Vaistininkai: blogiausias scenarijus – vienu metu susirgti ir gripu, ir COVID-19

Nors tiek gripas, tiek COVID-19 yra užkrečiamos kvėpavimo takų ligos, jas sukelia skirtingi virusai. Tai reiškia, kad įmanoma vienu metu susirgti dviem infekcijomis – tai blogiausias scenarijus tiek pacientui, tiek jau vėl su COVID-19 lovų trūkumu susiduriančiai šalies sveikatos sistemai, rašoma „Gintarinės vaistinės“ pranešime žiniasklaidai.
Kosulys
Kosulys / 123RF.com nuotr.

Pasak vaistininkės Robertos Janulytės, pandemijos metu svarbu sumažinti kvėpavimo takų ligų naštą, siekiant apsaugoti pažeidžiamiausias gyventojų grupes bei visą sveikatos priežiūros sistemą.

„Sumažinti naštą sveikatos priežiūros sistemai galima užkertant kelią gripui: tokiu atveju sumažės pacientų, kurie kreipsis į sveikatos priežiūros įstaigas, ir bus galima sutelkti dėmesį į pandemijos valdymą. Jau seniai įrodyta, kad skiepai yra efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Negana to, koronaviruso infekcija ir gripas gali sukelti lygiai tokias pačias komplikacijas: plaučių, smegenų uždegimą, kvėpavimo nepakankamumą, sepsį, širdies smūgį, insultą, lėtinių ligų eigos pablogėjimą, antrines infekcijas“, – vardija ji.

Abiejų infekcijų rizikos grupės taip pat yra tokios pačios. Anot vaistininkės, tai nėščiosios, vyresni nei 65-erių metų amžiaus asmenys, taip pat lėtinėmis ligomis sergantys asmenys.

„Nėščiųjų, vyresnio amžiaus žmonių ir sergančiųjų lėtinėmis ligomis imuninė sistema dažniausiai yra silpnesnė, todėl tiek ligos eiga paprastai būna sunkesnė bei dažniau pasitaiko gripo sukeliamos komplikacijos.

Prasidėjus gripo sezonui, priemonės imunitetui stiprinti neprilygsta vakcinacijos efektyvumui. Be to, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kasmet gripu suserga 20–30 proc. mažų vaikų – neretai jie tampa pagrindiniu gripo viruso platinimo šaltiniu, taip pat matėme ne vieną pavyzdį, kaip iš ugdymo įstaigos vaikai namo „parneša“ COVID-19 virusą“, – aiškina R.Janulytė.

Asmeninio archyvo nuotr. /Vaistininkė Roberta Janulytė
Asmeninio archyvo nuotr. /Vaistininkė Roberta Janulytė

Sutampa ne tik rizikos grupės, bet ir simptomai. Vaistininkės teigimu, gripui ir COVID-19 būdingas staigus karščiavimas – temperatūra pakyla staiga iki 38 laipsnių ir daugiau, laužantis kaulų, raumenų, galvos skausmas, bendras negalavimas, kosulys, gerklės skausmas. Taip pat dažni virškinimo trakto sutrikimai, įskaitant pykinimą, vėmimą ir viduriavimą.

„Vakcinos nuo gripo teikiama apsauga trunka vieną sezoną ir laikui bėgant silpnėja. Rekomenduojama ja skiepytis jau spalio pradžioje. Po vakcinacijos turi praeiti 10–14 dienų, kol susiformuos imuninis atsakas ir apsauga nuo gripo“, – komentuoja vaistininkė.

PSO rekomenduoja tarp COVID-19 ir bet kurios kitos vakcinos skiepijimo laikytis mažiausiai 14-os dienų intervalo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų