Vaistų efektyvumą lemia ir išoriniai faktoriai
Pasak vaistininkės, dažnai vaisto veikliosios medžiagos įsisavinimui ir efektyvumui didelę reikšmę turi paciento amžius, gretutinės ligos, paros laikas, kuomet vartojami vaistai, žmogaus gyvenimo būdo ypatumai ar vaisto dozavimo teisingumas.
„Neretai veikliosios medžiagos efektyvumas priklauso nuo faktoriaus, ar žmogus vaistą dozuoja teisingai. Kartais įsisavinimui svarbus ir maistas ar vanduo. Būna ir tokių atvejų, kai veikliosios medžiagos veiksmingumas priklauso ir nuo papildomo įtaiso naudojimo ypatumų, pavyzdžiui, kai vaistas vartojamas per inhaliatorių. Kaip užtikrinti didžiausią vaisto efektyvumą, visada galima pasitarti su vaistininku, kuris pasakys, kada, su kuo ir kaip geriausia vartoti konkretų preparatą“, – sako „Camelios“ vaistininkė Ž. Muzikevičiūtė.
Vaisto forma – svarbus faktorius
Pasak specialistės, renkantis vaistą, svarbu atkreipti dėmesį ir į jo formą. Neretai kapsulės ar plėvele dengtos tabletės mažiau dirgina skrandį nei apvalkalo neturintys vaistai. Preparato forma svarbi ir dėl patogumo bei vaisto vartojimo palengvinimo.
„Vienų preparatų formos patobulinimas ar pakeitimas užtikrina didesnį saugumą, kitų – patogumą vartojant ar dozuojant, ar geresnį skonį. Pačiam veiksmingumui daugiausiai įtakos turi teisingas vaisto dozavimas, režimo laikymasis ir vartojimo kurso trukmė, kurią nustato gydytojas arba vaistininkas“, – sako vaistininkė.
Veikliosios medžiagos gali sukelti alergiją
Žmogus vaistams gali būti alergiškas lygiai taip pat, kaip ir maisto produktams – vaisiams, grūdams ar pienui. Egzistuoja netgi tam tikros vaistų grupės ar jų deriniai, kurie alergijas bei nemalonius simptomus sukelia dažniau nei kiti.
„Dažniausiai šalutinis poveikis gali pasireikšti bėrimu, patinimu ar paraudimu. Pastebėjus panašius simptomus, reikia nedelsiant nutraukti medikamento vartojimą. Atsiradusių požymių malšinimas priklausys nuo reakcijos intensyvumo – vienu atveju gali užtekti antihistamininio poveikio vaistų, kitu – greito veikimo leidžiamų vaistų, o kartais gali prireikti kviesti ir greitąją pagalbą“, – pasakoja vaistininkė.
Išsirinkti padės vaistininkas
Dažną negalavimų ištiktą pacientą kamuoja dilema, kuri veiklioji medžiaga jam reikalinga. Tokiu atveju šią problemą gali padėti išspręsti gydytojas ar vaistininkas.
„Kurios veikliosios medžiagos reikalingos, ypač ilgalaikiam gydymui, pacientui turi nuspręsti gydytojas. Nesunkių negalavimų atvejais jas parinkti padės ir vaistininkas. Kartais sužinoti, kokių preparatų reikia pacientui, gali padėti ir kraujo ar kiti tyrimai. Vien tik asmeninis apsisprendimas dėl vaisto ir kartu veikliosios medžiagos gali būti visiškai nenaudingas ar net žalingas sveikatai. Tinkamai parinkta veiklioji medžiaga ir jos dozė užtikrins, kad vaistas turės didžiausią pageidaujamą poveikį“, – sako „Camelia“ specialistė.
Vaisto įsisavinimui – svarbus režimas
Ž. Muzikevičiūtė pabrėžia, kad veikliosios medžiagos įsisavinimui būtina laikytis kelių svarbių rekomendacijų: negalima savavališkai sumažinti paskirtos preparato dozės ar paskirto tablečių kiekio per dieną ir negalima vaisto vartojimo nutraukti anksčiau laiko, nes tuomet liga gali sugrįžti dar agresyvesnė ir sunkiau įveikiama.
Kilus bet kokiems su vaisto vartojimu susijusiems klausimams, vaistininkė pataria drąsiai kreiptis į specialistą. Vaistininkai suteiks visą reikiamą informaciją, padėsiančią ligą įveikti greičiau, efektyviau ir pigiau.