Vertinga rudens dovana: kuo naudingi kaštonų vaisiai

Rudenį kaštonai visur pribarsto rudų, glotnių vaisių. Su jais mėgsta žaisti vaikučiai, į kišenes mielai deda ir suaugusieji – kartais net paberia darbe prie kompiuterio, kad sugertų blogą energiją. Tačiau kaštonų vaisius verta rinkti ne tik dėl to. Jie – išties vertinga rudens dovana.
Kaštonų vaisiai
Kaštonų vaisiai / „Shutterstock“ nuotr.

Kaip teigiama, kaštonų tėvynė yra Balkanai. Dabar šie galingi medžiai (nors ir alinami kenkėjų) veša daugelyje kraštų ir dosniai seikėja savo dovanas. Tai, kad kaštonai naudingi mūsų kūnui ir sielai, numanė jau senoliai.

Taip pat skaitykite: Rudens dekoras. Puošiame namus!

Sakoma, kitados įsimylėjėliai kaštonų dovanodavo į akį kritusioms merginoms, vildamiesi sulaukti meilaus atsako. Jaunos mamos kaštonų į lopšį po pagalve dėdavo tikėdamos, kad jie padės kūdikiams nesirgti ir saugos nuo negandų. Na, o pagyvenę žmonės kaštonų dovanojamas gėrybes rinkdavo geliamiems sąnariams, venoms ir kitokiems negalavimams gydyti, jais masažuodavo skaudamas vietas.

Kad kaštonai turi įvairių vaistinių savybių, pripažįsta ir farmacininkai. Iš jų gaminami įvairūs preparatai nuo venų varikozės, hemorojaus, reumato, hipertonijos ir kitokių ligų.

Kelios gudrybės savijautai pagerinti

Sakoma, kad kaštonai gydo nemigą, ramina, normalizuoja kraujospūdį, padeda įveikti blogą nuotaiką, nerimą, baimę, švelnina radiacinio spinduliavimo poveikį, malšina įvairius (ypač reumatinio pobūdžio) skausmus, palengvina kosulį ir įvairias plaučių ligas.

Po kelis kaštonus liaudies medicinos žinovai pataria nešiotis kišenėse ir juos vis pamaigyti, palaikyti delnuose. Esą tai labai naudinga psichinei ir fizinei sveikatai.

Kaštonų pėdų masažas gali padėti puikiai atsipalaiduoti po sunkios darbo dienos, pašalinti nuovargį, dirglumą, pagerinti kraujotaką ir miego kokybę.

Masažuotis kaštonų vaisiais labai paprasta: į didesnį dubenį priberkite kaštonų – taip, kad užklotų dugną. Nusiaukite kojines. Jei kojos labai vėsios, numazgokite jas šiltu vandeniu ir statykite į dubenį.

Kaštonus ridenkite pėdomis nuo kulnų iki pat pirštų galiukų, ir atvirkščiai. Tuo tarpu į rankas galite pasiimti po porą kaštonų ir maigyti delnuose. Kad pajustumėte masažo teikiamą naudą, kaštonų terapijai pakaks skirti bent po 15 minučių kasdien.

Beje, nagingos šeimininkės iš kaštonų siuva netgi masažinius kilimėlius. Tam geriausiai tinka nestori, natūralūs audiniai. Paprastai jie susiuvami nedideliais kvadratėliais, į kuriuos beriama kaštonų vaisių, todėl šie nesukrinta į vieną krūvą. Tokie kilimėliai tinka pėdoms, nugarai masažuoti. Kitaip tariant, ant jų galite vaikščioti arba atsigulti, arba paėmę už galų trinti nugarą, juosmenį, pečius. Procedūrai reikėtų skirti 10–15 minučių.

Taip pat skaitykite: Kokio medžio energija jums tinkamiausia

Seniau iš kaštonų buvo veriamos apyrankės, skirtos sąnariams gydyti, karoliai, gelbstintys nuo bronchito ir kitų kvėpavimo takų ligų, taip pat migreną padedantys įveikti vainikėliai. Pasigaminti tokių vėrinių kai kurie natūralios medicinos atstovai rekomenduoja ir šiais laikais. Tereikia aštraus virbo kaštonams pradurti ir tvirtų virvelių (geriausiai natūralaus lino).

Liaudies medicina pataria

Sukaupta daugybė liaudies medicinos gydomųjų receptų su kaštonų vaisiais. Be abejo, reikėtų suprasti, kad jie nėra panacėja nuo visų ligų, bet gali praversti kaip pagalbinė priemonė tam tikriems negalavimams gydyti ar palengvinti.

Įsidėmėkite: šiais laikais kaštonus, iš kurių bus ruošiamas antpilas ar nuoviras, geriau rinkti ekologiškai švariose vietose, toliau nuo judrių gatvių. Jei turite rimtų sveikatos problemų, vartojate kokius nors vaistus ir pan., pirmiausia, derėtų pasitarti su gydytoju.

Reumatui gydyti tinka kaštonų vonios. Liaudies medicina siūlo štai tokį receptą: susmulkinkite apie pusę kilogramo kaštonų vaisių, užpilkite 3 litrais šalto vandens ir virkite pusvalandį ant silpnos ugnies. Paskui uždenkite ir palikite dar pusvalandį, kad pritrauktų. Nukoškite ir supilkite į vonią. Vidutinė vonios vandens temperatūra turėtų būti 35–40 laipsnių. Pamirkite joje 15 minučių. Išlipusi atsigulkite ir šiltai apsiklokite. Jei kamuoja reumatas, tokias maudynes patariama rengti dvi savaites kas antrą dieną.

Plačiau apie gydomąsias kaštonų galias ir receptus sužinosite 43-iajame savaitraščio numeryje!

Redakcijos archyvo nuotr./2014 m. spalio mėnesio žurnalo „Ji“ Nr. 43
Redakcijos archyvo nuotr./2014 m. spalio mėnesio žurnalo „Ji“ Nr. 43

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų