„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Vėl atidėliojate atostogas? Specialistai įspėja, kuo tai gresia

Darbas poilsio sąskaita, nuolatinė įtampa ir stresas, ribų tarp darbo ir poilsio nepaisymas turi įtakos tiek fizinei, tiek psichinei sveikatai: gali išsivystyti depresija, kamuoti nemiga, nerimas, padidėja infarkto rizika.
Perdegimas
Perdegimas / Shutterstock nuotr.

Jei sunkiai sekasi derinti darbo ir poilsio režimą, ruošiantis ilgesnėms atostogoms, svarbu ne tik jas susiplanuoti, bet ir apgalvoti veiklas. Patariama skirti laiko fiziniam aktyvumui, buvimui gamtoje, pomėgiams, galiausiai, pasirūpinti sveikata, o laiškus, skambučius ar problemas darbe palikti nuošalyje.

Ben White/ Unsplash nuotr./Pervargęs vyras
Ben White/ Unsplash nuotr./Pervargęs vyras

Svarbu turėti ir laikytis režimo

Nors yra tikinčiųjų, jog, sunkiai dirbus visą savaitę, užteks savaitgalį išsimiegoti, iš tiesų toks poilsis nekompensuos nuovargio, patirto kitomis dienomis. Gydytoja reabilitologė Jadvyga Velžienė akcentuoja nuolatinio kokybiško miego bei darbo ir poilsio režimo svarbą.

„Miego režimas – būtinas, kad organizmas nepatirtų streso, kūnas tinkamai pailsėtų. Taigi, poilsio ir ilgesnio miego vien tik savaitgaliais tikrai nepakaks. Atsižvelgiant į gyvenimo būdą, prisiimamas atsakomybes, patiriamą stresą, net ir dviejų savaičių, skiriamų atostogoms, gali būti per mažai“, – komentavo gydytoja reabilitologė.

J.Velžienė savo praktikoje susiduria su pacientais, kurie dėl nesubalansuoto poilsio ir darbo režimo skundžiasi prasta savijauta: sunku keltis rytais, susikaupti, suvaldyti patiriamą įtampą, nors sveikatos tyrimai atitinka normas.

„Paklausus apie jų darbo įpročius, paaiškėja, jog žmogus ilgą laiką neturėjo atostogų, o jei ir atostogavo, porą savaičių skyrė namų ruošos darbams, sprendė buities problemas. Kiti, net ir išvykę atostogauti, atsakinėjo į darbo laiškus, skambučius, planavo darbus, kuriuos privalės atlikti tik sugrįžę. Tokios atostogos daug naudos neteikia. Labai svarbu pakeisti aplinką, patirti naujų įspūdžių, atostogų metu kiek galima dažniau išjungti telefoną ir kitus dėmesį blaškančius prietaisus. Atostogų laikas turėtų būti skirtas kokybiškai pailsėti, bent dalį atostogų laiko praleisti ten, kur nereikia nerimauti, spręsti kasdienių problemų“, – atkreipė dėmesį gydytoja.

Asmeninė nuotr./Jadvyga Velžienė
Asmeninė nuotr./Jadvyga Velžienė

Įrodyta, jog vos porą valandų praleidus gamtoje, pagerėja fizinė ir emocinė sveikata. Ilsintis pajūryje, teigiamą įtaką sveikatai daro jodo ir pušų eterinių aliejų prisotintas pajūrio oras. Pasivaikščiojimas pajūryje padeda įveikti nerimą ir stresą, pagerinti sveikatą – tą svarbu daryti bet kokiu oru, taip sustiprinsite fizinę ir emocinę sveikatą.

Atostogos – puikus metas būti fiziškai aktyviam, pasilepinti masažu, kuris pagerina kraujo ir medžiagų apykaitą, mankština raumenis, daugiau laiko leisti gryname ore, eiti pasivaikščioti, plaukioti, išbandyti kineziterapines mankštas ar kitas sveikatinimosi procedūras – surasti, ką galima nuveikti malonaus ir naudingo sveikatai bei geresnei savijautai.

Darbus palikite darbe

Psichologė Ana Marija Leonavičienė pabrėžia, jog skirti laiko kokybiškam poilsiui – svarbu ne tik atostogų metu, bet kiekvieną darbo dieną.

„Vos uždarius kabineto duris, reikėtų sau priminti, jog šiandienos darbai baigti, laikas pailsėti. Būtina nubrėžti aiškią ribą tarp skirtingų veiklų: darbo aplinkoje neturėtų būti sprendžiami buities klausimai, poilsio metu ar leidžiant laiką su artimaisiais, svarbu atsiriboti nuo minčių apie darbą. Negebėjimas palikti darbo už uždarytų durų, ilgainiui išties gali tapti nerimo, depresijos priežastimi“, – komentavo psichologė.

Asmeninė nuotr./Ana Marija Leonavičienė
Asmeninė nuotr./Ana Marija Leonavičienė

Pašnekovės teigimu, žmonėms sunku nubrėžti ribas tarp darbo ir poilsio, mat jie jaučiasi nepakeičiami darbe. Dažnas nerimauja, jog, jei atostogaudamas neatsilieps į skambutį, darbai sustos, kils problemų.

„Rutina kartais taip paralyžiuoja, jog žmonėms sunku iš jos išeiti, atsiriboti, paprasčiausiai išjungti telefoną. Žmonėms, dirbantiems iš namų, atskirti poilsį ir darbą – kone neįmanoma, tačiau jiems kyla dar didesnis pavojus perdegti. Taigi, dirbantiems namuose, pakeisti aplinką – dar svarbiau. Jei ilgoms atostogoms prisiruošti sunku arba jų reikia palaukti, savaitgalio išvyka į pajūrį, aktyvus poilsis, taip pat gali padėti išlaikyti darbo ir poilsio balansą“, – atkreipė dėmesį psichologė.

Pasak psichologės, atostogos praleistos namuose – nėra kokybiškas poilsis. Nebūtina važiuoti į kitą pasaulio kraštą, pakeisti aplinką, nuveikti kažką malonaus, pasirūpinti savo sveikata galima, pavyzdžiui, laiką leidžiant Lietuvos pajūryje.

„Pakeiskime namų aplinką į gražų gamtovaizdį, kvepiančią pievą, pušynus. Svarbiausia, jog kitoje aplinkoje į viską pradedame žiūrime kitomis akimis, pasisemiame naujų idėjų“, – kalbėjo A.M.Leonavičienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“