„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Venų varikozės rizikos veiksniai: ką būtina žinoti, jei norite visą gyvenimą išsaugoti sveikas kojas

Dažnai teigiama, kad venų varikozė – organizmo senėjimo pasekmė. Šiame teiginyje yra tik dalis tiesos. Lėtinė venų liga dauguma atvejų yra paveldima iš kartos į kartą. Paveldėjus ligą, pirmieji požymiai dažniausiai pasireiškia jau jauname amžiuje. Ilgainiui skundų daugėja, simptomai intensyvėja, audinių pakitimai didėja ir darosi negrįžtami, o pati liga įsisenėja.
Venų varikozė
Venų varikozė / 123RF.com nuotr.

Progresuojant ligai su kiekviena stadija gydymas tampa sudėtingesnis, net ir atlikus gydymo manipuliacijas, dalis pažeidimų neatsistato – lieka estetinis defektas. Būtent todėl atsiradusių pokyčių negalima palikti savieigai. Pakeitus gyvenimo būdą ir laiku pradėjus gydytis, ligą galima pristabdyti.

Moteris delsė gydytis 20 metų

Kaunietė Lina pirmuosius pokyčius ant blauzdos pastebėjo po antrojo nėštumo – prieš 20 metų. Vienoje vietoje atsirado kapiliarų tinklelis, kuris jai didelio estetinio pasitenkinimo nekėlė. Visgi ji numojo į šią estetinę problemą ranka nusprendusi, kad dėl to nekompleksuos. Tačiau bėgant metams defektas vis labiau ryškėjo. Vėliau atsirado mėlynių kitose blauzdos vietose. Moteris pradėjo slėpti kojas po ilgais sijonais, tačiau ir tuomet į gydytojus nesikreipė.

„Buvau girdėjusi, kad grožio salonuose tuos kapiliarus galima pašalinti lazeriu, tačiau iš karto pagalvojau, kad tai labai brangu ir net nebandžiau domėtis“, – pasakojo 50 metų pašnekovė.

Į gydytoją ji kreipėsi tik tuomet, kai ant pėdos atsirado niekada neišnykstanti ir pakankamai didelio ploto tamsi dėmė, o visa kulkšnies oda buvo išvagota mažyčių, tačiau ryškiai šviečiančių kapiliarų. Be to, ji pastebėjo, kad koja čiurnos srityje pradėjo tinti.

„Vaizdelis buvo nekoks, todėl pagaliau prisiruošiau pasirodyti kraujagyslių chirurgui. Diagnozė nenudžiugino. Buvau nusiteikusi išgirsti, kad tai venų varikozė, tačiau išgirsti, kad liga jau taip pažengusi, kad efektyviausias gydymas – operacija, nebuvau pasiruošusi. Tuo metu labai pykau ant savęs – tiek metų nesirūpinau savimi. Jeigu iš karto būčiau pradėjusi taikyti gydymą, ir kojos vaizdas būtų kitoks, ir galbūt dar būčiau išvengusi operacijos“, – svarstė Lina.

Kaip tai susiję su senėjimu

Venų varikozė dažniausiai yra paveldima, jei bent vienas iš tėvų ar senelių sirgo ja. Jeigu šią ligą turi abu tėvai, tikimybė susirgti siekia net 75 proc. Paveldėjimo atveju venų varikozė pasireiškia jaunystėje arba brandžiame amžiuje. Pasak statistikos, dėl venų varikozės kenčia apie 50 proc. vyresnių kaip 50 metų žmonių. Mat venų varikozė prasideda nuo venų sienelės susilpnėjimo, o su amžiumi venos, kaip ir visi kiti organizmo audiniai, sensta ir silpnėja. Prie šių procesų ypač prisideda oksidacinis stresas, kurio metu gaminami laisvieji radikalai, pažeidžiantys mūsų kūno audinius.

Dėl kraujagyslių sienelės pažeidimo sutrinka jos funkcija – padidėja pralaidumas, pati vena išsiplečia, sienelė tampa nelygi, atsiranda veniniai mazgai. Jei išsivysto uždegimas ar tromboflebitas, venos sienelė surandėja, spindis užanka, toje vietoje odoje atsiranda pradžioje paraudimas, vėliau parudavimas – neišnykstanti odos pigmentacija.

Tačiau daugelis, kaip ir kalbinta moteris, kol problema neatrodo labai badanti akis ar trukdanti gyventi, nesikreipia pagalbos, o pas gydytoją ateina jau su pažengusia liga. Dalis žmonių iš pradžių kreipiasi į grožio salonus, kad būtų pašalinta estetinė problema, tačiau juose nešalinama priežastis, t. y. kodėl tas matomas kapiliaras atsirado, todėl liga nebyliai progresuoja toliau. Išsiplėtę kapiliarai odoje – tai vienas pirmųjų požymių, atsiradusių dėl poodžio ar giliųjų venų sienelės pakenkimo ir didėjančio kraujospūdžio galūnės veninėje sistemoje.

Mūsų kojų venoms nėra palankus ir šiuolaikinis gyvenimo būdas, kuris laikomas vienu svarbiausių veiksnių, paskatinančių venų varikozės progresavimą ir pasunkinančių ligos eigą. Pasak kraujagyslių chirurgo dr. Tomo Janušausko, pirmiausiai reikėtų paminėti tai, kad didžiąją dalį dienos mes sėdime arba stovime, per mažai vaikštome, o tai reiškia, kad per mažai dirba blauzdų raumenys, todėl kraujas neišspaudžiamas iš galūnių venų ir užsistovi, sukeldamas per didelį veninį spaudimą.

123RF.com nuotr./Venų varikozė
123RF.com nuotr./Venų varikozė

Ką reikia žinoti apie fizinį krūvį

„Fiziologiškai pagrindinis veninės kraujotakos siurblys – raumenys, kurie veikia tarsi pompa. Jeigu žmogus juda, vaikšto, raumenys susitraukdami suspaudžia giliąsias venas ir tokiu būdu išstumia veninį kraują iš kojos. Visos padėtys, kai nedirba galūnių raumenys, sutrikdo veninę kraujotaką. Paprastai kalbant, venoms kenkia ilgas sėdėjimas arba ilgas stovėjimas vienoje vietoje, t. y. nejudant. Kuo labiau dirba raumenys, tuo aktyvesnė mūsų kraujotaka. Ir atvirkščiai.

Todėl, jeigu žmogus dirba sėdimą arba stovimą darbą, būtina kas valandą daryti pertraukas ir prasivaikščioti. Jeigu nėra tokios galimybės – galima savo darbo vietoje atlikti tam tikrus fizinius pratimus, kurie sutrauktų blauzdos raumenis, pavyzdžiui, atsistoti tai ant pirštų galų, tai ant kulnų, t. y. pasiūbuoti kūnu, arba aukštyn ir žemyn palankstyti pėdas – šis judesys įtempia blauzdos raumenis. Taip pat poodines venas tonizuoja ir veninę kraujotaką labai gerai suaktyvina kontrastinis dušas“, – patarė medikas.

123RF.com nuotr./Venų varikozė
123RF.com nuotr./Venų varikozė

Kaip venas veikia tabakas ir alkoholis

Kalbant apie mitybą, ypatingų draudimų ar rekomendacijų, sergant venų varikoze, nėra. Galioja bendrosios sveikos mitybos taisyklės: vartoti daugiau skaidulų, ypač daržovių, vitamino E ir kolageno turinčių maisto produktų, vengti aštrių patiekalų, riebalų, cukraus, kofeino, „greito maisto“.

Tačiau primygtinai rekomenduojama atsisakyti tokių žalingų įpročių, kaip rūkymas ir alkoholio vartojimas. Rūkymas didina kraujospūdį, siaurina kraujagysles, tirština kraują, neigiamai veikia kraujagyslių sieneles, didina venų tromboembolijos riziką.

„Alkoholis, skatindamas skysčių šalinimą iš organizmo, taip pat tirština kraują, o kraujo sutirštėjimas yra vienas iš rizikos veiksnių atsirasti trombozei, kadangi pablogėja kraujo tėkmė. Be to, dėl alkoholio, jeigu jo vartojimas yra ilgalaikis, pablogėja kepenų funkcija, o kepenys atsakingos už krešėjimo faktorių gamybą. Sutrikus krešėjimo faktorių pusiausvyrai gali atsirasti ir krešėjimo sutrikimų“, – teigė T.Janušauskas.

123RF.com nuotr./Alkoholizmas
123RF.com nuotr./Alkoholizmas

Negydoma venų varikozė progresuoja

Pats medikas susiduria su įvairiais venų kraujotakos sutrikimo atvejais. Kuo vėliau venų varikozė pradedama gydyti, tuo didesni pakitimai. Iš pradžių gali būti tik sunkios kojos po fizinio krūvio, vėliau atsiranda kojų skausmas ir mėšlungis ilgiau pasėdėjus, pastovėjus ar pasivaikščiojus, kuris sumažėja po nakties arba pailsėjus horizontalioje padėtyje. Galiausiai atsiranda odos pokyčių – tamsios dėmės, kurios ilgainiui gali plėstis.

„Sunkiausiai išgydoma ligos stadija – kai odos būklė taip smarkiai pakinta, kad atsiveria opos. Viena vertus, jos labai pavojingos, nes tai atvira žaizda, pro kurią gali patekti infekcija ir išplisti po visą organizmą. Kita vertus, veninių opų gydymas yra ilgas, kompleksinis, sudėtingas, reikalaujantis daug laiko ir brangus tiek gydymo įstaigai, tiek pačiam pacientui, jeigu jis gydosi namuose“, – įspėjo kraujagyslių chirurgas.

Šiuolaikiniai vaistai (venotonikai) sustabdo varikozės progresavimą ir padeda išvengti ligos komplikacijų, nes jie veikia ligos priežastį venos viduje – mažina venų sienelės uždegimą. Šiuos vaistus rekomenduojama vartoti ilgesnį laiką ir ypač pasirūpinti savo kojomis šiltuoju metų laiku, kai simptomai linkę užaštrėti.

Laiku nepradėjus gydyti venų varikozės, t. y. nepradėjus vaistais mažinti venų sienelės uždegimo, vėliau, kaip ir kalbintos pašnekovės atveju, gali padėti tik chirurginis ligos gydymas.

Detralex 500 mg plėvele dengtos tabletės yra venų tonusą didinantis ir kraujagysles saugantis (didina smulkiųjų kraujagyslių pasipriešinimą) preparatas. Šis vaistas gaminamas iš natūralių flavonoidų, kurie yra susmulkinti specialiu mikronizacijos būdu, taip pagerinant vaisto įsisavinimą ir efektyvumą. Detralex 500 mg plėvele dengtos tabletės yra skiriamos kojų venų nepakankamumo simptomams (kojų patinimui, skausmams, naktiniams mėšlungiams, sunkumui kojose). Rekomenduojama dozė yra 2 tabletės per parą valgio metu. Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje https://vapris.vvkt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“