Vegetarizmas: 10 populiariausių mitų

Gydytojų nuomonė apie vegetarišką mitybą iki šiol yra gana skirtinga. Tačiau jie sutaria dėl vieno: atsisakius mėsos ir kitų gyvūninės kilmės produktų, svarbu taip sureguliuoti mitybą, kad organizmui nebūtų daroma žala.
Daržovės
Daržovės / Fotolia nuotr.

Ar iš tiesų būti vegetaru – tai būti visada „pavargusiu“, „nuobodžiu“, „išbalusiu“ ir pan.? Kokiais mitais dar yra apipinta vegetariška mityba?

1 mitas: jūs negausite pakankamai baltymų

Iš tiesų beveik kiekvienas produktas (išskyrus alkoholį ir cukrų) turi nors šiek tiek baltymų. Pusė puodelio pupelių turi maždaug tiek pat baltymų, kiek apie 30 g mėsos. Norėdami gauti pakankamą kiekį baltymų, rinkitės lęšius, pupeles, riešutus, saulėgrąžas, pieną (jeigu atsisakote ir gyvūninės kilmės pieno gaminių, puikiai tiks migdolų pienas).

Beje, vegetariškoje mityboje yra daugiau ląstelienos, magnio, kalio, folio rūgšties, karotinoidų, flavonoidų, vitaminų C ir E.

Imbierinė pomidorų ir lęšių sriuba
Receptas: Imbierinė pomidorų ir lęšių sriuba
4 asmenims
Pagaminsite per 45 min.
3.7 / 59
Receptas
Ingredientai
Alyvuogių aliejus: 2.00 valg. š.
Svogūnai: 1.00 vnt. (vidutinio dydžio)
Morkos: 2.00 vnt. (vidutinio dydžio)
Česnakai: 2.00 skiltelės
Imbieras: 2.00 valg. š. (šviežiai tarkuotos šaknies)
Pomidorų pasta: 1.00 valg. š.
Kuminai: 2.00 arbat. š.
Paprikos: 1.00 arbat. š. (milteliai)
Kalendros: 1.00 arbat. š.
Cinamonas: 1.00 arbat. š. (½)
Lęšiai: 2.00 puodelis (rudieji)
Pomidorai: 200.00 ml (trinti arba pomidorų tyrė)
Daržovių sultinys: 5.00 puodelis
Druska: 1.00 žiupsnelis (pagal skonį)
Pipirai: 1.00 žiupsnelis (pagal skonį)
Kaip gaminti
  1. Supjaustykite svogūną, sutarkuokite morkas, supilkite alyvuogių aliejų ir sudėkite į puodą storu dugnu. Troškinkite 5-7 minutes.
  2. Sudėkite trintas česnakų skilteles, imbierą, pomidorų pastą, prieskonius ir palikite dar kelioms minutėms.
  3. Į sriubą supilkite lęšius, trintus pomidorus, daržovių sultinį, pagardinkite pipirais ir druska. Virkite 45 minutes. Galite paskaninti liesu jogurtu.

 

Suskleisti

2 mitas: jūs negalėsite sportuoti

Sportuoti galima ir tuo atveju, jeigu renkatės tik augalinės kilmės maisto produktus. Vegetariška mityba taip pat gali suteikti pakankamai sportuojančiam žmogui būtinos energijos. Svarbu, kad maistas būtų įvairus, subalansuotas, neperdirbtas, jame netrūktų maistinių medžiagų, kurios dažniausiai aptinkamos gyvūninės kilmės produktuose, pavyzdžiui baltymų ir vitamino B12.

3 mitas: tapus vegetaru, galima atsikratyti svorio

Ne visi vegetarai yra liekni ir, tiesą sakant, sveiki. Jeigu jūs atsisakėte mėsos, bet ir toliau valgote perdirbtą, nesveiką maistą, jūsų organizmas negaus jokios naudos. Mėsos atsisakymas nepadeda numesti nereikalingo svorio.

Jeigu norite, kad kūnas būtų gražus ir sveikas, būtina įvairi, atitinkanti organizmo poreikius mityba. Kokia bus nauda iš to, jeigu pasirinksite vegetarizmą, bet dažnai smaguriausite gruzdintomis bulvytėmis, gazuotais gėrimais ir bandelėmis?

TAIP PAT SKAITYKITE: Kada vegetarai kenkia patys sau?

4 mitas: vegetarizmas nerekomenduojamas nėščiosioms

Dauguma gydytojų teigia, kad nėštumo metu vegetarizmas nėra pati tinkamiausia mitybos forma, nes būsimai motinai būtinos amino rūgštys, kurias galima gauti tik iš gyvūninės kilmės produktų. Bet jeigu jau atsisakote mėsos, įtraukite į savo racioną žuvį, pieną ir kiaušinius.

Nėščiajai taip pat būtina geležis, tačiau ją galima gauti ne tik iš mėsos, bet ir iš kitų produktų: pupelių, špinatų, džiovintų vaisių, braškių, lapinių žalumynų.

5 mitas: vegetariška mityba yra brangi

Klaidingai manoma, kad maitintis vegetariškai – sudėtinga ir brangu. Iš tiesų brangi gali būti tiek vegetaro, tiek visavalgio mityba. Kainą daugiausia lemia ne patys produktai, o pusgaminių atsisakymas ir maisto gaminimas namuose.

Mityba – tai taip pat įprotis, kuris, jeigu yra noro, gali būti įvaldytas per mėnesį.

6 mitas: vegetarizmas – tai „viskas arba nieko“.

Daugelis mano, kad pasirinkę vegetarizmą, jie turės atsisakyti visko, ką labai mėgsta. Iš tiesų yra įvairių rūšių vegetarizmo: kai kurie atsisako mėsos, bet valgo žuvį, nevalgo žuvies ir mėsos, bet vartoja kiaušinius ir pieno produktus.

TAIP PAT SKAITYKITE: Jei atsisakysite cukraus, maistas atrodys dar saldesnis

Nebūtina iš karto radikaliai keisti savo mitybos ir visko atsisakyti. Galima pasirinkti ne tokį griežtą, jums tinkamiausią mitybos variantą, kol įprotis vartoti gyvūninės kilmės produktus išnyks savaime. Mityba – tai taip pat įprotis, kuris, jeigu yra noro, gali būti įvaldytas per mėnesį.

7 mitas: jūs visada būsite alkani ir pavargę

Jeigu be mėsos jaučiatės alkani, tai kažką darote ne taip, pavyzdžiui, negaunate pakankamai ląstelienos, baltymų ir riebalų. Ląsteliena normalizuoja cukraus kiekį kraujyje ir mažina apetitą, o riebalai ir baltymai suteikia energijos ir yra lėtai virškinami.

Todėl jeigu užpultų alkio jausmas, griebkite saują riešutų. Juose gausu ląstelienos, baltymų ir naudingų riebalų. Augalinės kilmės produktus, kurių sudėtyje yra geležies, reikia vartoti kartu su produktais, kurių sudėtyje yra vitamino C (citrinų sultys, petražolės, krapai, paprikos, pomidorai, brokoliai ir pan.). Tokiu būdu augalinės kilmės geležis yra daug geriau pasisavinama.

8 mitas: susirgsite mažakraujyste

Gana plačiai paplitęs mitas, kad vegetarams trūksta geležies ir jiems gali išsivystyti mažakraujystė. Geležies yra ne tik mėsoje, pieno produktuose bei kiaušiniuose, bet ir apelsinuose, žemės ir graikiniuose riešutuose, baklažanuose, bananuose, razinose, kopūstuose, kruopose ir daugelyje kitų produktų.

Avižinių dribsnių košė su bananais ir riešutų sviestu
Receptas: Avižinių dribsnių košė su bananais ir riešutų sviestu
2 asmenims
Pagaminsite per 30 min.
3.5 / 105
Receptas
Ingredientai
Pienas: 1.00 puodelis
Vanduo: 1.00 puodelis
Vanilinis cukrus: 1.00 arbat. š.
Druska: 1.00 žiupsnelis
Avižiniai dribsniai: 120.00 g (stambūs)
Bananai: 1.00 vnt. (1 didelis, gerai prinokęs košei ir keli griežinėliai viršui išdėlioti)
Žemės riešutų sviestas: 2.00 valg. š.
Rudasis cukrus: 2.00 valg. š. (po 1 valg. š. košei (arba medus) ir viršui pabarstyti)
Kaip gaminti
  1. Į vidutinio dydžio prikaistuvį supilkite pieną ir vandenį, pagardinkite vaniliniu cukrumi ir druska. Kaitinkite ant vidutinio didumo ugnies, kol užvirs. Užvirus, suberkite į prikaistuvį avižinius dribsnius. Sumažinkite ugnį ir maišydami virkite apie 3 minutes. Įmaišykite iki vientisos masės sutrintą bananą ir virkite dar kelias minutes, kol avižiniai dribsniai taps minkšti ir sugers beveik visą skystį.
  2. Nuimkite prikaistuvį su koše nuo ugnies. Įmaišykite žemės riešutų sviestą ir rudąjį cukrų (arba medų). Gerai išmaišykite. Uždenkite puodą dangčiu ir palaikykite kelias minutes, kol košė pilnai išbrinks.
  3. Paruoštą košę sudėkite į dubenėlius. Apibarstykite dar žiupsneliu rudojo cukraus ir ant viršaus išdėliokite kelis banano griežinėlius.
  4. Patiekite nedelsiant. Skanaus!

Idėja iš: www.pastryaffair.com

Suskleisti

TAIP PAT SKAITYKITE: 20 aktualių klausimų apie sveiką mitybą

9 mitas: turėsite mažiau energijos

Net ir pasirinkus vegetarišką mitybą, galima jaustis žvaliai ir energingai. Jeigu jums trūksta energijos, greičiausiai gaunate nepakankamai geležies ir vitamino B12. Šių maistinių medžiagų yra ne tik mėsoje, bet ir pieno produktuose bei kiaušiniuose. Jeigu atsisakote ir jų, vitamino B12 galima gauti iš jūros kopūstų, dumblių (spirulina, chlorella), špinatų, lęšių, avinžirnių, anakardžių riešutų.

Norėdami gauti maksimalią naudą iš šių, geležimi turtingų augalinės kilmės produktų, vartokite juos kartu su vitaminą C turinčiais produktais: apelsinais, brokoliais, pomidorais ir pan. Tai padės organizmui įsisavinti daugiau geležies.

Salotos su  brokoliais ir razinomis
Receptas: Salotos su brokoliais ir razinomis
3 asmenims
Pagaminsite per 20 min.
3.6 / 46
Receptas
Ingredientai
Brokoliniai kopūstai: 1.00 vnt. (nemažas)
Razinos: 1.00 sauja (besėklės)
Migdolai: 2.00 valg. š. (plokštelės)
Svogūnai: 1.00 vnt. (baltasis)
Špinatai: 2.00 sauja
Sultys: 100.00 ml (apelsinų)
Jogurtas: 100.00 ml (užpilui - natūralus)
Mėlynųjų pelėsių sūris: 100.00 g (užpilui)
Česnakai: 3.00 skiltelės (užpilui)
Citrinos: 1.00 vnt. (užpilui - pusės citrinos sulčių)
Medus: 1.00 arbat. š. (užpilui - pusė šaukštelio skysto)
Druska: 1.00 žiupsnelis (pagal skonį)
Juodieji pipirai: 1.00 žiupsnelis (pagal skonį)
Kaip gaminti
  1. Brokolius nuplaukite, nusausinkite, išskirstykite žiedynėliais, storąją kotelio dalį nupjaukite ir trumpai, kad brokoliai nepakeistų spalvos, patroškinkite garuose.
  2. Razinas perplaukite verdančiu vandeniu, suberkite į apelsinų sultis ir valandą brinkinkite.
  3. Svogūną nulupkite, supjaustykite plonyčiais žiedeliais. Migdolų drožles paskrudinkite sausoje keptuvėje.
  4. Špinatų lapelius perrinkite, nuplaukite, nusausinkite ir išdėliokite į stiklines taures. Ant viršaus dėkite atšalusių brokolių, berkite riešutų, nusausintų razinų.
  5. Paruoškite užpilą: sūrį sutrupinkite ir su kitais ingredientais sutrinkite elektriniu plakikliu. Pagal skonį pasūdykite ir pagardinkite šviežiai maltais juodaisiais pipirais. Paruoštą užpilą atvėsinkite ir juo apliekite salotas.
Suskleisti

10 mitas: jūsų stalas bus nuobodus

Be mėsos  – visai nereiškia „neįdomiai“. Po to, kai atsikratysite įpročio „aš tik salotų“, pradėsite domėtis vegetariškos mitybos galimybėmis ir eksperimentuoti virtuvėje, suprasite, kad vegetariškų patiekalų gali būti ne tiek jau ir mažai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis