skausmo, derindamas juos su kitais, atsižvelgdamas į gretutines ligas, taip pat skirdamas reguliarias fizioterapines procedūras ir mankštas.

„Deja, dauguma pacientų patys nusprendžia, kokie analgetikai jiems tinkamiausi ir kaip dažnai juos vartoti. Dar blogiau, kai vaistai nuo skausmo geriami ne pagal paskirtį. Pasitaiko atvejų, kai pacientai prašo šių vaistų kaip „profilaktinės priemonės nuo uždegimo“, vos pajutę pirmuosius paprasto virusinio peršalimo simptomus.

Kartais būna sunku įtikinti, kad norint užkirsti kelią virusui, reikia pagulėti lovoje, leisti organizmui nugalėti virusą, pagerti arbatų, o jų prašomi vaistai nebent numalšins galvos skausmą“, – pabrėžia K.Šnirpūnienė.

Gintarinės vaistinės nuotr./Kristina Šnirpūnienė
Gintarinės vaistinės nuotr./Kristina Šnirpūnienė

Šalutinis vaistų nuo skausmo poveikis

Geriant vaistus nuo skausmo, reikia atkreipti dėmesį į galimą jų šalutinį poveikį bei gretutines ligas. Anot vaistininkės, paracetamolis neblogai nuskausmina, o šalutinis poveikis kepenims pasireiškia tik jo perdozavus.

„Visi kiti nereceptiniai vaistai nuo skausmo turi mažesnį ar didesnį šalutinį poveikį skrandžiui, todėl jei pacientą kamuoja padidintas skrandžio rūgštingumas, jis turi skrandžio erozijų ar yra buvusi opaligė, o vaistus skausmui malšinti tenka vartoti keletą dienų, rekomenduoju tuo pačiu metu pavartoti ir vaistus, saugančius skrandį nuo padidinto rūgštingumo. Ypač klastingi būna galvos skausmui malšinti skirti sudėtiniai vaistai, į kurių sudėtį įeina aspirinas“, – atkreipia dėmesį vaistininkė.

Vyrauja mitas, jog jei vaistas skausmui malšinti bus kapsulės arba į raumenis leidžiamo vaisto formos, tai jis neturės šalutinio poveikio skrandžiui. Deja, minėtas šalutinis poveikis lieka net ir šiuo atveju. Vienintelis leidžiamo į raumenis vaisto privalumas – greitesnė veikimo pradžia.

„Dar vienas šalutinis analgetikų poveikis – kardiologinis. Ar šalutinis poveikis pasireikš, priklauso ir nuo to, kaip ilgai ir kokiomis dozėmis bus vartojamas vaistas. Analgetikai, kurie turi stipresnį šalutinį poveikį širdžiai, skiriami vartoti saugiomis dozėmis ne ilgiau kaip dvi savaites“, – aiškina K.Šnirpūnienė.

Kyla perdozavimo pavojus

Pasak vaistininkės, nemaža dalis pacientų jau žino, kad į daugumos cheminių sudėtinių vaistų nuo peršalimo sudėtį įeina paracetamolis, todėl kitų analgetikų tuo pačiu metu vartoti negalima. Perdozavimo pavojus atsiranda, kai neatidžiai perskaitomas vaisto aprašas arba skausmas būna ypač stiprus, pavyzdžiui, danties.

Jei žinoma, kad be vaisto skausmas nepraeis, geriau jį išgerti, kol skausmas dar nėra labai stiprus.

„Jei skausmas tikrai toks stiprus, kad geriant vaistus nuo skausmo tinkamomis dozėmis ir intervalais vis tiek labai skauda, siūlau nerizikuoti perdozuoti vaistų, o geriau ieškoti skubios gydytojo pagalbos“, – pataria ji.

Anot K.Šnirpūnienės, dalis žmonių, norėdami negerti analgetikų, kenčia skausmą tol, kol jis tampa ypač stiprus. Jei žinoma, kad be vaisto skausmas nepraeis, geriau jį išgerti, kol skausmas dar nėra labai stiprus – taip analgetikas suveiks greičiau ir neprireiks didelių jo dozių.

„Jei gydytojas paskyrė vartoti vaistus ne tik skausmui malšinti, bet ir kaip priešuždegiminę priemonę, svarbu netrumpinti vartojimo laikotarpio ir nemažinti paskirtos paros dozės, kitaip bus pasiektas tik laikinas nuskausminamasis poveikis, bet nebus numalšintas uždegimas“, – sako vaistininkė.

Kokias kitais būdais malšinamas skausmas?

Ūmiam, bet nestipriam skausmui malšinti ne visada reikalingi geriami vaistai nuo skausmo, kartais gerokai saugiau pasirinkti vietinio poveikio vaistus arba tiesiog permąstyti, kodėl šiuos vaistus tenka gerti taip dažnai.

„Dantų skausmą gerai malšina gvazdikėlių eterinis aliejus, taip pat burnos skalavimo skysčiai su nuskausminamosiomis medžiagomis, be to, verta kartą per metus apsilankyti profilaktiniam patikrinimui pas odontologą.

Nugaros skausmui, jei jis nelėtinis, verta išbandyti vietinius pleistrus ar tepalus, taip pat aptarti su gydytoju, kokią mankštą reikėtų kasdien daryti, kad sustiprėtų nugaros raumenys, kaip padidinti savo fizinį aktyvumą“, – rekomenduoja vaistininkė.

Patyrus traumą, pasak K.Šnirpūnienės, kartais užtenka šaldymo ir vietinių tepalų. Mėnesinių skausmus malšina ant pilvo uždėti šildantys kompresai. Galvos skausmo atsikratyti kartais užtenka pavalgyti, atsigerti vandens, atsipalaiduoti ir sureguliuoti savo dienotvarkę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“